Rubriky:

Odjinud

Atentátník zaútočil na mariňácký závod! Dostal nejtvrdší doživotí

20. října 2017 08:02 - Newark

Bylo krátce po půl desáté ráno jednoho dne koncem září loňského roku, když se na trati závodu Seaside 5K, benefičního běhu v New Jersey ve Spojených státech, ozvala strašlivá rána a z nedalekého odpadkového koše se rozletěly střepiny do všech stran. Tenkrát po sobě nastražená bomba na účastníky závodu nezanechala žádné mrtvé. Bylo to štěstí v neštěstí. Časovač odpálil bombu v době, kdy proti původním předpokladům nebyla trať plná běžců. Pachatel byl nyní dopaden, usvědčen a odsouzen na doživotí bez možnosti předčasného propuštění.

 

Profimedia.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Děvetadvacetiletý Ahmad Khan Rahami z města Elizabeth v New Jersey byl shledán vinným z nastražení výbušných systémů na několika různých místech ve Spojených státech včetně trati charitativního běhu ve prospěch amerického námořnictva. Po atentátníkovi zůstalo celkově dvanáct zraněných, jen obrovskou náhodou při útocích nikdo nezemřel. Rahami byl odsouzen za osm zločinů včetně použití zbraně hromadného ničení a použití výbušnin proti veřejnosti. Rozsudek zajistil, že se atentátník už na svobodu nikdy nepodívá.

Opozdilci zachránili několik životů. Nástražný systém vybuchl, když ještě nikdo nebyl na trati

Při Seaside 5K sehrála důležitou roli obrovská náhoda, kdy byl start benefičního běhu ve prospěch službu konajících příslušníků U.S. Marine Corps o půl hodiny odložen. Organizátoři tehdy nestačili registrovat všechny na poslední chvíli příchozí zájemce, a tak start raději posunuli. Opozdilci tak s největší pravděpodobností zachránili mnoho lidských životů. Bomba vybouchla na trati v době, kdy na ní ještě téměř nikdo nebyl.

Policie je ostražitá i letos

Nástražný systém sestával ze tří trubkových bomb a časovače, vše umístěno do odpadkového koše na trati, kudy měly probíhat tisíce běžců. Naštěstí explodovala pouze jedna bomba a dvě zůstaly k dispozici policejním pyrotechnikům a vyšetřovatelům. To s největší pravděpodobností také vedlo k rychlému dopadení a odsouzení pachatele.

„Jako ředitel závodu nemám příliš v lásce nějaká zdržení, ale v tomto případě jsem opravdu děkoval bohu, že stál na naší straně," hodnotil s odstupem času zážitek Frank Costello.

kü, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 květen 2019 červen 2019 červenec 2019 srpen 2019 září 2019 říjen 2019 listopad 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce