Němci ve fotbalové přípravě vyhráli, Ballack se zranil

Příští soupeř české fotbalové reprezentace v kvalifikaci mistrovství Evropy Německo si v přípravném utkání snadno poradil se Švýcarskem a zvítězil 3:1. Němci zvítězili i přesto, že postrádali dva klíčové útočníky. Klose chyběl kvůli poranění ruky a Podolski nenastoupil kvůli disciplinárnímu trestu. Navíc do druhé půle už nezasáhl tvůrce hry Ballack, který odkulhal s poraněným stehenním svalem.

Oslavné gesto německého kapitána Michaela Ballacka v utkání se Švýcarskem.

V německém útoku nastoupili Kuranyi a mladý Gomez a oba příležitost v základní sestavě využili ke vstřelení branky. Kuranyi se prosadil již v 7. minutě, když hlavou dorazil z bezprostřední blízkosti Ballackův pokus. Svou patnáctou reprezentační branku však příliš neoslavoval, jelikož ho při střele zasáhl jeden z obránců kopačkou a s krvavým šrámem v obličeji se musel nechat ošetřit.

Druhou branku přidal po půlhodině hry rovněž hlavou útočník Stuttgartu Gomez. Potomek španělských rodičů tak oslavil svůj první reprezentační start. O pojistku se z volného kopu postaral defenzivní záložník Frings. Švýcaři pak už jen snížili zásluhou střídajícího útočníka Strellera.

Papírové předpoklady splnili fotbalisté Chorvatska, kteří podle očekávání porazili Norsko. Vítězství 2:1 svými brankami v první půli zařídili útočník Petrič a mladý záložník Modrič. Hosté sice bojovali o vyrovnání, ovšem ze svého tlaku vytěžili jen snížení, když se prosadil obránce Moen.

Slováci neudrželi dvoubrankový náskok

Slovenští fotbalisté neudrželi vedení nad Polskem, ze španělského Jerezu si nakonec odvezli remízu 2:2. Soupeř české reprezentace v kvalifikační skupině o mistrovství Evropy již vedl 2:0, když se Jakubko a Škrtel prosadili v úvodní a poslední minutě prvního poločasu. Poláci se však nevzdali a dokázali srovnat.

Nejprve hned na začátku druhé půle z penalty snížil kapitán Žurawski. Dvanáct minut před koncem pak předvedl fatální chybu brankář Čontofalský, který nejistě vyrazil Matusiakovu střelu a následně si míč sám srazil do sítě.

Tento moment Čontofalského rozhodil natolik, že Slováci málem přišli i o remízu. Brankář Zenitu Petrohrad totiž vyrobil ještě další dvě chyby, které Poláci jen těsně neproměnili.

Domácí porážky Anglie a Francie

Ve špatných výkonech pokračovali reprezentanti Anglie, kteří podlehli 0:1 podobně se trápícímu Španělsku. To prohrálo poslední dva kvalifikační zápasy i minulý přípravný duel s Rumunskem. Tentokrát však vsadilo na kvalitní defenzivu a rychlé protiútoky. O jedinou branku zápasu se postaral střídající záložník Barcelony Iniesta, který byl v tu chvíli na hřišti pouze pět minut.

Anglie tak nezvítězila ani ve čtvrtém zápase za sebou a tlak na trenéra McClarena, o jehož odvolání britští novináři spekulovali už před tímto utkáním, ještě zesílil. Tentokrát navíc šlo o první McClarenovu porážku na domácím hřišti.

Také další středeční přípravné utkání rozhodl hráč Barcelony. V poslední době v dobré formě hrající útočník Saviola byl jediným střelcem zápasu mezi Francií a Argentinou. Zajistil tak Argentině cenný skalp v podobě vítězství nad vicemistry světa.

Německo - Švýcarsko 3:1 (2:0)
Branky: 7. Kuranyi, 30. Gomez, 66. Frings - 71. Streller.
Německo: Lehmann - A. Friedrich, Mertesacker, Metzelder, Lahm - Fritz, Frings (74. Hitzlsperger), Ballack (46. Borowski), Schweinsteiger (74. Jansen) - Gomez (58. Hanke), Kuranyi (83. Schlaudraff).
Chorvatsko - Norsko 2:1 (2:0)
Branky: 26. Petrič, 38. Modrič - 86. Moen.
Slovinsko - Estonsko 1:0 (1:0)
Branka: 34. Lavrič z pen.
Nizozemsko - Rusko 4:1 (0:0)
Branky: 68. Babel, 72. Sneijder, 80. Mathijsen, 89. Van der Vaart z pen. - 77. Bystrov.
Polsko - Slovensko 2:2 (0:2)
Branky: 48. Žurawski z pen., 78. Matusiak - 1. Jakubko, 45. Škrtel.
Slovensko: Čontofalský - Šinglár, Škrtel, Ďurica, Had - Žofčák (81. Hamšík), Borbély (88. Klimpl), Greško - Vittek, Hološko (77. Štrba) - Jakubko (65. Šebo).

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.