Rubriky:

Tenis

Došlo na slzy! Takové finále si nikdo nedokázal představit, škoda, že nemohla být remíza, litoval Federer

29. ledna 2017 18:20

Neskutečné finále! I po něm nebývale pracovaly emoce. Švýcarský tenista Roger Federer se po triumfu při Australian Open dokonce neubránil slzám dojetí. Rekordní osmnáctý grandslamový titul považuje za jeden z největších mezníků kariéry, vzhledem k okolnostem by ale byl šťastný, i kdyby s dlouholetým rivalem Rafaelem Nadalem dnešní souboj titánů prohrál.

Video již není dostupné

sntv

"Tenis je tvrdý sport, ve kterém neexistují remízy. Pokud by byly, velmi rád bych dnes remízu přijal a podělil se o výhru s Rafou," řekl při slavnostním vyhlášení dojatý Federer. Měl za sebou pětisetovou bitvu dvou legend vracejících se po zranění...

Pětatřicetiletý švýcarský fenomén nehrál kvůli problémům s kolenem od loňského Wimbledonu, jeho španělský soupeř zase v říjnu předčasně ukončil minulou sezónu se zraněným zápěstím.

"Myslím, že nikdo z nás dvou si před nějakými pěti měsíci nedovedl představit, že spolu budeme stát tady ve finále Australian Open. Abych byl upřímný, dnes bych byl šťastný, i kdybych prohrál, protože můj návrat by i tak byl perfektní," uvedl Federer.

"Prožil jsem spolu s mým týmem nezvyklých šest měsíců. Nebyl jsem si jistý, jak to půjde, ale dokázal jsem to. Pomalu to budu vstřebávat. Tenhle titul je mezníkem v mé kariéře. Je to úžasný moment kariéry, naprosto ojedinělý, ve své vlastní kategorii," řekl Federer.

Aplaudovali vestoje

K překonání vlastního rekordu v počtu grandslamových vavřínů mu pomohl i velkolepý obrat v rozhodujícím pátém setu. Prohrával 1:3, ale šňůrou pěti gamů zápas otočil. Když srovnal na 3:3, většina diváků v beznadějně vyprodané Areně Roda Lavera nadšeně aplaudovala vestoje.

"Musím fanouškům poděkovat za neskutečnou podporu. Dnes jsem měl více štěstí než Rafa, který předvedl neuvěřitelný návrat na kurty. Rafo, zůstaň, pokračuj dál, protože tenis tě potřebuje," řekl Federer soupeři.

Také Nadal ocenil to, jak se Federer po zranění dokázal vrátit do vrcholné formy. "Myslím, že to byl skvělý zápas a já jsem si užíval, že jsem moc být jeho součástí. Bojoval jsem, co to šlo, ale myslím, že si to Roger dnes zasloužil o malinko víc než já. Osobně cítím velkou satisfakci a nemohu říct, že bych byl smutný," prohlásil třicetiletý rodák z Mallorky.

Připustil, že v závěru už mu ubývaly síly. Pětisetové semifinále s Bulharem Grigorem Dimitrovem hrál o den později než Federer a měl kratší dobu na odpočinek. "Je pravda, že v porovnání s posledními dny mi trochu chyběla rychlost v nohách. Ale to je normální poté, co se před dnem a půl stalo," konstatoval Nadal.

Pokud si udrží formu, mohl by na jaře zaútočit na desáté vítězství na French Open, které se hraje na jeho nejoblíbenějším povrchu antuce. "Nemůžu předpovídat, co bude. Hlavní pro mě je, že cítím, že hraju dobře. Věřím, že když budu hrát takhle a mé tělo bude v potřebné kondici, mohou se dít věci. Může to být na tomhle povrchu, ale především na antuce," dodal Nadal.

ČTK, Sport.cz