Česko - Dánsko 5:1Čeští florbalisté smetli Dány a zahrají si na MS o medaile. Teď narazí na silné Finsko

Göteborg

Čeští florbalisté si na MS ve švédském Göteborgu zahrají o medaile. Ve čtvrtfinále porazili Dány přesvědčivě 5:1, když outsidera zlomili čtyřmi góly ve druhé třetině v rozmezí jedenácti minut. Svěřenci trenéra Radima Cepka se utkají o postup do finále v sobotu se silným Finskem, které ve čtvrtfinále vyhrálo nad Nory 6:1. Druhou semifinálovou dvojici tvoří favorizovaní domácí Švédové a Švýcarsko.

Ondřej Mikeš blokuje dánskou střelu na branku gólmana Jana Baráka, vlevo obránce Tomáš Sýkora.

Češi nastoupili opět stejně jako proti Estonsku v brance s Barákem a od začátku dobývali zataženou defenzivu Dánů. Nejvíce práce měl brankář Wede se střelou Curneyho. Na druhé straně se ke střele dostal Hedorf, ale minul.

Češi měli nadále jasnou převahu a ve 12. minutě střelou z dálky k pravé tyči otevřel skóre Suchánek. Dánové pak začali také hrozit, Barák chytil další Hedorfův pokus a Jacob Manniche Andersen před odkrytou brankou trefil bránícího Deutsche.

Rozhodla smršť ve druhé třetině

Po 31 vteřinách druhého dějství Češi zvýšili, když z podobné pozice jako Suchánek překonal dánského gólmana Podhráský. Při Tomašíkově vyloučení střílel opět Hedorf, na druhé straně dorážel v oslabení po Jendrišákově pokusu Mikeš, balónek se odrazil od horní tyče za brankovou čáru, ale sudí Fondell s Vuolou to neviděli.

Cepkův tým ale rychle pojistil vedení. Nejdříve se prosadil v 26. minutě Tokoš a za 101 vteřin skóroval ze středu také Jendrišák. Mezitím ještě Dóža trefil tyč, pak ale už skončila za Wedeovými zády Jelínkova tečovaná rána. Při Tokošově pokusu zase Dánům pomohla tyč. Ta pomohla i Barákovi po bekhendu Steffena Jensena, až při vyloučení Heřmanského tečoval Krogsgaardovu střelu do sítě Brian Jensen.

V rozhodnutém zápase už Češi šetřili síly na dva víkendové duely o medaile, do hry se po Heřmanském dostali také Fridrich a Zozulák. I přes další šance se už skóre nezměnilo. Největší z české strany měl Curney, za Dány Niklas Jensen.

Postoupili také Švýcaři

Florbalisté Švýcarska porazili ve čtvrtfinále Lotyšsko 6:1 a v semifinále je čeká v sobotu od 17:15 domácí Švédsko, které ve čtvrtek postoupilo po výhře 17:0 nad Estonskem.

V duelu, který řídila česká dvojice sudích Petr Černý a Jiří Janoušek, otevřel skóre v 10. minutě Manuel Maurer. Na začátku druhé třetiny přidali branky Nico Scalvinoni a Philipp Fankhauser, v závěrečném dějství ještě skórovali Patrick Mendelin a dvakrát Adrian Zimmermann. Čestný úspěch Lotyšů zaznamenal Arturs Jurševskis.

MS florbalistů, čtvrtfinále:
Česko - Dánsko 5:1 (1:0, 4:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 12. Suchánek (Veltšmíd), 21. Podhráský (Jendrišák), 26. Tokoš (Sladký), 28. Jendrišák (Deutsch), 32. Jelínek (Ondrušek) - 39. B. Jensen (Krogsgaard). Rozhodčí: Fordell, Vuola (oba Fin.). Vyloučení: 2:0. Bez využití. Diváci: 2098.
Sestava ČR: Barák - Deutsch (35. Heřmanský), Podhráský, Veltšmíd, Suchánek, Jelínek, Sýkora - Curney, Jendrišák, Natov - Tokoš, Tomašík, Sladký - Dóža, Mikeš, Ondrušek - od 41. navíc Fridrich, Zozulák. Trenéři: Radim Cepek a Zdeněk Skružný.
Švýcarsko - Lotyšsko 6:1 (1:0, 2:0, 3:1)
Branky: 59. a 60. Zimmermann, 10. Maurer, 21. Scalvinoni, 27. Fankhauser, 54. Mendelin - 59. Arturs Jurševskis.