Lev - Magnitogorsk 2:5Lev v KHL na favorizovaný Magnitogorsk nestačil. Hosté jasně vyhráli i bez hvězdného Malkina

56. Kosov 2 : 5

Hokejisté pražského Lva prohráli na vlastním ledě 2:5 s Magnitogorskem, týmem s nejlepším útokem v celé soutěži. Metallurg si odváží další tři body i přesto, že v duelu už postrádal svou největší hvězdu Jevgenije Malkina, který po ukončení výluky v NHL zamířil do Pittsburghu. Góly domácích, kteří vždy snižovali až za tříbrankového vedení Metallurgu, obstarali Jiří Hunkes a Jakub Klepiš.

Radost hokejistů pražského Lva po vstřelené brance (ilustrační foto).

Svěřenci kouče Václava Sýkory prohráli třetí z posledních čtyř domácích zápasů. Další duel čeká Pražany ve čtvrtek proti Traktoru Čeljabinsk.

První třetina příliš vzruchu nenabídla. Lev se Štěpánkem v brance se jen těžko dostával na dostřel Ahonenovy branky a už ve čtvrté minutě se musel bránit při Vránově vyloučení, ale oslabení zvládl. Štěpánek se poté vyznamenal proti O'Reillymu, ovšem v polovině 16. minuty už neměl šanci zareagovat na Zuccarellovo zakončení zblízka při trestu Němce.

Slepené góly daly hostům důležitý náskok

Také na začátku druhé části museli Lvi čelit početní výhodě soupeře, oslabení zvládli bez úhony. Od 29. minuty dostala hra mnohem větší spád. Nejprve Lisin sám proti Štěpánkovi neuspěl, ale o pár vteřin později úspěšně dorážel O'Reilly. Uplynulo jen 59 sekund a "Magnitka" vedla 3:0 po trefě Hodgmana.

Pražané byli v těchto fázích zápasu zralí na ručník a mohli pouze děkovat Štěpánkovi, že rozdíl ve skóre dále nenarůstal. Domácí gólman se vyznamenal především při šanci Zdunova, který zakončoval takřka do odkryté branky. Antipin navíc rozezvučel horní tyč. Ve 34. minutě ale na druhé straně našel Klepiš parádně Hunkese a Lev ožil. Další šanci měl Řepík, Hunkes těsně před přestávkou pálil do tyče.

I v nástupu do třetího dějství se Pražané bránili ve čtyřech. Oslabení sice zvládli, jenž několik vteřin poté jim ujel Mozjakin a se štěstím překonal Štěpánka. Hříšník Porseland už chvilku nato usedl na trestnou lavici znovu, jediného hráče hostů přečíslili Klepiš s Němcem a Klepiš měl na konci 49. minuty podobně velkou dávku štěstí jako Mozjakin - 2:4.

Lvi přidali na aktivitě a dotírali na Ahonenovu branku, jenže zcela marně, další trefu už nepřidali. V 56. minutě je naopak zchladil Kosov a potvrdil tak, že Metallurg má nejofenzivnější tým v soutěži.

Navštívili Markův hrob

Fanoušci Magnitogorsku navštívili před utkáním hrob a rodinu tragicky zesnulého útočníka Jana Marka, který v minulosti za Metallurg hrál. Příznivci ruského klubu vyrazili do Markova rodiště Jindřichova Hradce, kde se setkali s otcem bývalého českého reprezentanta.

"Byli jsme v Janově rodném domě, viděli jeho domácí muzeum, fotky. Seznámili se i s jeho prarodiči. Darovali jsme jim klubovou vlajku, puk a talismana," citovaly ruské sportovní weby jednoho z fanoušků Magnitogorsku Andreje Zajceva.

Marek hrál za Magnitogorsk v letech 2006 až 2010, s klubem získal ruský titul a v ročníku 2008/09 se stal nejlepším střelcem KHL. Později působil v CSKA Moskva, Atlantu Mytišči a Lokomotivu Jaroslavl, s jehož týmem zahynul v září 2011 v 31 letech stejně jako další mistři světa z roku 2010 Josef Vašíček a Karel Rachůnek.

Ani Kovalčuk prohře nezabránil

Vedoucí tým Kontinentální ligy Petrohrad prohrál v Kazani 1:3. Hostům nepomohl prodloužit sérii čtyř vítězství ani hvězdný útočník Ilja Kovalčuk, který ještě nastoupil za SKA před návratem do zámoří, kde hraje za New Jersey.

Čestný úspěch Petrohradu zaznamenal za stavu 3:0 až v 55. minutě v power play při hře šesti proti čtyřem Patrick Thoresen. Hostům nebyla nic platná velká střelecká převaha v poměru 45:24. Kazaň se pátou výhrou za sebou dotáhla bodově na lídra Východní konference Omsk.

Ve druhém utkání za sebou skóroval Václav Nedorost, tentokrát ale český útočník jen zmírnil porážku Doněcku na ledě Spartaku Moskva 1:3. Díky třináctému gólu v sezóně si Nedorost připsal jubilejní třicátý kanadský bod, v týmové produktivitě patří novému kapitánovi Donbassu druhé místo. Za Čechov nastoupil na ledě Torpeda Nižnij Novgorod obránce Andrej Markov z Montrealu.

Kontinentální hokejová liga:
Lev Praha - Metallurg Magnitogorsk 2:5 (0:1, 1:2, 1:2)
Branky a nahrávky: 34. Hunkes (Klepiš, T. Rachůnek), 49. Klepiš - 16. Zuccarello (Platonov, O'Reilly), 29. O'Reilly (Platonov, Mozjakin), 30. Hodgman (Zuccarello, Kosov), 45. Mozjakin (O'Reilly), 56. Kosov (Hodgman, Zuccarello). Rozhodčí: Rönn (Fin.), Gašilov - Šeljanin, Sivov (všichni Rus.). Vyloučení: 6:2. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 6718.
Lev Praha: Štěpánek - Nakládal, Němec, Krejčík, Mikuš, Porseland, Mojžíš, Hunkes - Hossa, Christensen, Danielsson - Klepiš, Vrána, T. Rachůnek - Řepík, Novotný, Surový - Cipulis, Karamnov, J. Svoboda. Trenér: Václav Sýkora.
Magnitogorsk: Ahonen - Antipin, Mišarin, Chabarov, Bondarev, Antonovskij, Bernackij - Platonov, O'Reilly, Mozjakin - Zuccarello, Hodgman, Kosov - Potěchin, Jakubov, Grigorenko - Lisin, Kazionov, Zdunov. Trenér: Paul Maurice.
Další úterní výsledky KHL:
Ufa - Dynamo Moskva 1:0
Atlant Mytišči - Čerepovec 0:3 (Čáslava 0+1)
CSKA Moskva - Jekatěrinburg 4:3 po sam. nájezdech
Jaroslavl - Dinamo Minsk 4:1 (za hosty Krajíček 0+1)
Nižnij Novgorod - Viťaz Čechov 1:3
Kazaň - Petrohrad 3:1
Spartak Moskva - Doněck 3:1 (za hosty Nedorost 1+0)
Slovan Bratislava - Čeljabinsk 4:3 v prodl.

4 Mytišči 52 137 : 141 73
5 Minsk 52 125 : 148 71
6 Novgorod 52 142 : 146 69
7 Spartak 52 106 : 151 52