Federer - Berdych 7:6, 6:3, 6:4Čtvrtfinále, konečná stanice! Češi neuhráli proti favoritům ani set

Melbourne/Praha

S grandslamovým Australian Open se rozloučili poslední dva čeští zástupci ve dvouhře mužů a žen, konečnou stanicí pro Tomáše Berdycha i Karolínu Plíškovou bylo shodně čtvrtfinále. Berdych podlehl favorizovanému obhájci titulu Rogeru Federerovi ze Švýcarska 6:7, 3:6, 4:6 a nejlepší tuzemská tenistka skončila na raketě světové jedničky Simony Halepové z Rumunska. Prohrála za necelou hodinu a čtvrt ve dvou setech 3:6, 2:6.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Sestřih čtvrtfinále Australian Open Berdych - FedererVideo: sntv

Sestřih utkání Halepová - Plíšková v Melbourne.

V sedmém vzájemném utkání slavila Halepová šestou výhru a poslední česká zástupkyně v ženské dvouhře se s Australian Open loučí. A přitom středeční souboj tak nadějně začala!

Aktivní agresivní hrou podpořenou dobrým servisem nedala pětadvacetiletá rodačka z Loun v úvodní desetiminutovce Rumunce šanci a rychle se ujala vedení 3:0. A navíc měla při dalším servisu Halepové možnost brejkbolu.

Stav 0:4 ale světová jednička nedopustila, naopak, nadechla se k velkému obratu. Zpřesnila returny, pohyb a od základní čáry rozdělovala údery ze všech stran. Byla odvážnější, dostala se do ideálního rytmu a téměř vůbec nekazila, zatímco Plíšková ztrácela čím dál víc půdu pod nohama. Rumunka vyhrála devět gamů v řadě a získala úvodní set (6:3) i rozhodující náskok do sady druhé.

V žebříčku si Plíšková polepší

Turnajová šestka sice nesložila zbraně a ještě předvedla několik záblesků tenisového umu, ale konzistence úderů jí scházela a také obě esa dala až na konci utkání. Halepová šla neohroženě za svým premiérovým semifinále na Australian Open a jistotu získala po osmadvacáté nevynucené chybě soupeřky.

"Nezačala jsem nejlépe, ale pokusila jsem se o restart, což jsem dokázala. Zlepšila jsem pohyb a přestala chybovat. Otvírala jsem si kurt a hrála svůj styl. A taky jsem dobře podávala," řekla Halepová v interview po zápasu. Cestu do finále se jí nyní pokusí zatarasit bývalá světová jednička a šampiónka z Melbourne z roku 2016 Němka Angelique Kerberová.

Plíšková skončila stejně jako loni na Australian Open ve čtvrtfinále, nicméně ve světovém žebříčku WTA si svěřenkyně kouče Tomáše Krupy příští týden o místo polepší a bude pátá.

Berdychovi odplata nevyšla

Také Berdych zahájil duel proti devatenáctinásobnému grandslamovému vítězi sebevědomě a podobně jako Plíšková získal úvodní tři hry. Na rozdíl od své krajanky však favorita trápil dál a vedl 5:2 a ještě za stavu 6:5 měl při soupeřově podání druhý setbol. Nedotáhl však svoji snahu do vítězného konce a v tie breaku Federer kraloval.

Ve druhém dějství si oba borci drželi servis, až v osmém gamu proměnil Švýcar nabíhaným bekhendem brejkbol, získal tři hry v řadě a zvýšil náskok. Před třetím setem si Berdych vyžádal čas na ošetření, ale definitivně rozjetého soupeře už z tempa nevyvedl. Znovu dvakrát ztratil servis a po 2:18 hod. boje i celý zápas. Druhý nasazený hráč turnaje dnes nastřílel celkem 61 vítězných úderů a v ještě Melbourne neztratil ani jednu sadu.

Zisk prvního setu označil Federer za klíčový pro další vývoj zápasu. "Tomáš hrál skvěle, zejména v prvních dvou setech, ve třetím už, myslím, úroveň jeho hry trochu klesla. Ten první set mohl dopadnout jakkoliv. On si ho taky zasloužil, takže jsem mu ho tak trochu ukradl," řekl v rozhovoru na kurtu.

Federer loni na cestě k titulu vyřadil Berdycha v Melbourne ve 3. kole ve třech setech a letos se příběh opakoval. Šestatřicetiletý rodák z Basileje si z dosavadních 26 duelů se svým o čtyři roky mladším soupeřem připsal jubilejní dvacátou výhru, na Australian Open nad ním vyhrál všech pět zápasů. V semifinále narazí na jednadvacetileté korejské překvapení jménem Čong Hjon.