Mazeová a Hirscher vyhráli obří slalom v Aare, Bank a Krýzl nebodovali

Aare

Slovinská lyžařka Tina Mazeová vyhrála díky nejrychlejší druhé jízdě obří slalom Světového poháru v Aare. Úřadující olympijská vítězka se na nejvyšší stupeň vyšvihla po sedmém místě v prvním kole a zvýšila své vedení v celkovém hodnocení seriálu. Mezi muži dominoval Rakušan Marcel Hirscher, který ovládl tuto disciplínu už podruhé v sezóně. O 1,22 sekundy porazil olympijského vítěze Teda Ligetyho z USA, který naopak nezopakoval triumf z předchozího závodu v Beaver Creeku. Ondřej Bank ani Kryštof Krýzl ve Švédsku nepostoupili do druhého kola a nebodovali.

Slovinka Tina Mazeová na trati závodu Světového poháru v Are.

Jednatřicetiletá Mazeová dosáhla na 26. vítězství v kariéře a už třetí v této sezóně. Potvrzuje roli skvělé univerzálky, neboť předchozí dvě výhry v tomto ročníku zaznamenala ve slalomu a sjezdu. Do Švédska, kde se jede místo původně plánovaného Courchevelu, jenž se potýká s nedostatkem sněhu, se stejně jako její soupeřky přesunula ze zámoří teprve před dvěma dny.

Královna Světového poháru z předminulé sezóny Mazeová dnes porazila o 20 setin sekundy Švédku Saru Hectorovou, jež v domácím prostředí zaznamenala nejlepší výsledek v životě. Třetí byla vítězka předchozího obřího slalomu v Aspenu Eva-Maria Bremová, jež po prvním kole vedla. Rakušanka měla před Mazeovou náskok 58 setin sekundy, nakonec ale se Slovinkou o 28 setin prohrála.

Mazeová vede hodnocení SP už o 177 bodů před obhájkyní Annou Fenningerovou z Rakouska, jež byla dnes šestá.

Na startu závodu Světového poháru se po téměř roce objevila jednadvacetiletá Kateřina Pauláthová, ale vypadla v prvním kole. V sobotu se ještě spolu s Šárkou Strachovou a Martinou Dubovskou představí ve slalomu.

Suverén Hirscher

Trojnásobný celkový vítěz SP Hirscher rozjel závod za umělého osvětlení na vítězství už v prvním kole a i ve druhém byl nejrychlejší. S převahou napodobil triumf z úvodního závodu sezóny v Söldenu, vybojoval 25. vítězství v kariéře a vyrovnal se na 12. místě historického pořadí Akselu Lundu Svindalovi z Norska. Oba dělí jedna výhra od Chorvata Ivici Kosteliče a Rakušana Franze Klammera, kteří společně uzavírají první desítku.

Ligety po první jízdě ztrácel 81 setin a úspěšně zaútočil z třetí pozice. Druhé místo neudržel Němec Fritz Dopfer a propadl se až za krajana Stefana Luitze.

Bank s Krýzlem zajeli v prvním kole o více než pět sekund horší čas než Hirscher. Bankovi to stačilo na 38. místo se ztrátou 81 setin na postup, Krýzl skončil 43.

Bez bodu skončil i vedoucí muž pořadí SP Kjetil Jansrud, který nedojel do cíle prvního kola. Norský vládce rychlostních disciplín přesto zůstal v čele pořadí, Hirscher se mu přiblížil na 72 bodů.