Živě

Olympijskou vítězkou v krasobruslení se stala Japonka Arakawová

23. února 2006 23:29 - TURÍN

Šizuka Arakawová získala poslední krasobruslařské zlato na olympijských hrách v Turíně. Japonská reprezentantka v součtu krátkého programu a volné jízdy bezmála o osm bodů porazila Sashu Cohenovou z USA. Bronzová medaile zbyla na úřadující mistryni světa Rusku Irinu Sluckou.

Čtyřiadvacetiletá Arakawová předvedla jako jediná z vedoucí trojice prakticky bezchybnou volnou jízdu. Místo trojitého rittbergra sice zařadila jeho dvojitou variantu, ale zbytek skoků zvládla bez větších problémů a až na závěr třetí minuty programu zařadila náročnou trojkombinaci trojitého salchowa s dvojitým toeloopem a dvojitým rittbergrem. Diváky i rozhodčí si navíc získala výbornou sekvencí spirál a procítěnou interpretací hojně využívaného hudebního doprovodu z opery Turandot.

Soupeřky porazila v obou známkách a po titulu mistryně světa z roku 2004 získala druhou velkou medaili. Loni přitom byla na světovém šampionátu až devátá a na letošním mistrovství Japonska obsadila třetí příčku.

Po krátkém programu vedla Američanka Cohenová, která v nejsilnější skupině startovala jako první z kandidátek na zlato. Tlak olympijské soutěže neunesla, hned v úvodu upadla při pokusu o trojitý lutz a vzápětí zakolísala i při výjezdu z trojitého flipu. Dokázala se vzchopit a zbytek volné jízdy předvedla bez větších chyb a stejně jako Arakawová předčila Sluckou ve výrazu. Nakonec jí to vyneslo stříbrnou medaili, kterou už získala na posledních dvou světových šampionátech. Na velký titul stále čeká.

Slucká uzavírala celý olympijský program krasobruslařských soutěží. Na dvojnásobné mistryni světa byla už před začátkem volné jízdy patrná nervozita, ale úvodní náročnou trojkombinaci zvládla bez problémů. Když do další kombinace zařadila dvojitý flip místo trojitého, její zlatá naděje stále žila, ale pád u trojitého rittbergra rozhodl, že poslední velké zlato nezíská. Sedmadvacetiletá závodnice z Moskvy navíc celý program odjela poněkud svázaně a v hodnocení předvedení, choreografie a interpretace na své soupeřky nestačila. Po stříbrné medaili ze Salt Lake City si tak pohoršila.

Daleko od medailových pozic skončila domácí naděje Carolina Kostnerová, která se nakonec musela spokojit s devátou příčkou. Prvním čtverným salchowem v krasobruslařské soutěži žen se chtěla do historie zapsat Japonka Miki Andová, ale upadla a po dalších chybách skončila patnáctá.

Výsledky - ženy:
1. Arakawová (Jap.) 191,34 b., 2. Cohenová (USA) 183,36, 3. Slucká (Rus.) 181,44, 4. Suguriová (Jap.) 175,23, 5. Rochetteová (Kan.) 167,27, 6. Meissnerová 165,71, 7. E. Hughesová (obě USA) 160,87, 8. Meierová (Švýc.) 156,13, 9. Kostnerová (It.) 153,50, 10. Gedevanišviliová (Gruz.) 151,46.

ČTK

Časová osa: Vancouver 2010

Filtr článků - Vancouver 2010


Podsekce:

                 

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..