Rubriky:

FORTUNA:LIGA

Berbr ostrouhal. Rozhodčí Kocián se za výroky v médiích omluvit nemusí

16. listopadu 2018 10:17 - Praha

Fotbalový rozhodčí Radek Kocián se nemusí za výroky v médiích omlouvat místopředsedovi Fotbalové asociace ČR (FAČR) Romanu Berbrovi a bývalé šéfce komise rozhodčích Dagmar Damkové. Rozhodl o tom dnes v Brně Okresní soud pro Brno-venkov. Berbr s Damkovou žalují více lidí včetně rozhodčích. Už dříve neuspěli například ve sporu s Antonínem Kordulou.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Kocián na podzim roku 2015 v otevřeném dopise adresovaném tehdejšímu předsedovi FAČR Miroslavu Peltovi podpořil jiného sudího Libora Kovaříka a naznačil, že právě Berbr stál v roce 2012 za jeho koncem v roli ligového rozhodčího. Uvedl, že Berbr prostřednictvím své partnerky Damkové ovládá a ovlivňuje rozhodčí, deleguje je na zápasy, zastrašuje je a ponižuje. Informace se pak objevily v médiích.

Berbr s Damkovou požadovali uveřejnění omluvy na úvodních stránkách vícero médií, například v Blesku nebo Mladé frontě Dnes, ale také v ČTK. Samosoudkyně Irena Hladíková ale jejich žalobu zamítla. Přihlédla k rozhodnutí soudů v obdobné kauze jiného rozhodčího, který se za výroky omlouvat nemusel.

Berbr s Damkovou neuspěli již podruhé

Berbr s Damkovou už dříve neuspěli u soudu ve sporu s rozhodčím Antonínem Kordulou, po kterém požadovali omluvu za výroky v médiích. Kordula v roce 2015 naznačil, že rozhodčí neřídila Damková, ale Berbr, který k tomu neměl kompetence. Postupně se přidali další kritici, na které také dvojice podala žalobu.

Kordula uspěl u soudu nižších instancí a potvrdil to i v září Nejvyšší soud, který odmítl dovolání. Advokátka Berbra a Damkové Jana Gavlasová považuje dnešní rozhodnutí za neuvěřitelné.

Advokátka Gavlasová chce podat odvolání

"Výroky napadané touto žalobou jsou odlišné od těch, kde byl žalovaný pan Kordula. Tady byli jiní svědci a jiné důkazy, takže opisovat od jiného soudu, kde se řeší jiné výroky a je jiná důkazní situace, je nesprávné a nesmyslné," uvedla Gavlasová. Míní podat odvolání a připomněla, že ve sporu s Kordulou už podala ústavní stížnost.

Kocián i jeho advokátka Michela Knytlová byli spokojení. "Těší nás, že jsme po třech letech dosáhli rozhodnutí, že soud dal za pravdu naší argumentaci. Nedávno skončila jedna z obdobných kauz, tím pádem soud neměl možnost se od právního posouzení odchýlit, skutkový status byl podobný," řekla Knytlová.

Nesouhlasí s tvrzením Gavlasové, že je to jiný případ. "Kauza je samostatná, ale jsou tam styčné prvky, které je nutné posuzovat stejně. Je potřeba se držet nějaké linie, která byla tímto rozhodnutím dodržena," dodala Knytlová.

Kromě Korduly a Kociána požaduje Berbr s Damkovou u soudu omluvu po Liboru Kovaříkovi, který aféru odstartoval. Po něm chtějí i 800 000 korun. Po dalším z kritiků, bývalém reprezentantovi Ladislavu Vízkovi, chtějí omluvu a 100 000 korun.

 

ČTK

  1:2 Příbram - Sparta 1:2   62. min
20200927T18:00:00+0200
Příbram vs. Sparta
Příbram vs. Sparta
Příbram
Sparta
  4:1 Jablonec - Opava 4:1   dohráno
20200927T15:30:00+0200
Jablonec vs. Opava
Jablonec vs. Opava
Jablonec
Opava
  3:0 Pardubice - Liberec 3:0   dohráno
20200927T15:30:00+0200
Pardubice vs. Liberec
Pardubice vs. Liberec
Pardubice
Liberec
  4:1 Plzeň - Brno 4:1   dohráno
20200927T15:30:00+0200
Plzeň vs. Brno
Plzeň vs. Brno
Plzeň
Brno

Časová osa: Fortuna liga

Filtr článků - FORTUNA:LIGA


Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Výsledky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..