Rubriky:

Rychlobruslení

Objetí s mamkou bylo skvělým okamžikem zlatého dne, rozplývala se Sáblíková

19. února 2014 18:16 - Soči

Zdrcená únavou seděla na zemi, když absolvovala květinový ceremoniál a povinné rozhovory pro televize. Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková pár desítek minut po triumfu v závodě na pět kilometrů při hrách v Soči nebyla schopná stát vyčerpáním na nohou. „Ještě na dráze bolest trumfla euforie, ale nyní cítím svaly naprosto brutálně. Ale naštěstí nemusím ve čtvrtek trénovat. Nicméně nejpozději v sobotu na led půjdu,“ vykládala trojnásobná olympijská šampiónka.

 

Matt Dunham, ČTK/AP

Před závodem jste mluvila o velkém tlaku, který na vás doléhá. Přinesl triumf i úlevu?

Asi všechno dohromady. Když jsem viděla před startem, kolik je v aréně lidí, cítila jsem strašnou nervozitu. Navíc jsem samozřejmě nechtíc viděla celou rodinu. Mžourala jsem do hlediště, když jsem se rozjížděla a postupně je všechny našla, tudíž psychicky hodně náročné okamžiky. Ale mít zlato je paráda.

Zahrajte si největší hokejový turnaj světa v Soči! Vytvořte si tým na Fantasy Sport.cz.

Jak jste vnímala časy, které zajížděly soupeřky, než jste se vydala na trať?

Když jela Nizozemka Kleibeukerová a viděla jsem, jak rychle trať zmákla, byla jsem trošku vyděšená. Trenér mi říkal, abych byla v klidu, ale nikdo nemůže vědět, co se přesně stane a jak pojedu.

Čekala jste, že vaše největší soupeřka Nizozemka Ireen Wüstová od startu vystřelí jako raketa? Nenahnala vám strach?

Její taktika je pokaždé stejná. Rozjede závod na maximum a po třech kilometrech její náskok doháním. Nyní byl průběh podobný. Když jsem na ni ztrácela dvě a půl vteřiny, byla jsem trošku nervózní. Přestože trenér určil jasnou taktiku a já měla začít bojovat po pěti kolech, aby tempo gradovalo v druhé polovině závodu. Jakmile jsem viděl, že je trenér v klidu a tleskáním vyjadřuje spokojenost, zůstávala jsem klidná.

Když cílem projely poslední soupeřky, dojela jste s vlajkou nad hlavou k mamince a na bariéře s ní seděla v objetí. Šlo o nejemotivnější okamžik večera?

Byla jsem ráda, že na závod dorazila kompletní rodina. Máma se ke mně dostala, protože seděla na straně, kde nebylo plexisklo. Pak jsem jela i na protilehlou část oválu, kde byl ještě táta, brácha a zbytek rodiny, ale přes ochranné plexisklo jsme se k sobě nedostali. Nicméně s mamkou šlo o skvělé okamžiky dne. Jsem strašně ráda, že moji nejbližší mohli vidět zlatý triumf na vlastní oči..

Očima maminky Evy:
Jsem neuvěřitelně šťastná, ale upřímně, ještě si to úplně neuvědomuji. Celou dobu jsem byla hrozně nervózní, a to i přesto, že jsem Martině věřila. Před jejim závodem jsem seběhla dolů a hodně moc křičela, aby mě Martina slyšela. Když dojela, tak mi tekly slzy dojetím. I když by se to nemělo, tak mě Martina po svém vítězství jela obejmout. Být tady u toho, je něco úžasného. Teď na ni počkám a pak ji doprovodím do olympijského domu.

Třetí zlatou olympijskou medailí jste vstoupila mezi legendy českého sportu. Jen Čáslavská a Zátopek mají bohatší sbírku z her. Cítíte se jako legenda?

Ne, připadám si pořád stejně (směje se). Ale je fajn, slyšet vlastní jméno ve spojení s panem Zátopkem a paní Čáslavskou. Jde o jména, která u nás nikdy nezestárnou a do jejichž společnosti by se chtěl každý dostat. Já se k nim snad ani nemohu řadit.

Radek Malina (Soči), Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Rychlobruslení

Filtr článků - Rychlobruslení


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..