Selhání favoritů v derby! Záchranářský duel vyzněl pro Zlín

Úřadující šampioni z Třince vyšli v 38. kole hokejové Tipsport extraligy naprázdno. V tradičním ocelářském derby podlehli Vítkovicím 2:5. Přesto udrželi pozici lídra a čtyřbodový náskok před Hradcem Králové, který ve východočeském derby podlehl Pardubicím 1:4. V dalších úterních zápasech zvítězily České Budějovice nad Mladou Boleslaví 2:1, Litvínov udolal Plzeň 4:3 v prodloužení, stejným výsledkem vyhrála Olomouc v Liberci, Zlín v záchranářském duelu porazil Kladno 3:1 a Sparta brněnskou Kometu 3:2 v prodloužení.

(Zleva) Michal Hrádek a Jan Zdráhal z Pardubic se radují z gólu.

Vítkovice dokázaly porazit mistra podruhé v této sezoně, na výhru jim přitom stačilo pouhých 14 střel na branku. Dva góly domácích dal Dominik Lakatoš, naopak oslabení šampioni počtvrté za sebou nedokázali zabodovat naplno.

Třetí Pardubice se přiblížily Mountfieldu na pět bodů. Dynamo už bez bývalého kapitána Jakuba Nakládala, jenž nepokračuje v klubu z osobních důvodů, dokázalo rychle odpovědět na vedoucí gól Hradeckých. A pak už pálili přesně jen hosté, kteří ve třetím vzájemném měření sil v tomto ročníku poprvé na svého rivala vyzráli.

Sparta vstoupila do nového roku nedělní kanonádou proti Mladé Boleslavi (7:0), proti brněnské Kometě však dlouho hledala recept na brankáře Tomka. V dresu hostů se blýskl jejich nejproduktivnější hráč Peter Mueller, první gól dal sám a u Zaťovičovy trefy si připsal asistenci. Ani dvougólový náskok však Kometě nestačil, Pražané v závěrečné třetině vyrovnali a reprezentant Michal Řepík v prodloužení obrat dokonal.

Parádní finiš předvedl českobudějovický Motor v duelu s Mladou Boleslaví, v němž si oba kluby připomněly výročí 85 let od prvního ligového zápasu a hráči nastoupili v retro dresech. Ještě 64 sekund před vypršením základní hrací doby drželi hosté těsný náskok 1:0, ale Jihočeši po trefách Gulaše a Jiřího Ondráčka v rozmezí 16 sekund skóre otočili.

Vydařenou stíhací jízdou se blýskl také Litvínov. Severočeši sice doma s Plzní prohrávali krátce před polovinou zápasu 1:3, ale dokázali si vynutit prodloužení, v němž v čase 61:48 rozhodl útočník Andrej Kudrna. Litvínov oslavil druhou výhru za sebou. Liberečtí Bílí Tygři zachránili duel s Olomoucí ve třetí části vyrovnáním z 1:3, ale poslední slovo měl v prodloužení zkušený David Krejčí.

Důležité body byly ve hře i v utkání Kladna se Zlínem. Rytířům nakonec nepomohla ani asistence navrátilce Jaromíra Jágra, prohráli 1:3 a před posledním Zlínem mají náskok už jen tří bodů a o zápas méně. Berani, kteří prohráli obě předchozí vzájemná utkání v sezoně, si nedělní výhrou udrželi naději i na obrat v konečné bilanci.

38. kolo hokejové Tipsport extraligy:
Vítkovice - Třinec 5:2
Branky: 7. a 45. Lakatoš, 12. Chlán, 35. Bernovský, 57. Flick - 28. E. Hrňa, 54. Hrehorčák
České Budějovice - Mladá Boleslav 2:1
Branky: 59. Gulaš, 60. Ondráček - 31. J. Stránský
Litvínov - Plzeň 4:3 v prodloužení
Branky: 13. Irving, 30. Chalupa, 44. Sukeľ, 62. A. Kudrna - 5. F. Suchý, 25. Lang, 26. Kodýtek
Hradec Králové - Pardubice 1:4
Branky: 4. Oksanen - 4. R. Kousal, 34. Košťálek, 35. J. Zdráhal, 59. Blümel
Liberec - Olomouc 3:4 v prodloužení
Branky: 27. P. Jelínek, 53. Klapka, 54. Filippi - 11. Švrček, 34. J. Navrátil, 35. Nahodil, 64. D. Krejčí
Kladno - Zlín 1:3
Branky: 24. Plekanec - 17. Zabusovs, 56. Ferenc, 57. Fryšara
Sparta - Brno 3:2 v prodloužení
Branky: 54. Polášek, 60. E. Thorell, 61. Řepík - 10. Mueller, 15. Zaťovič