Nizozemci porazili Rumuny a udrželi vedení před Českem

Nizozemští fotbalisté zvítězili v sobotu v Bukurešti nad Rumunskem 2:0 a dál vedou první skupinu kvalifikace na mistrovství světa 2006. Český tým se výhrou nad Finy posunul na druhé místo a vše nasvědčuje tomu, že o vítězi rozhodne až říjnový vzájemný zápas v Praze.

Nizozemcům vyšel dokonale start a Cocu zmrazil publikum v Bukurešti hned už po 38. sekundách hry. Trenér Van Basten sestavil útok z hráčů, kteří se vrátili po zranění, a Robben už v polovině prvního poločasu odkulhal s poraněným lýtkem. S Van Nistelrooijem pak tvořil údernou dvojici teprve osmnáctiletý Babel. A byl to právě debutant z Ajaxu, kdo pět minut před koncem překonal svého klubového spoluhráče Lobonta a nizozemskou výhru zpečetil.

Andorra nezískala v žádné z předchozích kvalifikací ani bod, ale teď dokazuje, že už není týmem, s nímž si každý jen vylepšuje skóre. Příští soupeř českých fotbalistů je sice až na 139. místě světového žebříčku, ale už sebral čtyři body Makedonii a dnes měl blízko k dalšímu v Arménii. Ještě sedmnáct minut před koncem to bylo v Jerevanu 1:1, až pak Chačatrjan Arménům přece jen zajistil první kvalifikační výhru a odlepil je z posledního místa v první skupině.

Slováci vyhráli v Estonsku

Slovenští fotbalisté vyhráli v Estonsku 2:1 a ve třetí skupině srovnali krok s vedoucími Portugalci, od nichž je dělí už jen skóre. I v Tallinnu dokázal své střelecké kvality Marek Mintál, který je vážným uchazečem o Zlatou kopačku. Už po minutě odpověděl na vedoucí gól domácích a olomoucký útočník Reiter pak obrat dovršil.

O tom, že se žádný soupeř nevzdá zadarmo, se dnes přesvědčili Rusové. Bitva Davida s Goliášem v Lichtenštejnsku byla až do konce otevřená. Favorit sice vedl 2:0, ale Thomas Beck z přímého kopu zápas zdramatizoval a svěřenci trenéra Jarceva byli rádi, že v miniaturním státě pod Alpami nedopadli jako na podzim Portugalci, kteří se tam museli spokojit s remízou.

Naopak polští fotbalisté se postarali o rekordní kanonádu nejen dnešního programu, ale celé kvalifikace, když hosty z Ázerbájdžánu vyprovodili osmigólovým debaklem. Největší podíl na tom měl Frankowski, který se trefil třikrát. Hosté, kteří v předchozích čtyřech zápasech inkasovali jen čtyři branky, se v závěru úplně sesypali.

Také Angličané vyhráli ostrovní derby se Severním Irskem v Manchesteru nečekaně hladce, ale všechny čtyři góly dali až po přestávce. Do té doby všechny jejich pokusy zneškodnil brankář Taylor, který dostal přednost před Carrollem. Ten je sice na Old Traffordu doma, ale po změně stran byl rád, že sedí jen na lavičce. Jeho kolega lovil během čtvrthodiny čtyřikrát míč ze sítě.

Švédové upevnili vedení

O pár kilometrů dál v Cardiffu si diváci žádnou radost neužili, Wales prohrál s Rakouskem 0:2. Osm minut před koncem se trefil pětatřicetiletý veterán Vastic a v reprezentaci to byla jeho první branka po pěti letech. Po jeho návratu z Japonska si na něj loni trenér Krankl znovu vzpomněl, dnes ho poslal na hřiště jako náhradníka a Vastic se mu už za čtyři minuty odměnil. Stranzl pak tři body hostům pojistil.

Švédové si upevnili vedení v osmé skupině výhrou na půdě jednoho z největších konkurentů. V Sofii jim situaci usnadnil Bulhar Markov, který byl v 59. minutě vyloučen. Hlavní postavou byl záložník Ljungberg z londýnského Arsenalu, který otevřel skóre a v nastaveném čase přidal z penalty třetí branku.

Řečtí mistři Evropy měli v Gruzii pomalejší start, ale dvěma góly v závěru prvního poločasu strhli vedení na svou stranu a i přes nepovedený úvod kvalifikace se v druhé skupině už přiblížili na dohled vedoucí Ukrajině.

Dánové bez větších problémů zdolali nováčka ve fotbalové Evropě z Kazachstánu. Zato Belgičané svým fanoušků zpočátku brnkali na nervy. "Rudí ďáblové" v kvalifikaci ještě nevyhráli a také dnes začali s Bosnou v Bruselu neslavně. Běžela ještě první minuta a hosté už slavili gól. Dlouho jim to nevydrželo, Emile Mpenza zavelel k ofenzívě a Belgičané především jeho zásluhou vyhráli 4:1.

Kvalifikace MS - Evropa
1. skupina
Česko - Finsko 4:3 (2:0)
Branky: 7. Baroš, 34. Rosický, 58. Polák, 87. Lokvenc - 46. Litmanen, 73. Riihilahti, 79. Johansson. Rozhodčí: Larsen - Jepsen, Hansen (všichni Dán.). ŽK: Pasanen (Fin.). Diváci: 16200.
Arménie - Andorra 2:1 (1:0)
Branky: 32. Hakopjan, 73. Chačatrjan - 57. Silva. Rozhodčí: Attard (Malta). Diváci: 3500.
Rumunsko - Nizozemsko 0:2 (0:1)
Branky: 1. Cocu, 85. Babel. Rozhodčí: Luis Medina (Šp.). Diváci: 19000.
Gruzie - Řecko 1:3 (1:2)
Branky: 23. Asatiani - 44. Kapsis, 45. Vryzas, 54. Janakopulos. Rozhodčí: Rosetti (It.). Diváci: 25000.
Turecko - Albánie 2:0 (2:0)
Branky: 3. Necati z pen., 5. vlastní Beqiri. Rozhodčí: Plautz (Rak.). Diváci: 32000.
Dánsko - Kazachstán 3:0 (2:0)
Branky: 8. a 47. Möller, 34. Poulsen. Rozhodčí: Gilewski (Pol.). Diváci: 21000.
Estonsko - Slovensko 1:2 (0:0)
Branky: 58. Oper - 59. Mintál, 66. Reiter. Rozhodčí: Fröjdfeldt (Švéd.). Diváci: 4000.
Lichtenštejnsko - Rusko 1:2 (1:2)
Branky: 40. T. Beck - 23. Keržakov, 37. Karjaka. Rozhodčí: Berntsen (Nor.). Diváci: 2500.
Izrael - Irsko 1:1 (0:1)
Branky: 90. Suan - 4. Morrison. Rozhodčí: Ivanov (Rus.). Diváci: 44000.
Francie - Švýcarsko 0:0
Rozhodčí: De Santis (It.). Diváci: 40000.
Itálie - Skotsko 2:0 (1:0)
Branky: 35. a 85. Pirlo. Rozhodčí: Vassaras (Řec.).
Wales - Rakousko 0:2 (0:0)
Branky: 82. Vastic, 86. Stranzl. Rozhodčí: Allaerts (Belg.).
Anglie - Severní Irsko 4:0 (0:0)
Branky: 47. J. Cole, 52. Owen, 54. vlastní Baird, 62. Lampard. Rozhodčí: Stark (Něm.). Diváci: 65000.
Polsko - Ázerbájdžán 8:0 (3:0)
Branky: 12., 62. a 66. Frankowski, 85. a 89. Saganowski, 16. vlastní Hadžijev, 40. Kosowski, 72. Krzynówek. Rozhodčí: Vollquartz (Dán.). Diváci: 10000.
Belgie - Bosna a Hercegovina 4:1 (3:1)
Branky: 15. a 54. E. Mpenza, 44. Daerden, 76. Buffel - 1. Bajramovič. Rozhodčí: Hriňák (SR). Diváci: 18000.
Bulharsko - Švédsko 0:3 (0:1)
Branky: 17. a 90+3. z pen. Ljungberg, 73. Edman. Rozhodčí: Fandel (Něm.). ČK: 59. Markov (Bul.). Diváci: 40000.
Chorvatsko - Island 4:0 (1:0)
Branky: 39. a 76. N. Kovač, 71. Simunič, 90+1. Pršo. Rozhodčí: Damon (JAR). Diváci: 20000.