Rubriky:

Odjinud

Utíkal před medvědy. Nedostali ho jen náhodou

14. července 2017 08:32 - Auburn

Opravdu málokdy se stává, aby keňští vytrvalci utíkali někomu jinému než svým soupeřům. Moninda Marube to štěstí měl. Tedy vlastně štěstí v neštěstí. Utíkal medvědovi, a dokonce úspěšně. Tím se může pochlubit opravdu málokdo. Medvěd baribal totiž dokáže běžet zhruba dvakrát rychleji než člověk. Když se rozhodnete utíkat před medvědem, musíte si být zároveň jisti, že utíkáte naproti pověstnému štěstíčku.

 

facebook M. Marube

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Jako každé ráno se i toho dne vydává Moninda na svůj ranní běžecký trénink o délce třiceti kilometrů. Jen s jednou drobnou změnou. Dnes si o dvě hodiny přivstal a místo v sedm vyráží už v pět ráno, aby na sedmou byl už zase doma. Jeho domovským prostředím je Spring Road Trail v Auburnu ve státě Maine. Co Marube ale neví, je, že v době hlavního napájení divokých šelem z širokého okolí jezera Auburn Lake poběží zrovna okolo. Málem se mu to stává osudným. A kdo ví, jak by dopadl někdo jiný, kdyby neuměl běhat tak rychle jako Marube.

Střelili medvěda do hlavy. Zabil účastníka závodu

Po osmi kilometrech běhu se Moninda ocitá tváří v tvář hned dvěma medvědům. Ve své domovině už při tréninku zažil i setkání s levhartem, medvěda ale za čtyři roky provozování svého koníčku ještě nikdy nepotkal. Zpanikařil, jako by to udělal kdokoli jiný. „Medvěd mi nahání hrůzu, protože za prvé umí lézt na stromy a za druhé umí plavat. A já neumím plavat, ani šplhat rychle na stromy," komentoval běžec svůj zážitek pro Sun Journal.

Vylučovací metodou se tedy rozhodl, že nejjistější bude utéct. Naštěstí stál nedaleko, asi třicet metrů, opuštěný dům. Moninda později odhadoval, že medvědi urazili tuto vzdálenost asi za polovinu času, co on. „Stačilo dalších třicet metrů a měli by mě," uvažoval Marube. Ten vběhl dovnitř a rychle za sebou zavřel rozvrzané dveře. Postoupil dále do místnosti a čekal. Chatrné dveře by pravděpodobně nevydržely nápor medvěda, tito dva exempláře se ale ukázaly spíše jako hravá nežli agresivní zvířata. Keňan měl štěstí ‒ medvědi se nakonec rozhodli odejít. „Byl jsem připravený bojovat o život. Byla by to poslední další možnost, která mi zbývala," líčí napínavé chvilky šťastný Marube.

Opustit svůj oblíbený trail ale určitě nehodlá. Dál bude běhat po cestě Spring Road Trail, jen si k tomu bude vybírat vhodnější hodinu.

kü, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 květen 2019 červen 2019 červenec 2019 srpen 2019 září 2019 říjen 2019 listopad 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce