Rubriky:

Tenis

Berdych: Jestli mi Nadal na začátku uteče, získá daleko větší klid

3. prosince 2009 19:00

Už třikrát zažil, jaké to je porazit Rafaela Nadala. Jenže poslední čtyři zápasy se světovou dvojkou Tomáš Berdych prohrál. Úkol, který má v úvodním zápase daviscupového finále v Barceloně, je tak strašlivě těžký. Čtyřnásobný vítěz French Open se na antuce snad narodil...

 

Petr Horník, Právo

Jak tedy na Nadala? Hrát agresivně a nevyházet míče z kurtu?

To je nejideálnější varianta. Nejdůležitější bude udržet začátek, přece jen hraju finále Davis Cupu poprvé a je třeba držet vyrovnaný stav co nejdéle a pak mohou přijít šance. Když mi na začátku uteče, tak získá daleko větší klid.

Vy ale nejste žádný nervák, aby vás finále Davis Cupu vystresovalo.

Že bych kvůli tomu nespal, to ne. Na druhou stranu to není obyčejný zápas. Nervy budou.

Mohou vás podpořit Nadalovy pochybnosti o vlastní formě?

Určitě. V začátku by bylo nejlepší, kdybych udělal třeba rychlý brejk nebo urval první set.

V čem je Nadal nejnepříjemnější na antuce?

Pro praváky je největší problém ta levá ruka. Je to točený, z druhý strany. Jak má člověk naučený tlačit hráče přes bekhend, tak on to má opačně. Forhendem si víc otevře kurt a nás praváky drží na bekhendu.

Říká se, že Söderling v Paříži ukázal, jak na Nadala. Sledoval jste jejich zápas na Turnaji mistrů?

Viděl jsem pár gamů v Londýně i v Paříži. Söderling měl na French Open neskutečnou formu. Nadal se jen bránil a to je hlavní rozdíl proti loňsku, kdy se bránil a bránil a pak zatlačil a balón si ukončil. Teď se vrátil k tomu, že víc jen brání, což nahrává mojí hře.

Sledoval jste Nadala při trénincích?

Něco jsem viděl. Je to jen na tréninku, záleží, jak to má postavené a na co se zrovna soustředí. To je hodně zkreslující. Ale viděl jsem, že nebyl agresivní jako loni.

Takže jste si všiml, o kolik zhubl?

To je evidentní a jeho stylu to nepřispěje. Bránit a vyběhat hodně míčků, to je hezký, ale na to, aby člověk zakončil, Nadal potřeboval sílu a nějaká kila, aby mu to víc letělo.

Budete tedy dodržovat kapitánovu taktiku a ukončovat výměny co nejdřív?

Ze začátku možná zkusím být trpělivý, abych chytil rytmus a pak postupně zrychlovat. Taky musím víc k síti. Když prohodí, tak ať prohodí, ale bude pod tlakem. Kdybych s ním hrál dvacetkrát přes síť, tak ho to asi nepřekvapí a bude se mu to líbit.

Jakou máte bilanci proti levorukým hráčům?

Asi to nebude nic moc oslnivého... Leváků je míň a déle trvá si na to zvyknout.

Když jste stál s Nadalem u poháru,co vás napadalo?

Říkali jsme si, že kdo na pohár sáhne, tak nevyhraje. Radek sice tvrdil, že u společné fotky na něj sáhneme a já řekl, že ne, že se to nedělá. Lepší to nechat na neděli...

Marek Burkert (Barcelona), Právo

Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis