Rubriky:

Tenis

Tenis zažívá, jaké to je bez Federera s Nadalem. Dokáže nová generace letité ikony nahradit?

27. října 2016 20:41 - Praha

Kariéry ještě nebalí, ale minimálně konec této sezóny se odehrává už bez nich. Světový tenis a jeho fanoušci si tak mohou vyzkoušet, jak bude tento sport vypadat bez možná nejlepších hráčů všech dob Rafaela Nadala a Rogera Federera. Ač oba ujišťují, že v nové sezóně budou zpět ve vrcholné formě, je jasné, že jejich éra pomalu končí.

 

Enrique Calvo, Reuters

Bitvy Federera s Nadalem byly dlouhá léta ústředním tématem celého tenisu, jehož fanoušky dokázali rozdělit téměř na nesmiřitelné tábory. Bude mít navrch Švýcarova stylová vytříbenost a taktická preciznost nad brutálními topspiny a fyzickou hrou nezdolného Španěla? To bývala klíčová otázka před každým elitním turnajem.

Jenže čas nejde zastavit, letos se poprvé od roku 2000 stane, že sedmnáctinásobný grandslamový šampión Federer nezíská za celý rok ani jeden titul. Kvůli potížím s operovaným kolenem totiž už v létě předčasně ukončil sezónu.

V jaké formě se vrátí?

„Doufám, že fyzicky jsem skoro stoprocentní. Budeme zvyšovat intenzitu a začnu zase hrát tenis," hlásí nyní Federer s tím, že od Wimbledonu měl na kurtu asi jen tucet tréninků ne delších než hodinu.

Otázkou tedy je, v jaké formě se na začátku nového roku ukáže. „Hodně jsem teď přemýšlel, jaké to bude, až se vrátím. Jestli na sebe budu cítit tlak. Trochu ztratím v žebříčku, ale když budu trénovat tak, jak si představuji, myslím, že budu rychle zpět," doufá.

Minulý týden se Federer osobně podílel na otevření tenisové akademie svého velkého rivala Rafaela Nadala, jenž záhy rovněž ohlásil konec sezóny. „Jsem nucen skončit a začít se připravovat až na sezónu 2017," zklamal své fanoušky.

Nová rivalita Djokovič - Murray

Ani on nemá za sebou nejlepší rok, byť vylepšil svoji totálně nepovedenou předloňskou sezónu. Letošní tituly z Monte Carla a Barcelony korunované ziskem zlata z olympijského turnaje ve čtyřhře, to rozhodně není málo. Jenže Nadal býval zvyklý na mnohem slavnější časy.

Světový trůn už přes dva roky okupuje Novak Djokovič, jenž posunul pojetí tenisu do nových dimenzí a rovněž bývá označován za jednoho z nejlepších hráčů historie. Na paty mu začíná ostře šlapat Brit Andy Murray. Jejich rivalita ale jakoby stále co se týče atraktivity za souboji Federera s Nadalem zaostávala.

Dokáže je tedy někdo z jejich následovníků nahradit? Zástupci střední generace jako Milos Raonic a Kei Nišikori zatím stále čekají na grandslamový titul. Slušně našlápnuto má třeba australský talent Nick Kyrgios, jemuž vedle nesporných tenisových kvalit rozhodně nechybí schopnost strhnout na sebe pozornost. Pokud chce ale útočit na čelo žebříčku, je před notorickým průšvihářem ještě hodně dlouhá cesta.

roj, Sport.cz

Dokáže švýcarský tenista Roger Federer vyhrát příští rok alespoň jeden grandslamový turnaj?

Zrušit


Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis


Podsekce:

       
  • US Open 2018 - ženy
  • US Open 2018 - muži
  • Fed Cup 2018
  • Davis Cup 2018

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..