Česko - Francie 1:3 Veselý trápil Tsongu, ale výhru neslavil. Český sen o semifinále se rozplynul

17. července 2016 12:37 - Třinec
(Aktualizováno: 17. července 2016 16:37)

Čeští tenisté končí v letošním ročníku Davisova poháru ve čtvrtfinále. Jiří Veselý v souboji týmových jedniček prohrál v neděli s Jo-Wilfriedem Tsongou 6:4, 6:7, 4:6 a 5:7. Francouzi tak získali v Třinci rozhodující třetí bod a o účast ve finále se v září utkají buď se Spojenými státy, nebo Chorvatskem. Závěrečná dvouhra mezi Lukášem Rosolem a Lucasem Pouillem se už neuskuteční.

 

Petr Sznapka, ČTK

Čeští tenisté bez osmého hráče světa Tomáše Berdycha na silný výběr Francie nestačili. Lukáš Rosol sice v pátek zařídil domácím první bod, když ve Werk Aréně utekl Tsongovi ze dvou mečbolů a nakonec zvítězil v pěti setech 6:4, 3:6, 4:6, 7:6, 6:4. V druhém duelu ale Veselý příliš chyboval a Lucasi Pouillemu podlehl 6:7, 4:6, 5:7.

V sobotní čtyřhře Rosol s Radkem Štěpánkem prohráli se světovým jedničkami Nicolasem Mahutem a Pierrem-Huguesem Herbertem 1:6, 6:3, 3:6, 6:4 a 4:6.

"Všichni kluci hráli, co mohli. Francie je velice silná a má letos možnost uspět a vyhrát Davis Cup," řekl kapitán Jaroslav Navrátil v České televizi.

První domácí prohra s Francií po devadesáti letech

Čeští tenisté, držitelé slavné salátové mísy z let 2012 a 2013, prohráli potřetí z posledních 16 zápasů a podruhé je zastavili Francouzi. S výběrem ze země galského kohouta navíc prohráli na domácí půdě poprvé po dlouhých 90 letech. Naposledy jim domácí porážku připravili slavní "mušketýři" René Lacoste a Henri Cochet v Praze v roce 1926.

Veselý proti Tsongovi dva sety solidně servíroval. Působil mnohem odhodlaněji než v pátek a nedělal tolik snadných chyb. Po perfektní výměně si připravil brejk na 3:2, který i proměnil. A když za stavu 4:3 odvrátil dva brejkboly, získal první set.

V desáté hře druhé sady odvrátil Veselý setbol a sada dospěla do tie breaku. Až ve zkrácené hře situaci neustál, udělal dvě dvojchyby a o set přišel. "Tsonga se díky tomu uklidnil a rázem to bylo pro Jirku mnohem těžší," uvedl Navrátil.

Zlepšený výkon na výhru nestačil

Do té doby trochu nevýrazný Tsonga ožil, začal hrát agresivněji a obíhal si míče více na svůj silnější forhend. Veselý se snažil měnit rytmus, ale začal být i pasivnější. Toho Tsonga využil, tlačil se k síti, v sedmé hře získal brejk a i třetí set.

Ve čtvrtém setu svitla domácímu hráči naděje na brejk za stavu 3:2, ale ani jeden ze tří brejkbolů nepovolil soupeř Veselému proměnit. Vzápětí ubránil svůj servis i český tenista, ale už se mu to nepovedlo za stavu 5:5, kdy ho Tsonga jednou prohodil a pak Veselý po tvrdé ráně nedostal míč z voleje přes síť. "Jeho forhend je opravdu smrtelný," litoval Veselý, že hrál přes soupeřův silnější úder. Tsonga pak zápas doservíroval.

"Zápas to by nesmírně těžký, ale bojoval jsem, co to šlo. Cítil jsem se daleko líp než v pátek. Nechal jsem tam všechno a škoda druhého setu," řekl Veselý. "Jak většinou bývám na servisu suverénní, tak celý týden tady jsem byl svázaný," dodal.

Čtvrtfinále Davisova poháru v Třinci (tvrdý povrch):
ČR - Francie 1:3
Veselý - Tsonga 6:4, 6:7 (3:7), 4:6, 5:7
Závěrečná dvouhra se hrát nebude.
Další čtvrtfinálové zápasy najdete zde.
jsv, ČTK, Sport.cz

Vyhrají Francouzi v letošním roce Davisův pohár?


Sportovní legendy

Sport.cz pro své čtenáře pravidelně připravuje životopisy slavných světových sportovců. Najít zde můžete příběhy českých legend, jako je Kateřina Neumannová či Josef Váňa, nebo světových superhvězd kalibru Mika Tysona, Pelého nebo šachisty Kasparova.