Fotbalisté Liberce přes Schalke nepřešli

LIBEREC

Ani zaplněný stadión nepomohl fotbalistům Slovanu Liberec k vytouženému postupu do Poháru UEFA. V odvetě semifinále Poháru Intertoto remizovali s německým týmem Schalke 04. V prvním duelu přitom zvítězilo Schalke 2:1. Černý den českého fotbalu v Intertotu završilo Brno, jehož postupové naděje se rozplynuly ve španělském Villarealu.

Jan Nezmar ze Slovanu Liberec (vpravo) a Tomasz Waldoch ze Schalke 04 v odvetě semifinále Poháru Intertoto.

Ve vítězném týmu se z postupu radoval i český fotbalista Filip Trojan. Liberečtí slibovali aktivní hru a svým slovům dostáli. Úvodní půlhodina žádné šance nepřinesla, až v 31. minutě přišla první šance soupeře, ale Asamoah pálil jen vedle Kinského branky.

Český klub povzbuzován zaplněným hledištěm se pokoušel obvyklým presinkem a rychlým přenášením hry zaskočit obranu bundesligového soupeře, ale příliš se mu to nedařilo. Až v závěru poločasu přišly první šance. Ve 39. minutě nešťastná teč jednoho z německých hráčů pomohla propasírovat Pospíšilovi míč ke Kolouškovi, který však pálil jen do náruče hostujícího gólmana Rosta.

Šanci si vypracovali i hosté po chybě Langra, který si hodně oddechl, když ve 42. minutě Agali ztroskotal na Zápotočném. Ještě před poločasem měli příležitost znovu i domácí, ale Matellan po Pospíšilově střele z hranice šestnáctky i s pomocí ruky jeho střelu zblokoval. Úspěšnější nebyl ani Kisel.

Slovan se neprosadil

Druhý poločas načali lépe hosté a Asamoah hned po změně stran hledal Agaliho, ale jeho pokus mířil mimo. Domácí se snažili hru i nadále zrychlovat, jenže Schalke hrálo zodpovědně a Slovan se do mnoha šancí nedostával. Až střídající Papoušek musel vyzkoušet Rostovy kvality z přímého kopu v 75. minutě, ale brankář jeho pokus z pětadvaceti metrů vystihl, podobně jako předešlý pokus Langra. Totéž se podařilo i Kinskému, ale s Kobiašviliho ranou měl mnohem víc práce.¨

Domácí přes veškerou snahu i trojí střídání nedokázali na zkušeného soupeře najít recept, takže se díky výsledku z prvního zápasu mohl radovat soupeř. Bezbranková remíza mu k postupu do finále, kde se střetne s rakouským Paschingem, bohatě stačila.

Slovan Liberec - Schalke 04 0:0
Rozhodčí: Messner - Krenn, Strasser (všichni Rak.). ŽK: Waldoch, Rodriguez (oba Schalke). Diváci: 9090. První zápas 1:2, postupuje Schalke.
Liberec
Kinský - Zápotočný, Valachovič, Holeňák, Janů - Kisel, Langer (77. Hodúr), Koloušek, Ančic (72. Papoušek) - Nezmar (60. Slepička), Pospíšil
Schalke
Rost - Kläsener, Waldoch, Matellan, Rodriguez - Asamoah (76. Sand), Altintop, Vermant (60. Kobiašvili), Seitz (76. Trojan) - Cziommer, Agali

Brněnské naděje se rozplynuly

Až na španělské půdě ztratili fotbalisté Brna naděje na postup do finále Poháru Intertoto. S Villarealem prohráli 0:2, přičemž si na Pyrenejský poloostrov vezli nadějný výsledek 1:1 z domácího duelu. Na jih Moravy si vezou nejen dva gólové 'dárečky', ale také očekávání trestu pro Aleše Schustera, který byl v závěru zápasu vyloučen.

Brněnští začali ve Španělsku zakřiknutě, zatímco domácí si záhy chtěli pojistit příznivý výsledek, který přivezli z Brna. Vypracovali si také první slibné akce, z nichž hrozili o poznání defenzivněji laděnému soupeři. A po zahřívacích dvaceti minutách udeřili, když Jorge Lopez přijal nádherný pas od Belletiho z pravé strany na hranici šestnáctky a lehce prošel brněnskou obranu. Na konci své akce snadno křížnou střelou pod břevno dostal svoje barvy do vedení.

Hosté toho v ofenzivě příliš nepředvedli. Jako první se osmělil Pacanda, jehož pokus minul branku. Tlak domácích tím však nepřerušil, zvláště poslední čtvrthodina prvního poločasu se odehrávala především na brněnské polovině hřiště.

Andersonovo razítko

Hosté během pauzy pochopili, že před svojí brankou toho příliš neuhrají a do druhého poločasu vstoupili mnohem aktivněji. Po hodině hry dokonce na několik minut převzali k nelibosti domácích fanoušků otěže zápasu a vytvořili si i jednu velkou šanci, jenže Belej sám před brankářem trefil pouze levou tyč.

To byla také poslední šance Večeřova mužstva k vyrovnání. V dusném večeru chyběly na závěrečný nápor síly, navíc v oslabení po vyloučení Schustera se veškeré naděje na změnu skóre utavily. Přesto měl v nastaveném čase po Svobodově trestném kopu měl gólman Reina plné ruce práce. Jenže místo vyrovnání přišla na druhé straně individuální akce útočníka Andersona, který si pohrál na hranici šestnáctky s Kotůlkem a levačkou pod tělem padajícího Belice uzavřel už v nastaveném čase skóre odvetného zápasu.

Villarreal - Brno 2:0
Poločas: 1:0. Branky: 22. Jorge Lopez, 90. Anderson. Rozhodčí: Weiner - Schrarer, Hauer (všichni Něm.). ŽK. Pedro Martí, Ballesteros, - Abrahám, Křap, Schuster. ČK: 76. Schuster. Diváci: 18.000. První zápas 1:1, postupuje Villarreal.
Villarreal
Reina - Javi Venta, Ballesteros, Quique Alvarez, Arruabarrena - Belletti (83. Collocini), Pedro Martí, Jorge Lopez, Calleja (62. Anderson) - Victor (90. Verza), Guayre
Brno
Belic - Krško (55. Mezlík), Schuster, Kotůlek, Křap - Živný, Abrahám (67. Svoboda), Zúbek, Belej - Došek, Pacanda (80. Křivánek)
Koper (Slovin.) - SC Heerenveen (Niz.) 1:0
Poločas: 1:0. Branka: 30. Jakomin. První zápas 0:2, postoupil Heerenveen.
VfL Wolfsburg - Cibalia Vinkovci (Chorv.) 4:0
Poločas: 1:0. Branky: 33. Klimowicz, 49. Karhan, 58. Topič, 75. Munteanu. První zápas 4:1, postoupil Wolfsburg.
Werder Brémy - SV Pasching (Rak.) 1:1
Poločas: 0:0. Branky: 33. Charisteas - 89. Kiesenebner. První zápas 0:4, postoupil Pasching.
AC Perugia - FC Nantes 0:0
První zápas 1:0, postoupila Perugia.
Finále (1. zápasy - úterý 12. srpna, 2. zápasy - úterý 26. srpna): SV Pasching - Schalke, SC Heerenveen - Villarreal, Perugia - Wolfsburg.