Rubriky:

Tenis

Maďarsko - Česko 1:1

Češi začali baráž Davis Cupu šokující porážkou. Rosol ale hladkou výhrou srovnal

14. září 2018 14:44 - Budapešť/Praha
(Aktualizováno: 14. září 2018 21:45)

Čeští tenisté zahájili barážové utkání Davisova poháru v Maďarsku šokující porážkou, když jednička Jiří Veselý na antuce v Budapešti podlehl osmnáctiletému Zsomboru Pirosovi 6:3, 4:6, 6:4, 6:7 a 5:7. Ve druhé páteční dvouhře ale Lukáš Rosol smetl dvacetiletého Mátého Valkusze 6:1, 6:2, 6:4 a po prvním dnu tak je celkový stav duelu nerozhodný 1:1. Utkání bude pokračovat sobotní čtyřhrou. O tom, který z týmů bude nasazen v kvalifikačním kole nového formátu soutěže v příštím roce, se rozhodne v nedělních dvouhrách.

 

Czech davis cup team, Facebook

Na Veselém byla od začátku vidět nerozehranost. K utkání nastoupil po více než měsíční pauze zaviněné zraněným tříslem a jako první přišel o servis. První set ale 91. tenista žebříčku ATP ovládl a zdálo se, že domácího mladíka přehraje.

Souboj vítězů juniorky na Australian Open, kterou Veselý vyhrál v roce 2011 a Piros loni, ale nakonec přinesl pětisetové drama. Maďar nadšeně bojoval a Veselý často kroutil hlavou a rozčiloval se nad svými nevynucenými chybami.

https://www.facebook.com/DavisCupTennis/videos/286370391972060/

V rozhodující páté sadě český tenista odvracel v každém gamu při svém servisu brejkboly, přesto získal náskok 4:1. O vedení ale přišel po dvojchybě v sedmé hře a v závěru nenašel na Pirose zbraň. Maďarského hráče sice chytaly křeče, mezi výměnami se protahoval, kulhal a v obličeji měl bolestivé grimasy, ale při hře skoro všechno doběhl.

V jedenáctém gamu si Veselý prohrál podání na 5:6 a o pauze rozbil o zem raketu, za což dostal varování. V další hře Piros utkání doservíroval.

Pětadvacetiletý Veselý se v Davisově poháru trápí. Prohrál devátou dvouhru z patnácti. Podobně jako dnes prohrál i před třemi lety v baráži v Indii se Somdevem Devvarmanem, tehdy 164. hráčem v žebříčku ATP.

Rosol své zkušenosti z turnajů i Davisova poháru proti dvacetiletému Valkuszovi od začátku využíval. Ve výměnách byl přesnější i důraznější a v úvodních dvou setech měl jasnou převahu. Vyrovnanější boj přinesla až třetí sada, ale i v té byl český hráč lepší. Ubránil všech šest brejkbolů v utkání a proměnil třetí mečbol.

Čeští tenisté by si výhrou v Maďarsku zajistili pozici mezi nasazenou dvanáctkou pro los kvalifikačního kola příštího ročníku Davis Cupu, který má zcela nový formát. V případě porážky by měli být na základě žebříčku mezi nenasazenými.

"Soustředil jsem se, abych hrál svůj tenis. Pod světly to není úplně jednoduché. Jsem ale rád, že jsem to zvládl a mohl přidat bod týmu. Je to pro mě velké vítězství," řekl Rosol. "Necítil jsem žádný tlak. On měl daleko větší, byl jedničkou týmu a navíc hrál poprvé v Davis Cupu. Nezvládl to a já se opřel o zkušenosti," dodal.

Čeští tenisté by si výhrou v Maďarsku zajistili pozici mezi nasazenou dvanáctkou pro los kvalifikačního kola příštího ročníku Davis Cupu, který má zcela nový formát. V případě porážky by měli být na základě žebříčku mezi nenasazenými.

Barážové utkání Davisova poháru Maďarsko - Česko:
Maďarsko - Česko 1:1
Piros - Veselý 3:6, 6:4, 4:6, 7:6 (7:4), 7:5
Valkusz - Rosol 1:6, 2:6, 4:6
ČTK, Sport.cz

Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis