Rubriky:

Tenis

Čeští tenisté na Federera nic speciálního nechystají

18. září 2007 17:17 - PRAHA

Navzdory účasti Rogera Federera v týmu soupeře, necítí se čeští tenisté v baráži Davisova poháru proti Švýcarsku jako outsideři. Před víkendovými zápasy věří v podporu domácího publika a také alespoň v jedno zaváhání světové tenisové jedničky. „I hráč jako Federer to bude mít ve dvouhrách s Tomášem Berdychem a Radkem Štěpánkem těžké,“ vzkazuje soupeři nehrající kapitán českého týmu Jaroslav Navrátil.

„Máme vyrovnané hráče, utkání bude velmi otevřené. Menší výhodou pro nás může být domácí publikum, stejně tak to ale může mít svazující účinek. Šance obou týmů jsou v utkání vyrovnané,“ myslí si Navrátil, jenž byl náramně spokojen s ranním tréninkem svých svěřenců.

Na Federera je přitom nijak speciálně nepřipravuje. „To se ani pořádně nedá, je to celodvorcový hráč,“ tvrdí Navrátil. „Ale nikde není psáno, že Federer získá pro svůj tým tři body,“ upozorňuje s odkazem na to, že světová jednička nejspíše nastoupí i ve čtyřhře. Také proto Navrátil důkladně přemýšlí o složení českého deblu. Zatím má v hlavě dvojici Štěpánek, Damm. „Ale uvidíme, jak dopadnou páteční dvouhry,“ nechává si otevřená zadní vrátka.

Federer je ve čtyřhře jako McEnroe

Radek Štěpánek i Tomáš Berdych jsou na úvodní zápasy nažhavení a na tiskové konferenci v Praze byli v dobré náladě. „Forma jen stoupá a vše nasvědčuje tomu, že bude o víkendu gradovat,“ usmíval se Berdych, jenž ze zdravotních důvodů nedokončil nedávné US Open. „Z Ameriky už jsem se ale vracel po všech vyšetřeních. A ta ukázala, že je všechno v pořádku,“ ujišťoval novináře.

Berdych už v minulosti Federera porazil stejně jako Štěpánek, ale recept na jeho zdolání nezná. „Nevím, jestli vůbec nějaká taktika na Rogera existuje. Hráč musí podat víc než stoprocentní výkon a pak se to může povést,“ tvrdí. Přesto, že jde v baráži Davisova poháru o hodně, nebere světovou jedničku jako nepřítele. „Zrovna dnes jsme se s ním potkali u šaten a v normálně jsme se v pohodě bavili,“ řekl.

O Federerových kvalitách ve dvouhře není pochyb, ale jaké jsou vlastně jeho schopnosti ve čtyřhře? „Na turnajích jsem ho při deblu viděl několikrát... Kdysi se říkalo, že McEnroe může hrát čtyřhru s kýmkoliv, a to samé myslím platí o Federerovi,“ tvrdí deblový specialista českého týmu Martin Damm.

Jirka G. Novák, Sport.cz

Časová osa: Tenis