Sparta - Ml. Boleslav 1:1Sparta jen remizovala. Na prvním místě ji střídá Slavia

20. Kairinen (vlastní) 0 : 1
44. Birmančevič 1 : 1

Fotbalisté pražské Sparty v 27. kole první ligy doma pouze remizovali s Mladou Boleslaví 1:1 a v tabulce ztrácejí bod na vedoucího městského rivala Slavii. Středočeši vedli na Letné po vlastní brance Kaana Kairinena, v závěru první půle vyrovnal Veljko Birmančevič. Od 59. minuty dohrávali obhájci titulu bez vyloučeného Ángela Preciada.

Boleslavský Marek Matějovský s míčem před sparťanem Martinem Vitíkem (vpravo).

Letenští, kteří ve středu po vítězství 2:0 na hřišti druholigové Opavy potřetí za sebou postoupili do finále domácího poháru, neporazili Boleslav ani podruhé v sezoně nejvyšší soutěže. Na podzim na jejím stadionu prohráli 1:3. Sparta v lize nenavázala na minulá dvě vítězství a ztratila body ve třetím z posledních pěti kol. Středočeši v nejvyšší soutěži šest zápasů po sobě neprohráli a v tabulce zůstali pátí.

Mladoboleslavský trenér Holoubek, jenž dříve vedl Spartu, vyrukoval na soupeře s neobvyklým rozestavením s pěti obránci. V sedmé minutě domácí Birmančevič po narážečce s kapitánem Krejčím hledal před odkrytou brankou volného Kuchtu, jenže stoper Kadlec na poslední chvíli odvrátil míč na roh.

Web Sport.cz nabídl ze zápasu 27. kola Fortuna ligy Sparta – Mladá Boleslav živý audio přenos. Dvouhodinovým programem provedli Viktor Kábele a v roli glosujícího redaktora Robert Neumann. Z příštího ligového kola přineseme audio přenos z utkání Plzeň – Slavia.

Ve 20. minutě se hosté nečekaně ujali vedení. Ladrův roh se od domácího stopera Vitíka odrazil ke sparťanské brance a Kairinen si balon před Matějovským nešťastně usměrnil do vlastní sítě.

Větší spád dostalo utkání až v závěru úvodního dějství. Ve 40. minutě Kuchta z hranice malého vápna hlavičkoval pouze do gólmana Mikulce. Středočeši pak málem zvýšili, Ladrův pokus z přímého kopu z 25 metrů ale brankář Vindahl vytáhl mimo tři tyče.

Ve 44. minutě Letenští srovnali. Kuchta nacentroval před branku, Krejčí hlavičkoval do břevna a Birmančevič z dorážky nezaváhal. Srbský křídelník se 10. gólem v ligové sezoně dorovnal nejlepšímu týmovému střelci Haraslínovi.

V 53. minutě Krejčí, který se po přestávce z levého stopera posunul do středu zálohy, vypálil z dálky a Mikulec jeho přízemní ránu vytáhl na roh. Po téměř hodině hry se Preciado po souboji se Sakalou marně dožadoval penalty. Ekvádorský reprezentant na zemi udeřil loktem zambijského záložníka do stehna a hlavní sudí Rouček ho vyloučil. Sparťanský krajní bek či záložník obdržel červenou kartu ve druhém ligovém utkání za sebou, do něhož nastoupil. Kvůli vyloučení v březnovém derby se Slavií dostal třízápasový trest.

Letenští inkasovali devátou červenou kartu v sezoně nejvyšší soutěže, což je nejvíce ze všech mužstev. Následně se navíc Spartě pro příští kolo na stadionu pražských Bohemians 1905 „vykartoval“ i trenér Priske po čtvrté žluté v ligovém ročníku.

V 69. minutě Mikulcovi při zpracování utekl míč a před vápnem fauloval atakujícího Birmančeviče. Přes protesty sparťanů dostal hostující brankář jen žlutou kartu. Domácí navzdory oslabení soupeře zatlačili. V 77. minutě Krejčí hlavou po rohu těsně minul, Kairinen poté trefil zpoza šestnáctky tyč a Kuchta po rychlém brejku zakončil nad.

Vítězný gól už ale Sparta nedala a ve dvou z posledních tří ligových utkání na Letné jen remizovala. Od října 2011 doma v nejvyšší soutěži s Boleslaví 12 duelů za sebou neprohrála. V ligové sezoně Pražané na vlastním stadionu ve 14 zápasech stále nenašli přemožitele a s 38 z celkových 67 bodů jsou tam nadále nejlepším celkem. Boleslav venku v nejvyšší soutěži posedmé za sebou nevyhrála, v posledních čtyřech duelech tam remizovala a v ročníku tam získala jen 14 z celkových 40 bodů.

27. kolo první fotbalové ligy:
Sparta Praha - FK Mladá Boleslav 1:1 (1:1)
Branky: 44. Birmančevič - 20. vlastní Kairinen. Rozhodčí: Rouček - Kříž, Leška - Volek (video). ŽK: Vitík, Priske (trenér) - Matějovský, Kušej, Mikulec, Pulkrab. ČK: 59. Preciado (Sparta). Diváci: 17.009.
Sparta: Vindahl - Vitík, Sörensen (76. Wiesner), Krejčí - Preciado, Kairinen, Solbakken (46. Panák), Zelený (46. Ryneš) - Birmančevič (76. Olatunji), Haraslín (65. Sadílek) - Kuchta. Trenér: Priske.
M. Boleslav: Mikulec - Kadlec (90.+2 Kostka), Král, Suchý, Karafiát, Fulnek - Sakala, Matějovský (64. Mareček) - Kušej (64. Solomon), Hilál (64. Pulkrab), Ladra (88. Šimek). Trenér: Holoubek.