Hokejisté Ruska zdolali Bělorusko, postup vybojovala Ukrajina

VÍDEŇ

Hokejisté Ruska zdolali ve svém závěrečném utkání v základní skupině A Bělorusko 2:0 a připsali si další dva bonusové body do osmifinále. O góly se postarali Alexander Charitonov a Sergej Vyšedkevič. Brankář Sergej Zvjagin si při svém prvním startu na světovém šampionátu díky pouhým dvanácti úspěšným zákrokům připsal čisté konto.

Rusové měli jasnou převahu, ale buď dopláceli na nepřesnou koncovku, nebo byl na místě gólman Mezin. Po Kovalčukově pokusu mu pomohla i tyč. Zvjagin sice moc práce neměl, ale při Skabelkově šanci se vyznamenal. Až v 29. minutě se prosadil po Vyšedkevičově přihrávce Charitonov. Bělorusové v třetí třetině spálili několik šancí a v 52. minutě pojistil výhru favorita Vyšedkevič.

Celkem si Rusové přenesou do osmifinálové skupiny stejně jako Slováci tři body, z třetí pozice postupující Bělorusové začnou další část turnaje s nulou. O pořadí na prvním a druhé místě rozhodne až večerní duel Slovenska s Rakouskem, v němž potřebují Slováci vyhrát tříbrankovým či vyšším rozdílem, aby předstihli Rusko.

Rusko - Bělorusko 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 29. Charitonov (Vyšedkevič, Dacjuk), 52. Vyšedkevič (Markov). Rozhodčí: Schütz (Něm) - Hämäläinen (Fin.), Karlsson (Švéd.). Vyloučení: 2:3. Bez využití. Diváci: 6000.
Rusko: Zvjagin - Vyšedkevič, A. Markov, Karpovcev, Denisov, Rjazancev, Proškin, Gusev, Kalinin - Kovaljov, Dacjuk, Charitonov - Viktor Kozlov, Jašin, Kovalčuk - Antipov, Něprjajev, F. Fjodorov - Afinogenov, Malkin, Ovečkin. Trenér: Vladimir Krikunov.
Bělorusko: Mezin - Baško, Makrickij, Mikulčik, Jerkovič, Žurik, Svito, Kopat, Rjadinskij - Kolcov, Grabovskij, Cypljakov - Zadělenov, Skabelka, Kosticyn - Strachov, Krutikov, Ugarov - Dudik. Trenér: Glen Hanlon.
Tabulka skupiny A:
1. Rusko32109:55
2. Slovensko21105:43
3. Bělorusko31026:42
4. Rakousko20022:90

Hokejisté Ukrajiny porazili ve svém závěrečném vystoupení v základní skupině C mistrovství světa v Innsbrucku Dánsko 2:1 a poslali svého soupeře do boje o udržení. Seveřané, kteří potřebovali k postupu do osmifinále vyhrát, sice vedli, ale Sergej Varlamov a Bogdan Savenko stav otočili.

Dánově mohli v úvodní třetině získat vedení, ale na gólmana Simčuka ve dvou velkých šancích nevyzráli. Nejdříve spálil obrovskou šanci v oslabení Green, při rovnovážném počtu hráčů na ledě nedotáhl blafák po rychlém průniku Regin. V polovině utkání se ale tým švédského kouče Mikaela Lundstöma dočkal vedení. Green předložil v přesilovce puk před odkrytou branku Lassemu Degnovi, který se se nemýlil.

Za šest minut Ukrajinci vyrovnali, když Varlamov dorážel před brankou a puk se mezi Simčukovými betony došoural za brankovou čáru. Dánové se sice snažili vstřelit vytouženou branku, ale místo toho naopak v závěru inkasovali. V 58. minutě rozhodl útočník Savenko.

Dánsko - Ukrajina 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 29. L. Degn (Green) - 35. Varlamov (Kasjančuk, Šachrajčuk), 58. Savenko (Bobrovnikov, Semenčenko). Rozhodčí: Looker - Feola (oba USA), Vasko (Běl.). Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. Diváci: 4000.
Dánsko: P. Hirsch - Schioldan, Dahlmann, Andreasen, Damgaard, Akesson, Johnsen, Möller - Andersen, Green, K. Degn - Regin, F. Nielsen, Kjargaard - L. Degn, True, Monberg - Smidt, Grey. Trenér: Mikael Lundström.
Ukrajina: Simčuk - Klimentěv, Tolkunov, Zavalňuk, Srjubko, Guňko, Isajenko, O. Timčenko, V. Timčenko - Litviněnko, Cyrul, Salnikov - Šachrajčuk, Varlamov, Kasjančuk - Savenko, Semenčenko Bobrovnikov - Matvijčuk. Trenér: Alexander Seukand.