Fenomén Bolt odchází jako poražený. Prohrál s Američany a bere jen bronz. Juška neuspěl

Londýn

Jamajčan Usain Bolt získal při posledním individuálním startu na atletickém mistrovství světa v Londýně bronz v běhu na 100 m. V Londýně prohrál ve finále s Američany Gatlinem (9,92) a Colemanem. Dálkař Radek Juška ve finále nezopakoval skvělý výkon z páteční kvalifikace a druhým pokusem dlouhým 802 cm obsadil desáté místo. Eliška Klučinová je po prvním dnu sedmiboje na mistrovství světa v Londýně sedmá. Kateřině Cachové patří 21. příčka. Vede Němka Carolin Schäferová.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Finále mužské stovky na MS v LondýněVideo: sntv

Třicetiletý Bolt, který se loučí se svou výjimečnou kariérou, zkompletoval svou medailovou sbírku ze světových šampionátů. K jedenácti zlatým a dvěma stříbrným medailím přidal nejúspěšnější atlet historie první bronz.

Světový rekordman měl ve finále stejně jako v rozběhu a semifinále špatný start a musel soupeře dotahovat. Časem 9,95 sekundy vyrovnal svůj nejlepší letošní výkon a zaostal o jednu setinu za jednadvacetiletým Colemanem, který drží maximum této sezony výkonem 9,82. Gatlin si vylepšil letošní maximum na 9,92 a stal se v 35 letech nejstarším mistrem světa na stovce. Titul na královské sprinterské trati vybojoval už v roce 2005 v Helsinkách, nyní se dočkal druhého.

Bolt by měl v Londýně běžet ještě štafetu na 4x100 metrů.

Eliška Klučinová je po prvním dnu sedmiboje na mistrovství světa v Londýně sedmá. Kateřině Cachové patří 21. příčka. Vede Němka Carolin Schäferová.

V útoku na double na středních tratích pokračuje jihoafrická běžkyně Caster Semenyaová. Dvojnásobná olympijská vítězka a mistryně světa na osmistovce se bez potíží dostala do finále závodu na 1500 m. V úvodním semifinále doběhla třetí. Až šestá v něm skončila obhájkyně titulu Genzebe Dibabaová z Etiopie, ale postoupila časem.

Gudžius vrátil po 12 letech diskařské zlato do Litvy

V hodu diskem se zlato z mistrovství světa po dvanácti letech vrací do Litvy. Nástupcem dvojnásobného olympijského vítěze Virgilijuse Alekny se v Londýně stal Andrius Gudžius. Favority zaskočil ve druhé sérii, když si vylepšil osobní rekord o šedesát centimetrů a výkon 69,21 m už nikdo nepřekonal.

Šestadvacetiletý Gudžius o dva centimetry předstihl lídra letošních tabulek Švéda Daniela Stahla, který jako jediný letos přehodil 70 metrů. Bronz získal překvapivě Američan Mason Finley. Němec Robert Hartig, který před pěti lety v Londýně získal olympijské zlato, vyšel naprázdno, stejně jako obhájce titulu Polák Piotr Malachowski.

Běh žen na 10 000 m vyhrála v sólovém závodě světová rekordmanka a olympijská vítězka z Ria de Janeiro Almaz Ayanaová z Etiopie. Už v polovině trati utekla soupeřkám a v cíli měla více než třičtvrtěminutový náskok. Definitivně tak převzala štafetu nejlepší světové vytrvalkyně od své krajanky Tiruneš Dibabaové, která desítku vyhrála třikrát na MS a dvakrát na olympiádě. Dnes svou kariéru ve 32 letech uzavřela stříbrnou medailí.