Petacchi vyrovnal na Giru svůj rekord

TREVISO

Alessandro Petacchi splnil na cyklistickém Giro d'Italia svůj cíl už ve dvanácté etapě. Ital dnes v hromadném spurtu získal šestý etapový vavřín a vyrovnal tak své loňské maximum. K absolutnímu rekordu Gira schází vyhlášenému sprinterovi jediný triumf. Sedmkrát v historii závodu dokázali během jednoho ročníku vyhrát Belgičané Roger de Vlaeminck s Fredym Maertensem a Giuseppe Saronni z Itálie.

Třicetiletý Petacchi se v závěru 210 kilometrů dlouhé etapy z Ceseny do Trevisa opět mohl spolehnout na perfektní práci svých kolegů ze stáje Fassa Bortolo. Poslední 16 kilometrů absolvoval peloton těsně sevřený. V boji o co nejlepší pozici pro cílovou rovinku se tvrdě střetl Němec Olaf Pollack a Robbie McEwen z Austrálie, který byl nakonec úspěšnější a dojel druhý za Petacchim.

Český spurter Ján Svorada se tentokrát do elitní desítky neprosadil. Po dvou pátých a šestém místě se musel spokojit se 17. příčkou.

V čele průběžného pořadí se před sobotní náročnou časovkou jednotlivců na 52 kilometrů drží Ital Damiano Cunego. Držitel růžového trikotu pro vedoucího jezdce zvýšil svůj náskok před obhájcem titulu Gilbertem Simonim na 16 sekund.

Oba jsou před časovkou považováni za velké favority spolu se Sergejem Gončarem z Ukrajiny a Bradleym McGeem z Austrálie.