Rubriky:

Tenis

Ten, který hledá kompromis mezi čtyřmi ženskými. Pála se může zapsat do historie

11. listopadu 2016 06:39 - Štrasburk

Když se to o víkendu znovu povede, bude Petr Pála nejúspěšnějším kapitánem v historii Fed Cupu. Čtyřikrát přivedl české tenistky do finále a pokaždé s nimi uspěl. Pátý pokus bude mít ve Štrasburku, kde se chystá bitva s Francií.

 

Vlastimil Vacek, Právo

V obklopení tenistek se Pála poprvé octl při brněnské baráži se Slovenskem v roce 2008, kdy za Česko naposledy nastoupila Nicole Vaidišová. Od té doby je jeho bilance 19:3. V neděli by si mohl odškrtnout dvacátou čárku a pátý triumf, který by ho katapultoval do čela peletonu fedcupových kapitánů. V čem je tedy kouzlo jednačtyřicetiletého šéfa české lavičky?

„Petr ví, jak s každým vycházet a vždycky to nějak dá dohromady, abychom i my mezi sebou vycházely. To je základ, aby tu nebyly nějaké rozepře. Kápo umí dobře mluvit, je diplomatický, aby správně podal, kdo hraje a kdo nehraje. Vždycky se snaží najít kompromis, což mezi čtyřmi ženskými není lehké," tvrdí Karolína Plíšková, která do Pálova ansámblu poprvé nakoukla při finále v roce 2014.

Nejúspěšnější kapitáni ve Fed Cupu: 
Vicky Bernerová (USA*) 
4:0 1977-1980
Petr Pála (ČR) 
4:0 2011, 2012, 2014, 2015
Corrado Barazzutti (Itálie) 
4:1 2006, 2009, 2010, 2013
Billie Jean Kingová (USA) 
4:3 1976, 1996, 1999, 2000
Šamil Tarpiščev (Rusko) 
4:3 2004, 2005, 2007, 2008
Miguel Margets Lobato (Španělsko) 
4:4 1993-95, 1998
V závorce za jménem následuje země, kterou kapitáni dovedli k trofeji, na dalším řádku finálová bilance a vítězné ročníky 
*Bernerová je Kanaďanka 

Pokud by ale český kapitán neměl k dispozici tak silnou generaci hráček, ani vysoká škola komunikace by mu k úspěchům nepomohla. „S náma to je totiž bájo," směje se Petra Kvitová, která s Pálou jako jediná ze současného týmu zažila všechny finálové triumfy. „Petr je kamarádský a udržuje si s námi jiný vztah než kapitán, který by nás nějak dusil," dodává.

K nepříjemným povinnostem kapitána ale patří i to, když hráčkám, jež do výběru nezařadil, oznamuje své důvody. Před pěti lety se Klára Koukalová také vztekala, že nebyla povolána na semifinále do Belgie, čas ale vše zahojil a pak si ještě Fed Cup zahrála.

„Je to jenom o komunikaci. Kdyby mi Petr řekl, že nehraju, bez odůvodnění, tak budu naštvaná, ale to se nestalo. Každé zvlášť nám volá a říká situaci. Chceš hrát, nechceš hrát? Řekne mi důvody, proč udělal to rozhodnutí, podle povrchu a tak dále," přibližuje Barbora Strýcová, na kterou se také ne vždy dostalo.

Všechno se snaží řešit v klidu, říká Kvitová

Pokaždé, když se do nominace nevešla, byla smutná, ale Pálovi nic nevyčítala. „První moment si říkám, že to je škoda, mrzí to, ale pak už se to nedá změnit a beru to, jak to je."

Pálu ve fedcupovém týmu také nikdy neuvidíte nějak se vztekat nebo zuřit. „Já ho zažila naštvaného trošku na olympiádě v Riu. On je ale typ člověka, co se snaží všechno řešit v klidu. Nedávat do toho emoce, protože u nás ženských je emocí strašně moc," tvrdí Kvitová.

Na svém kapitánovi ale na rozdíl od jiných spoluhráček už pozná, když je nervózní. „To bývá takovej staženej, nevím moc, jak to popsat, ale já mu vždycky říkám: To bude dobrý," hihňá se dvojnásobná wimbledonská šampiónka.

I když bývá fedcupový týden pro české tenistky zpravidla plný legrace, když jde do tuhého, jdou veškeré úsměvy stranou. „Nezáleží na tom, že s Petrem máme kamarádské vztahy a tykáme si, protože pořád má u nás respekt," říká Strýcová. Pro Češky je tak Pála hlavně přirozenou autoritou, která jim dodává klid v těch nejvypjatějších chvílích na kurtu. „Někdo bývá vyklepanej, ale on to na nás nikdy nepřenáší," potvrzuje Plíšková.

Marek Burkert (Štrasburk), Právo

Zrušit


Časová osa: Tenis

Podsekce:

       
  • Fed Cup 2018
  • Davis Cup 2018
  • AO - dvouhra mužů
  • AO - dvouhra žen

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..