Šokující, přezkoumejte výsledky! Fotbal se bouří proti Hniličkovu průzkumu

13. ledna 2021 14:19 - Praha
(Aktualizováno: 13. ledna 2021 15:47)

Korupční aféra okolo Romana Berbra dala prestiži fotbalu pořádný políček. Nechce však na sobě nechat štípat dříví. Profesionální kluby Ligové fotbalové asociace (LFA) se kategoricky ohrazují proti prezentovaným výsledkům průzkumu Národní sportovní agentury (NSA), který podle jejich přesvědčení hrubě neodráží reálné postavení fotbalu v české společnosti.

 

Vlastimil Vacek, Právo

NSA v úterý uvedla, že fotbal v průzkumu nečekaně propadl. Z pohledu divácké atraktivity byl třetí u mužů, ale u žen se nedostal ani do první patnáctky. A pokud jde o žebříček atraktivity pro samotné provozování sportů, skončil fotbal až sedmnáctý. Ve společném hodnocení sportovců a nesportovců zvítězil bowling.

Fotbalisté rychle reagují. „Průzkum byl proveden a vyhodnocen velmi neprofesionálně, což potvrzuje také fakt, že se od interpretace jeho výsledku distancují i agentury, které se na sběru dat podílely a které uvádí NSA jako autory," zdůrazňuje LFA ve svém středečním prohlášení. Nad výsledky se podivuje také FAČR.

Průzkum: Češi nejraději sledují hokej, fotbal hlavně u žen propadl

„Stejně tak jsou výsledky průzkumu nejenom v zásadním rozporu s celou řadou ukazatelů, které dlouhodobě sleduje jak LFA, tak i domácí a mezinárodní televizní společnosti nebo mezinárodní fotbalové organizace FIFA a UEFA, ale v některých případech i se zdravým rozumem," protestují fotbalisté.

Šéf NSA si za průzkumem stojí. „Ukazuje se, jak se společnost mění. Za našich mladých let by na předních místech byly fotbal a hokej. Teď se nám na předních místech umístily bowling, kuželky. Ukázalo se, kterým směrem společnost míří," řekl Milan Hnilička pro iSport.

Šéf NSA chce fotbalovému hnutí vzniklou situaci osobně osvětlit. "Ještě v úterý večer jsem o výsledcích výzkumu hovořil s šéfem Fotbalové asociace ČR (FAČR) panem Martinem Malíkem. Domluvili jsme se na osobním setkání, kde představitelům FAČR podrobně vysvětlíme metodiku celého výzkumu a zodpovíme otázky na nejasnosti," ujišťuje ve vyjádření pro média Hnilička.

Nesmíme žít z mýtů, říká analytik

„Že se fotbal umístil osmý ze sto pěti sportů, není propad. Já sám jsem jeho fanouškem, ale nesmíme žít z mýtů a mít klapky na očích. Je třeba si přiznat, že jsou v naší republice významné skupiny obyvatel, které vůbec nezajímá, nebo je zajímá jen velmi málo. Zejména pak ženy," poukazuje pro iDnes.cz hlavní koordinátor výzkumu Ondřej Špaček.

LFA poukazuje, že fotbal je globálně jednoznačně nejpopulárnějším sportem, a i v České republice má největší členskou základnu čítající zhruba 340 tisíc členů. Fotbalové televizní přenosy jsou zároveň nejsledovanějšími pořady na českých obrazovkách, nejenom v případě mezinárodních akcí typu mistrovství světa nebo Evropy, ale i v případě nejvyšší domácí soutěže. V neposlední řadě má Fortuna liga nejvyšší průměrnou návštěvnost ze všech sportů zmíněných v průzkumu.

„Šokující je také zjištění, že takto neprofesionálně získaná data by měla sloužit jako podklad pro přidělování národních dotací a zásadně tak ovlivnit budoucnost a rozvoj nejpopulárnějšího sportu v ČR," durdí se fotbalisté.

Ligová fotbalová asociace proto vyzývá NSA, aby nechala přezkoumat výsledky uvedeného průzkumu nezávislou a profesionální agenturou a jasně definovala účel a využití takového průzkumu. „Odmítáme také, aby takto provedený průzkum ovlivňoval výši dotací pro všechny sporty v České republice. LFA proto očekává, že s ní NSA neprodleně zahájí jednání o dalším postupu," píše se v závěru prohlášení.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Sportcz (@sport.cz_ig)

Sledujte Sport.cz také na Instagramu>>>

dos, Sport.cz

  1:2 Teplice - Ml. Boleslav 1:2 76. min
20210411T16:00:00+0200
Teplice vs. Ml. Boleslav
Teplice vs. Ml. Boleslav
Teplice
Ml. Boleslav
  0:2 Budějovice - Brno 0:2 dohráno
20210411T14:00:00+0200
Budějovice vs. Brno
Budějovice vs. Brno
Budějovice
Brno
  Slavia - Sparta dnes 18:30
20210411T18:30:00+0200
Slavia vs. Sparta
Slavia vs. Sparta
Slavia
Sparta

Časová osa: Fortuna liga

Filtr článků - FORTUNA:LIGA


Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Výsledky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..