Rubriky:

Fotbal

Ivan Hašek: Nejtěžší bylo vzdát se trenéřiny

19. února 2005 15:05 - PRAHA

Ivan Hašek v pátek oficiálně potvrdil úmysl kandidovat na funkci předsedy Českomoravského fotbalového svazu. Bývalý kapitán Sparty a reprezentace, dvojnásobný Fotbalista roku, ale také úspěšný trenér už zastával funkci generálního sekretáře ČMFS, nyní míří výš. Jaké jsou jeho cíle a postoje, prozradil v rozhovoru pro deník Právo.

 

PRÁVO/Václav Jirsa

Z funkce generálního sekretáře svazu jste takřka z hodiny na hodinu odešel trénovat Spartu. Podobnou touhu můžete mít i v předsednickém křesle, jak se s ní vyrovnáte?
Nejtěžším rozhodnutím pro mne bylo vzdát se trenéřiny. Hodně jsem přemýšlel o tom, že jako funkcionář budu muset fotbal sledovat nikoliv z lavičky, ale z tribuny. Ale nakonec jsem se tak rozhodl a jsem připraven opustit lavičku.

Přáli byste si I.Haška jako předsedu ČMFS?
Hlasujte v anketě na konci článku!

Co u vás převážilo pro toto rozhodnutí?
Přesvědčila mne jednání s lidmi, kteří ve mě vkládají důvěru, že bych mohl českému fotbalu pomoci a já to chci udělat.

Mezi lidmi, s nimiž jste prý jednal, byl prý i bývalý předseda svazu František Chvalovský, jehož podpora nemusí být vnímána fotbalovou veřejností pozitivně a může vám to nakonec uškodit...
Nebudu lhát, že jsem s ním nemluvil a nevidím na tom nic špatného, protože to je člověk, který má z funkcionářské práce obrovské zkušenosti a stále má dobré jméno v orgánech UEFA. My jsme mezinárodní pozice po jeho odchodu zcela vyklidili. On by mi mohl pomoci právě v cestě do struktur UEFA. Chtěl bych navázat na práci jeho předchůdce Václava Jíry i jeho samotného a hodlám kandidovat do exekutivy UEFA v roce 2006.

Nemáte obavu, že můžete skončit jako Jan Železný, který svůj boj o křeslo předsedy ČOV prohrál?
Kdybych si nevěřil, nešel bych do toho. Jsem si ale vědom, že rozhodnou hlasy delegátů na valné hromadě. Mám dva měsíce na to, abych přesvědčil je, fanoušky a vůbec všechny, kterým na navrácení prestiže a dobrého jména českému fotbalu záleží. Vím, že takových lidí je hodně. Následující dva měsíce chci využít k cestám po republice a setkáním s lidmi napříč celým fotbalovým hnutím, tedy od okresů, přes kraje až po kluby. Chci s nimi nejen diskutovat o svých představách, jak fotbalu pomoci, ale také pozorně poslouchat jejich názory.

Přesto, kdybyste prohrál. Vzal byste jinou funkci?
Fotbal není o kdyby a já jdu do voleb s cílem vyhrát. Kdybych neuspěl, budu dál trénovat.

Co když si tímhle krokem zavíráte cestu na trenérskou lavičku reprezentace?
Takhle nepřemýšlím. To je zase o kdyby...

Dres Sparty jste oblékal od čtrnácti let, získal jste s ní šest titulů jako hráč a dva jako trenér. Nemrzí vás, že oficiálně oznámila podporu Vlastimila Košťála?
Trochu ano, mluvil jsem o tom s panem Křetínským. Rozhodnutí Sparty respektuji.

Jaký je vůbec váš vztah s Vlastimilem Košťálem, vaším zřejmě nejsilnějším protikandidátem?
Hovořil jsem pochopitelně i s ním. Nebudu se k dalším kandidátům vyjadřovat. Náš vztah je normální. Je mi jasné, že boj o funkci předsedy bude tvrdý, ale věřím, že bude v duchu fair play.

Karel Felt, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Fotbal

Filtr článků - Fotbal