Rubriky:

Odjinud

Zastavený růst Čecha nezastavil. Nikdy neměl chodit, teď běhá závody

24. srpna 2018 08:08 - Praha

Čtyřiadvacetiletý Lukáš Petrusek nedbá na svoji diagnózu a nepřipouští si, že do svých pěti let vůbec nechodil. Přestože trpí vrozenou achondroplazií, tedy zastaveným růstem, běhá denně pět kilometrů a často se účastní běžeckých závodů. Teď se postavil na stejnou startovní čáru i s profíky.

Růst se u Lukáše zastavil na 140 centimetrech. Lékaři byli dlouho přesvědčeni o tom, že Lukáš nikdy nebude chodit a předpovídali mu život na invalidním vozíku. Do svých pěti let vůbec nechodil. Přesto se dokázal poprat s osudem i s ostatními překážkami, které někdy dokonce sám vyhledává.

Od narození se nemůže hýbat. Přesto absolvoval přes 1000 náročných závodů

"Sport pro mě znamená vášeň, adrenalin, je to zkouška, co dokážu, či nedokážu. Hendikep si totiž člověk tvoří jen v hlavě," říká Lukáš Petrusek. Pouhý posluchač těchto slov by jen těžko uvěřil, že Lukáš musel trpět, aby mohl dělat pro ostatní vcelku „obyčejné" věci. Miluje sport a všechny výzvy, které přináší. Od svých pěti let se věnuje fotbalu, ve třinácti začal s běháním. Už má za sebou i půlmaraton. Dlouho lyžoval, běhá na lyžích, bruslí, zvládá i tenis a jezdí na kole.

"Každý den běhám zhruba pět kilometrů. Za jakéhokoliv počasí, ať už je mráz, zima, mlha, déšť nebo horko, vždy se snažím vyběhnout. V závodním období zhruba od dubna se pak soustředím i na psychickou přípravu, jako je poslech hudby, procházky, rozbor tratě, četba a podobně. Už nedávám takový důraz na silový a pohybový trénink," popisuje Lukáš a svými výčty připomíná spíše profesionálního sportovce nebo trenéra.

Fungují mu jen dvě třetiny těla. Přesto dokáže i to, na co si vy nikdy netroufnete

Lukáš se pravidelně účastní běžeckých závodů. Naposledy byl hostem série závodů RunTour, jejíž zatím poslední zastávka proběhla 18. srpna v Liberci. "Mám radost, že jsem se mohl postavit na stejnou startovní čáru se všemi různými závodníky, že neexistuje překážka mezi startujícím hobíkem, který běhá třeba jen jednou za týden, a profesionálem, jako je Eva Vrabcová-Nývltová, Petra Kamínková, Jiří Homoláč a další," říká Lukáš Petrusek.

Hlavním heslem tohoto závodníka malého vzrůstem, velkého duchem je, že i malí lidé dokáží velké věci. Pokud může běhat on, můžete i vy. Lukáš radí, jak na to: "Úplně stačí začít tím, že vstanete z gauče a projdete se kolem domu. I to je napoprvé vítězství. A dále potom laťku postupně každý den nebo týden zvedáte. Když si zkusíte nějaký krátký závod, atmosféra vás pohltí a o motivaci máte rázem postaráno. Opravdu není důležité být vítěz, ale hlavně získat dobrý pocit. Když budete dělat věci s úsměvem, a ne s myšlenkou, že něco musíte, všechno nakonec půjde. Vítěz je každý, kdo doběhne."

Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce