Kanoista Fuksa ovládl MS do 23 let na 1000 m, Skládal se Zavřelem stříbrní

Szeged

Martin Fuksa vyhrál po závodě mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice do 23 let na kilometrové trati také světový šampionát v maďarském Szegedu. Český závodník se navíc ještě představí v semifinálové jízdě na 200 metrů. Deblkajak Filip Skládal, Jakub Zavřel skončil na trati 1000 metrů stříbrný mezi juniory.

Kanoista Martin Fuksa.

Fuksa, jenž má od loňska ve sbírce i kontinentální seniorské tituly, před necelým měsícem obhájil na evropském šampionátu třiadvacítek zlaté medaile na 1000 a 500 metrů. "Byl to parádní závod. Jel jsem na sebe. Od začátku se mi nejelo úplně ideálně, šetřil jsem co nejvíc sil na finiš," popsal pro svazový server Fuksa, který dnes v Maďarsku prošel i do nedělního finále na 200 metrů. "Cítím se tu dobře a tohle to jen potvrdilo," dodal.

Také deblkajak Skládal, Zavřel navázal na úspěšné vystoupení na juniorském ME a v Szegedu, stejně jako koncem června ve francouzském Mantes la Jolie, nestačili Češi jen na německou posádku Lemke, Poth.

Čtvrtým místem mezi juniory podtrhl úspěšné dopoledne českých reprezentantů kanoista Kryštof Hájek, deblkanoe do 23 let Lukáš Hájek, Tomáš Janda dojela na kilometru pátá.

Finále se naopak nevydařilo juniorskému kajakáři Tomáši Veselému. Po loňských stříbrech na evropském i světovém šampionátu a po zlatu z červnového juniorského ME chtěl nejcennější medaili i ze světové konkurence. V Szegedu útočil, po třech čtvrtinách závodu jasně vedl, jenže pak mu došly síly a vyčerpaný spadl do vody.

"Od kluků z deblkajaku stříbro nikdo nečekal, v roli černého koně se závodí úplně jinak. Pro Toma to bylo psychicky náročné, byl pod tlakem, chtěl vyhrát. Nenahrály mu podmínky a navíc chtěl závod rozhodnout moc brzo, zlomit soupeře psychicky," konstatoval reprezentační trenér Pavel Hottmar.

Vedle Fuksy budou v neděli na trati 200 metrů usilovat o medaile ještě kanoistka do 23 let Jana Ježová a mezi juniory kanoista Karel Palma a kajakář Ondřej Bišický.

Mistrovství světa juniorů v rychlostní kanoistice v Szegedu
1000 m:
Muži do 23 let
K1: 1. Dombvári (Maď.) 3:27,176, ...9. Špicar (ČR) 3:34,336
K2: 1. Ceiner, Hunfágel (Maď.) 3:10,259
C1: 1. Fuksa (ČR) 3:48,060
C2: 1. Korovaškov, Pjervuchin (Rus.) 3:29,026, ...5. L. Hájek, Janda (ČR) 3:35,158.