Rosol - Lojda 7:5, 6:3Rosol, Štěpánek, Hájek i Veselý postoupili v Prostějově do čtvrtfinále

Prostějov

Daviscupoví reprezentanti Lukáš Rosol, Radek Štěpánek, Jan Hájek a Jiří Veselý postoupili do čtvrtfinále tenisového challengeru Czech Open v Prostějově. Druhý nasazený Rosol vyřadil krajana Dušana Lojdu 7:5, 6:3, 34letý Štěpánek, pětka turnaje, po obrovské bitvě zdolal za dvě hodiny a jedenáct minut Jana Mertla až ve třech setech 6:1, 6:7 a 6:4. Také osmý nasazený Hájek potřeboval na postup tři sady, v nichž vyřadil úporně vzdorujícího Damira Dzumhura z Bosny a Hercegoviny 6:3, 3:6 a 7:6. Tři sety absolvoval i Jiří Veselý, který porazil Američana Socka po setech 4:6, 6:4 a 7:6.

Lukáš Rosol na tenisovém challengeru Czech Open v Prostějově.

Rosol se ovšem také zapotil, na mále měl zejména v prvním setu, kdy dlouho tahal za kratší konec a odvracel i několik setbolů. Nakonec však rozhodly jeho větší zkušenosti.

„Je to tak, (zkušenosti) určitě hrály největší roli. První set byl nahoru, dolů. Začal jsem vlažněji, zatímco on dobře, věděl jsem však, že má slabší koncovky. Proto jsem hrál vždy až do konce a vyšlo to, za což jsem rád," glosoval svou výhru Rosol.

Štěpánek v souboji třicátníků ztratil druhý set ve zkrácené hře a ve vyrovnané třetí sadě rozhodla desátá hra. Mertl vedl při svém podání 30:0, ale pak udělal čtyři nevynucené chyby v řadě a věnoval soupeři game i výhru.

„Ze zápasu jsem neměl úplně dobrý pocit, ale každé vítězství se počítá. Soupeř se chytil ve druhém setu, ale tu šanci jsem mu dal sám, zkazil jsem pár balónů a pak ustoupil od své hry. Příště musím, i když se nedaří, zůstat u své hry a netlačit se do toho, co mi není přirozené," řekl Štěpánek, jehož alespoň potěšil fakt, že po návratu po operaci krční páteře vůbec poprvé vyhrál dva duely po sobě.

Hraje i za povodněmi poničenou Spartu

Hrdina loňské finálové bitvy o Davisův pohár proti Španělsku hraje v Prostějově i za zaplavenou tenisovou Spartu, která je jeho kmenovým klubem. „Poté, co jsem v televizi viděl, jak to na Spartě teď vypadá, rozhodl jsem se na její obnovu věnovat polovinu z odměn, které tu vydělám," uvedl Štěpánek.

Ještě více se na postup nadřel Hájek, který upachtěnou výhrou zůstal ve hře o jeho už čtvrtý titul v Prostějově. „Emoce po takovém utkání, které jsem měl prakticky prohrané, jsou velké. Myslím, že větší umění ale je, vyhrát právě takový duel. Dnes jsem to dokázal především srdcem a zkušeností," tvrdil třicetiletý Hájek.

Rus Tejmuraz Gabašvili se na prostějovském challengeru postaral o překvapení, když vyřadil ve dvou setech obhájce loňského titulu a turnajovou jedničku Němce Floriana Mayera 6:4, 7:5. Zápas byl vyrovnaný, ale v klíčových chvílích Rus méně chyboval a zaslouženě postoupil. Mayer se tak po Finu Nieminenovi a Španělovi Garcíu–Lópezovi stal již třetím nasazeným hráčem, který na Hané dohrál.

Devatenáctiletý Veselý už za umělého osvětlení otočil zápas Jackem Sockem a Američana zdolal 4:6, 6:4 a 7:6. Veselý se ve čtvrtfinále střetne s Rosolem.