Slavia - Liberec 3:0Těžká bitva pro Slavii, Liberec pálil gólovky

Fotbalisté Slavie v 25. kole první ligy porazili doma 3:0 Liberec. V Edenu se dvakrát prosadil Václav Jurečka, nejprve v 15. minutě z penalty otevřel skóre a v závěru utkání stanovil konečný výsledek. Mezitím se v 83. minutě trefil střídající Mojmír Chytil. Slovan nezvítězil ani ve 12. venkovním utkání v ligovém ročníku a je na deváté příčce o skóre za Teplicemi.

Václav Jurečka proměnil pokutový kop

Slávisté doma v nejvyšší soutěži naplno bodovali pošesté v řadě. Liberec zdolali i podruhé v ligové sezoně, na podzim uspěli pod Ještědem po obratu 3:2. Slovan nenavázal na výhru 1:0 s Karvinou v minulém kole a v Edenu nebodoval v pátém ligovém zápase po sobě.

Domácí kouč Jindřich Trpišovský, který mezi lety 2015 až 2017 vedl Liberec, udělal v základní sestavě pět změn oproti čtvrteční porážce 1:3 s AC Milán, po níž Pražané vypadli v osmifinále Evropské ligy. Bývalý hráč vršovického klubu a nynější trenér Slovanu Luboš Kozel nemohl počítat s útočníkem Horským a obráncem Prebslem, kteří hostují na severu Čech právě ze Slavie. Kapitán Mikula nastoupil k 250. ligovému utkání.

Už ve čtvrté minutě se prodral k zakončení v malém vápně Van Buren, gólman Vliegen ale včas vyběhl a střelu vyrazil. Domácí vytěžili z úvodního tlaku gól po čtvrthodině. Douděra si narazil s Juráskem a před bránou ho zezadu zfauloval Žambůrek. Pokutový kop Jurečka s přehledem poslal do protipohybu Vliegena. Nejlepší střelec minulé ligové sezony proměnil pátou penaltu za sebou, v aktuálním ročníku neuspěl jen při prvním pokusu v srpnu v utkání s Jabloncem.

<p>25. kolo první fotbalové ligy Slavia Praha - Slovan Liberec, 17. března 2024, Praha. </p>

Slovan nebyl úvodní půlhodinu nebezpečný a domácímu brankáři Staňkovi dlouho dělalo potíže pouze ostré slunce, kvůli kterému si musel vzít kšiltovku. Až v 29. minutě zničehonic využil Kulenovič otevřené obrany a střelou z hranice vápna trefil břevno. Neuspěl ani Fukala hlavou o pět minut později.

Severočeši se v závěru první půle přece jen dostali do hry a po přestávce už byl k vidění vyrovnaný duel. V 56. minutě donutil Vliegena k dobrému zákroku dalekonosnou ranou domácí kapitán Holeš. Belgický brankář musel záhy znovu zasáhnout po Chytilově pohotové teči.

V 65. minutě mohli hosté po nevídané situaci srovnat. Kulenovič se ve vápně zbavil bránícího Zimy a jeho střelu z bezprostřední blízkosti Staněk vyrazil. Míč se ale dostal znovu k chorvatskému útočníkovi, kterého reprezentační gólman vychytal i podruhé a následně i do třetice. Vzápětí se blýskl i na druhé straně Vliegen při samostatném úniku Jurečky.

Mojmír Chytil se raduje z branky

Severočeši si kromě gólových šancí vypracovali i řadu dalších nadějných útočných akcí, nejlepší defenzivu soutěže ale nepokořili. Kulenovič neukončil své dnešní střelecké trápení ani v 81. minutě, kdy z dobré pozice hlavou přestřelil. Slavia nedostala v lize branku popáté za sebou.

Naopak v 83. minutě Wallem našel v pokutovém území Chytila, který se prosadil v hlavičkovém souboji přes Mikulu a trefil se přesně k tyči. Čtyřiadvacetiletý reprezentant dal 11. gól v ligové sezoně. Pojistku přidal v 90. minutě Jurečka, který dorazil Zmrzlého střelu do tyče a se 13 zásahy se osamostatnil na druhém místě tabulky kanonýrů za plzeňským Šulcem (14 branek).

25. kolo první fotbalové ligy:
Slavia Praha - Slovan Liberec 3:0 (1:0)
Branky: 15. z pen. a 90. Jurečka, 83. Chytil. Rozhodčí: Černý - Paták, Podaný - Rouček (video). ŽK: Purzitidis, Chaluš (oba Liberec). Diváci: 17.513.
Slavia: Staněk - Douděra (68. Schranz), Holeš, Zima, Diouf (46. Zmrzlý) - Ševčík (55. Zafeiris), Oscar - Jurásek (74. Provod), Jurečka, Wallem - Van Buren (55. Chytil). Trenér: Trpišovský.
Liberec: Vliegen - Mikula, Chaluš, Purzitidis - Fukala (78. Penner), Varfolomejev (58. Doumbia), Žambůrek, Ghali (58. Preisler) - Višinský (78. Kok), Tupta (87. Lexa) - Kulenovič. Trenér: Kozel.