Rubriky:

Fotbal

Další svědek podplácení rozhodčích ve slovenském fotbale

28. listopadu 2006 12:00 - BRATISLAVA

Na Slovensku propukl skandál s podplácením rozhodčích na fotbalových utkáních. První o tom otevřeně mluvil bývalý fotbalový rozhodčí Marián Diňa (35) z východoslovenského města Snina, který se v úterý podrobil několikahodinovému výslechu na policii. Postupně ale začínají mluvit i další rozhodčí.

 

SPORT.CZ/Tomáš Fliegl

Dalším arbitrem je muž, který deset let píská regionální soutěže na východním Slovensku. Má obavy z reakcí svých kolegů, proto se rozhodl zůstat v anonymitě. Podle něho je mnohem levnější podplatit rozhodčí, než soupeře.

"Stávají se oba případy. Diváci nikoho nezajímají. Někdy funkcionáři litují, že diváci na zápas přišli, protože bez nich by se dala utkání ovlivňovat bez svědků," řekl rozhodčí deníku Nový čas.

Prozradil také některé formy vydírání ze strany rozhodčích. "Když hrálo mužstvo z čela tabulky proti outsiderovi, domácí funkcionáři nenabídli rozhodčím nic, protože si mysleli, že vyhrají i bez jejich pomoci. Rozhodčí však v prvním poločase natolik brzdili domácí v útoku, že skončil remízou. Domácí funkcionáři byli nuceni o poločasu nabídnout rozhodčím odměny," uvedl.

V zápasech žáků to bylo blbé

Diňa před několika dny otevřeně přiznal, že bral úplatky. "Když jsem začínal, starší rozhodčí mě rychle naučili, jak v tom chodit. Přišli za mnou funkcionáři a já podle toho pískal. Bylo to blbý především v zápasech žáků. Děti jsem litoval, ale dělal jsem to," přiznává bývalý rozhodčí v deníku Nový čas.

Diňa pískal hlavně čtvrtou a pátou ligu a přiznává, že byla utkání, kde odpískal vymyšlený pokutový kop v poslední minutě. "Dělal jsem to kvůli penězům," přiznává. Podle Dini v pondělí zveřejnily Východoslovenské noviny jména delegovaných na jednotlivá utkání a v úterý už začali funkcionáři klubů zvonit v bytech rozhodčích.

Šéf slovenského fotbalového svazu František Laurinec prohlásil, že svaz se od korupce distancuje a pokud se korupce dokáže, je připravený zasáhnout. Generální prokurátor Dobroslav Trnka vydal pokyn, aby se korupcí zabývaly příslušné orgány.

ivi (Bratislava), Právo

Zrušit


Časová osa: Fotbal

Filtr článků - Fotbal


Výsledkový mix:

Premier League
Včera 18. kolo Bournemouth - Liverpool Bournemouth - Liverpool 0:4
Včera 18. kolo West Bromwich - Manchester Utd. West Bromwich - Manchester Utd. 1:2
La Liga
Včera 16. kolo Barcelona - La Coruňa Barcelona - La Coruňa 4:0
Včera 16. kolo Las Palmas - Espaňol Las Palmas - Espaňol 2:2
Včera 16. kolo Vigo - Villarreal Vigo - Villarreal 0:1
Včera 16. kolo Girona - Getafe Girona - Getafe 1:0
zítra 21:30 Levante - Leganés Levante - Leganés
Bundesliga
Včera 17. kolo Lipsko - Hertha Lipsko - Hertha 2:3
Včera 17. kolo Hannover - Leverkusen Hannover - Leverkusen 4:4
Serie A
Včera 17. kolo Atalanta - Lazio Řím Atalanta - Lazio Řím 3:3
Včera 17. kolo Benevento - SPAL Benevento - SPAL 1:2
Včera 17. kolo Sampdoria - Sassuolo Sampdoria - Sassuolo 0:1
Včera 17. kolo Fiorentina - Janov Fiorentina - Janov 0:0
Včera 17. kolo Crotone - Chievo Crotone - Chievo 1:0
Včera 17. kolo Boloňa - Juventus Boloňa - Juventus 0:3
Včera 17. kolo Hellas Verona - AC Milán Hellas Verona - AC Milán 3:0