Rubriky:

Vodní sporty

Martikán stále cítí křivdu a chce olympijské zlato

29. prosince 2004 13:34 - BRATISLAVA

Slovenský kanoista Michal Martikán nevzdává boj o zlatou olympijskou medaili z Atén, o kterou přišel až po sporné dodatečné penalizaci. Slalomář je přesvědčen, že trať ve finálové jízdě projel čistě, proto se nyní rozhodl obrátit na Mezinárodní arbitrážní soud (CAS) v Lausanne.

"Martikánův výkon byl fantastický a zlatou medaili by si rozhodně zasloužil. Jsme přesvědčeni, že k doteku jeho těla nebo výstroje s brankou nedošlo," řekl dnes ČTK Martikánův manažer Richard Galovič. "Pravidla Mezinárodní kanoistické federace nám ale neumožňují prokázat to videozáznamem. Proto jsme se snažili najít jinou strategii, s níž bychom mohli uspět," dodal Galovič.

Slovákům se nezamlouvá zejména postup rozhodčích, kteří se prý původně ani nedokázali shodnout, zda k údajnému Martikánovu doteku došlo na brance pět nebo sedm. Závodník nakonec dostal dvouvteřinovou penalizaci a olympijským vítězem se stal Francouz Tony Estanguet. Slovenský reprezentant skončil s odstupem 12 setin sekundy druhý.

Chtějí pořadí změnit

Martikán se navíc o své údajné chybě dověděl až v cíli, což mu podle Galoviče znemožnilo během finálové jízdy zariskovat a zrychlit. Žádost o arbitrážní rozhodnutí bude odeslána v dohledné době tak, aby se jí soud mohl začít zabývat začátkem příštího roku.

Galovič si ale netroufl odhadnout, kdy by mohlo padnout konečné rozhodnutí. Rovněž je prý otázkou, zda by Mezinárodní olympijský výbor na základě arbitrážního rozhodnutí změnil pořadí. "Máme právní tým, který zjišťuje všechny možnosti, které mohou nastat. Netajíme však, že našim konečným cílem je, aby se pořadí změnilo," dodal Galovič.

ČTK

Zrušit