Sýkora se vrátil do sestavy Minnesoty a byl vyhlášen hvězdou zápasu

NEW YORK

Český hokejista Petr Sýkora se v pátečním utkání NHL vrátil do základní sestavy Minnesoty a gólem a asistencí se podílel na výhře 3:2 nad New Yorkem Rangers. Dvaatřicetiletý útočník, jehož trenér Todd Richards do minulého utkání nenominoval, vstřelil úvodní gól, další připravil společně s Martinem Havlátem a za předvedený výkon byl vyhlášen první hvězdou zápasu.

Útočník Minnesoty Petr Sýkora přijímá gratulace svých spoluhráčů k brance do sítě Rangers. Vlevo jeho spoluhráč Andrew Brunette.

Sýkoru, letošního vítěze Stanleyova poháru s Pittsburghem, který v posledních deseti sezónách vždy pokořil hranici dvaceti branek, Minnesota v září získala kvůli jeho ofenzivním schopnostem. Český útočník však v úvodu soutěže zůstal za očekáváním, když v šesti utkáních zaznamenal jeden kanadský bod. I proto sledoval minulé utkání s Nashvillem pouze z hlediště.

"Nebavme se o tom," nechtěl se plzeňský rodák vracet ke dva dny staré události. "Jsem šťastný za to, co se stalo dnes. Připravoval jsem se na zápas jako obvykle. Hrál jsem si hokej se synem, než jsem se vydal na stadión. Dal jsem mu dva tři góly a přenesl jsem si to do zápasu," prozradil program před zápasem proti svému bývalému zaměstnavateli Sýkora, z jehož výkonu měl radost trenér i spoluhráči.

"Myslím si, že Petr si chtěl něco dokázat. Bojoval v rozích o každý puk, přesně o těchto věcech jsme několikrát bavili," uvedl trenér Minnesoty. "Byl to jeho zápas, je to prověřený střelec. Nejste rádi, když vidíte tak zkušeného hráče sedět v hledišti. Je proto dobré, že se vrátil v takovém stylu. Plně doufám, že na to naváže i v dalších zápasech," dodával Eric Belanger, který vstřelil druhý gól Wild.

Třetí zásah týmu zaznamenal Antti Miettinen a Rangers už jen v závěrečné části snížili na rozdíl jediné branky. Asistoval u toho i Václav Prospal, který se v útoku musel obejít bez zraněného Mariána Gáboríka. Odkládá se tak první návrat slovenského hokejisty na led týmu, v němž před devíti lety startoval kariéru v NHL a jehož je nejproduktivnějším hráčem v historii.

Fleischmann se trefil dvakrát, na výhru to nestačilo

Ani dva góly Tomáše Fleischmanna neodvrátily domácí porážku Washingtonu 3:4 v prodloužení s New Yorkem Islanders. Český útočník, který kvůli krevní sraženině v noze přišel o úvodních jedenáct zápasů, ve svém druhém letošním startu dvěma brankami otočil v prostřední části na 3:2.

"Je zpátky, jeho nohy jsou v pořádku a vypadá to, že by se mohl stát velkou zbraní našeho týmu. Díky němu v zápase dobře fungovaly naše přesilovky," oceňoval trenér Washingtonu Bruce Boudreau svého svěřence, jenž byl stejně jako Sýkora první hvězdou utkání. Fleischmannova produktivita ale Capitals k sedmé výhře v řadě nedovedla. Rovněž druhým gólem v zápase totiž srovnal hostující útočník Frans Nielsen a o vítězi rozhodl v první prodloužení obránce Mark Streit, jemuž asistoval Radek Martínek.

Olesz vystřelil Floridě výhru

Divokou přestřelku mezi Dallasem a Floridou rozuzlil český útočník Rostislav Olesz, který byl jediným úspěšným střelcem penaltového rozstřelu a zařídil Panthers výhru 6:5 na ledě soupeře. Čtyřiadvacetiletý hokejista svou šikovností zabránil tomu, aby Panthers promarnili hattrick Stevena Reinprechta, jenž v první třetině třemi dorážkami dostal tým do vedení 3:0.

Český útočník se prosadil i v normální hrací době. V úvodu třetího dějství vsítil pátý gól týmu, Stars ale vzápětí opět srovnali. V nájezdech už však domácí nedokázali reagovat na jeho proměněný nájezd ze druhé série, kdy bekhendovým blafákem překonal s pomocí odrazu od tyče gólmana Alexe Aulda. Platnost gólu musel posvětit videorozhodčí, neboť na první pohled nebylo zcela patrné, zda puk přešel brankovou čáru. Zároveň Olesz vítězným nájezdem zkazil oslavu Marku Crawfordovi, trenéru Dallasu, který koučoval 1000. utkání v NHL.

Strhující obrat Pittsburghu

Strhující finiš předvedli hokejisté Pittsburghu, kteří zavítali do Columbusu bez zraněného Jevgenije Malkina. V 58. minutě si dvěma góly během 39 sekund vynutili prodloužení a v následném penaltovém rozstřelu rozhodl o výhře Penguins 4:3 kapitán Sidney Crosby. Obhájci Stanleyova poháru tak uspěli i v šestém letošním utkání venku a propracovali se do čela soutěže.

Příkladně zabojovali i hráči Toronta, když navzdory hře v oslabení dokázali v závěrečné minutě srovnat a poslat zápas v Buffalu do prodloužení. V něm však nakonec domácí přece jen využili dohrávanou přesilovou hru a zvítězili 3:2. Rozhodující trefu zaznamenal Tim Connolly, který v zápase dvakrát skóroval a u zbývajícího gólu asistoval. Na druhé straně zaznamenal přihrávky u obou branek Maple Leafs Tomáš Kaberle.

Teprve druhou porážku v základní hrací době utrpělo Colorado, které prohrálo na ledě San Jose 1:3. Lavinám k bodům nepomohl ani tradičně skvělý gólman Craig Anderson, jenž zlikvidoval čtyřicet tři střel soupeře.

Washington - NY Islanders 3:4 v prodl. (1:1, 2:2, 0:0 - 0:1)
Branky: 29. a 37. Fleischmann, 5. Ovečkin - 28. a 38. Nielsen, 11. Okposo, 61. Streit (Martínek). Střely na branku: 40:30. Diváci: 18 277.
Columbus - Pittsburgh 3:4 po sam. nájezdech (1:0, 2:1, 0:2 - 0:0)
Branky: 19. a 26. R. Nash, 38. Dorsett - 32. Kunitz, 58. Fedotěnko (Škoula), 58. Goligoski, rozhodující sam. nájezd Crosby. Střely na branku: 32:32. Diváci: 19 136.
Buffalo - Toronto 3:2 v prodl. (1:1, 1:0, 0:1 - 1:0)
Branky: 31. a 62. Connolly, 16. Stafford - 19. I. White (Kaberle), 60. Grabovskij (Kaberle). Střely na branku: 28:35. Diváci: 18 300.
Minnesota - NY Rangers 3:2 (1:0, 2:1, 0:1)
Branky: 19. Sýkora, 28. Belanger (Havlát, Sýkora), 40. Miettinen - 26. Byers, 46. M. Staal (Prospal). Střely na branku: 32:20. Diváci: 18 106.
Chicago - Montreal 3:2 (1:0, 1:2, 1:0)
Branky: 14. Versteeg, 30. Barker, 56. Sharp - 36. Cammalleri (Špaček, Hamrlík), 40. Moen. Střely na branku: 36:22. Diváci: 20 807.
Dallas - Florida 5:6 po sam. nájezdech (2:3, 2:1, 1:1 - 0:0)
Branky: 18. Sutherby, 20. Robidas, 24. Ribeiro, 32. J. Neal, 43. Brunnström - 11., 16. a 16. Reinprecht, 42. a rozhodující sam. nájezd Olesz, 23. Leopold. Střely na branku: 37:29. Diváci: 16 284.
Anaheim - Vancouver 7:2 (1:2, 3:0, 3:0)
Branky: 17. a 39. Perry, 44. a 47. Ryan, 23. Parros, 37. M. Brown, 59. Lupul - 2. Bernier, 5. Raymond. Střely na branku: 34:38. Diváci: 14 756.
San Jose - Colorado 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)
Branky: 40. Clowe, 44. Heatley, 51. McGinn - 50. Duchene. Střely na branku: 46:25. Diváci: 17 562.