Rubriky:

Vodní sporty

Čeští vodní slalomáři se chtějí na ME vrátit na medailové pozice

2. června 2010 10:04 - BRATISLAVA

Čeští vodní slalomáři se chtějí o víkendu v Bratislavě vrátit na jubilejním desátém mistrovství Evropy na medailové pozice. Ve slovenské metropoli už je připraveno na reparát všech dvanáct posádek, které si vyjely účast v domácí nominaci, a navíc Kateřina Hošková, jíž čeká evropská premiéra v závodu na C1 žen. Všichni přitom spoléhají na znalost kanálu, na kterém často trénují a závodí.

Reprezentační kouč Jiří Pultera by rád napravil výpadek, který slalomáře postihl v minulé sezóně, kdy z britského Nottinghamu nepřivezli poprvé v historii ME žádný cenný kov z individuálních závodů. "To se snad nestane. Pro nás tentokrát hovoří skutečnost, že to tady dobře známe a máme tady hodně naježděno," řekl z místa Pultera. Na kanále v Čunovu se letos dokonce jely dva české nominační závody.

Zatímco z předloňského ME v Krakově se české ženy vrátily s kompletní sbírkou medailí, loni byly českými maximy pátá místa Ireny Pavelkové a deblkanoe Jaroslav Pospíšil, David Mrůzek. Tato dvojice však letos v týmu není, neboť Mrůzek ukončil kariéru.

V sestavě jsou vedle Pavelkové kajakářská stálice Štěpánka Hilgertová a Marie Řihošková, hodně se spoléhá na dvojnásobné olympijské medailisty Jaroslava Volfa a Ondřeje Štěpánka na C2. Bez šancí nejsou ani kajakář Vavřinec Hradilek a zkušený kanoista Stanislav Ježek.

V týmu jsou také tři nováčci - deblové posádky Lukáš Přinda s Janem Havlíčkem a Tomáš Koplík s Jakubem Vrzáněm a kanoista Michal Jáně. Tým doplňují kajakáři Luboš Hilgert mladší a Ivan Pišvejc a kanoista Jan Mašek.

"Všichni jsou v pořádku a zdraví, takže mám připravený malý pytlík na medaile," žertoval Pultera. "Na všech je vidět, že jsou tady jako doma, že to bude o dost lepší než loni. Jsem optimista," věřil Pultera.

Bez šancí na dobré umístění není ani Hošková, v jejíž nové kategorii je přihlášeno sedm žen. Všechny pojedou semifinále a všechny postoupí do finále. Tato disciplína je letos poprvé hodnocena do mistrovství Evropy.

Počasí zatím vodákům nepřeje, jejich tréninky na místě znehodnocuje zima, déšť a vítr. "Je tady superhnusně," konstatoval Pultera. Podle předpovědi se však má na víkend počasí zlepšit a také na kvalifikace by mělo přestat foukat.

Kanál má trochu víc vody, což by ale podle Pultery nemělo vadit. "Slíbili, že průtok bude pořád stejný, což je lepší, než kdyby se hladina měnila, a tím i proudy," řekl Pultera.

Favority domácí 

Velkými favority šampionátu jsou domácí závodníci, na místě budou tituly obhajovat kanoista Michal Martikán, kajakářka Elena Kaliská a bratři Hochschornerové na deblkanoi. Ve všech případech se jedná i o úřadující olympijské vítěze.

Šampionát začne kvalifikacemi již ve čtvrtek, semifinále a finále jednotlivých kategorií jsou na programu v sobotu a v neděli.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Vodní sporty

Filtr článků - Vodní sporty