Španělská jízda Pohárem UEFA pokračuje

Španělský fotbal bude mít v Poháru UEFA stejně jako v Lize mistrů v osmifinále čtyřnásobné zastoupení. Celé kvarteto španělských klubů uspělo v zápasech třetího kola a ve čtvrtečním odpoledním losu ve švýcarském Nyonu bude čtvrtina míčků obsahovat lístek se jménem klubu z Primera División.

Zatímco postup Mallorky a Barcelony byl před odvetami téměř hotovou věcí, duely Valencie a Villarrealu s tureckými kluby se tak jednoznačně nevyvíjely. Oba celky si ale se soupeři poradily na výbornou, Valencie dokonce porazila Besiktas na jeho stadionu. Ze čtveřice tureckých klubů tak ve hře zůstalo jen Genclerbirligi.

To se dnes stalo vůbec prvním osmifinalistou soutěže. Desátý tým turecké ligy porazil Parmu i podruhé, tentokrát vysoko 3:0. Parma přišla o jakékoli naděje na zvrat už ve 34. minutě, kdy brankář Frey zastavil domácího útočníka skluzem, viděl červenou kartu a jeho náhradník ihned z penalty inkasoval.

Na východě Evropy měl namále také Olympique Marseille. V ukrajinském Dněpropetrovsku hájil bez vyčerpaného kanonýra Drogby v sestavě těsný náskok z prvního zápasu a bezbranková remíza mu nakonec k postupu stačila. Francouzi mají po Španělech nejpočetnější obsazení, dál prošly tři jejich kluby, vedle Marseille i Bordeaux a Auxerre.

Grodzisk už nestačil

Bordeaux bylo na polský Groclin Grodzisk příliš a klub s Diskobolem ve znaku už třetího soupeře zvučného jména nevyřadil. V Bordeaux dnes dopadl tvrdě na zem, když dostal od mladého týmu čtyři góly. Obrana, v níž nechyběli Češi Radek Mynář a Lumír Sedláček, znovu nezvládla pokrýt Maročana Šamácha. Útočník před týdnem rozhodl první zápas, nyní polskému překvapení soutěže přidal další dva góly.

Nejvíc gólů padlo v Sofii, kde se strhla přestřelka, v níž měl navrch Liverpool. Po deseti minutách vedl 2:0, ale domácí za půlhodiny vyrovnali. Do šaten ale přesto odcházel s vedením Liverpool, když se netradičně hlavou prosadil Němec Hamann. Milan Baroš přišel na hřiště ve chvíli, kdy už bylo skóre uzavřeno a svou rychlostí pouze donutil obránce k faulu za žlutou kartu.

Norům se nedařilo

Valerenga Oslo držela zápas a půl s Newcastlem krok, než se v dresu anglického klubu Ameobi přihlásil o místo v základní sestavě. Útočník nastoupil do druhého poločasu místo lehce zraněného Bellamyho a trvalo mu necelé dvě minuty, než se zapsal mezi střelce. V závěru pak postup druhého anglického klubu do osmifinále pečetil svým druhým gólem.

Norům vypadl i druhý zástupce. V drsné severské zimě se hráčům Benfiky nerozklepala kolena a i v deseti uhájili postup. Celý druhý poločas hráli bez vyloučeného Nuňa Gomése, jenž ještě před druhou žlutou kartou stihl vsítit postupový gól.

Z kvarteta francouzských klubů neuspělo jen Sochaux. Interu k postupu stačila bezbranková remíza, ale minimálně pro příští zápas přišel o kanonýra Vieriho, jenž byl za brutální faul na soupeřova obránce bez předchozího napomenutí vyloučen.

Pohár UEFA, odvety 3. kola
Genclerbirligi Ankara - AC Parma 3:0 (1:0)
Branky: 37. Daems z pen., 81. vlastní Ferrari, 90. Ali. Rozhodčí: Poulat (Fr.). ČK: 34. Frey (Parma). Diváci: 25.000. První zápas 1:0, postupuje Genclerbirligi.
Dněpropetrovsk (Ukr.) - Olympique Marseille 0:0
Rozhodčí: Larsen (Dán.). Diváci: 25.000. První zápas 0:1, postupuje Marseille.
AS Řím - Gaziantepspor (Tur.) 2:0 (2:0)
Branky: 23. Emerson, 43. Cassano. Rozhodčí: Hamer (Luc.). Diváci: 24.000. První zápas 0:1, postupuje AS Řím.
Bordeaux - Groclin Grodzisk (Pol.) 4:1 (2:0)
Branky: 42. a 65. Šamách, 41. Planus, 74. Riera z pen. - 90. Wieszczycki. Rozhodčí: Gomés Costa (Portug.). ČK: 84. Afanou (Bordeaux). Diváci: 9197. První zápas 1:0, postupuje Bordeaux.
VSC Debrecín (Maď.) - FC Bruggy 0:0
Rozhodčí: Daudén Ibaňez (Šp.). Diváci: 7000. První zápas 0:1, postupují Bruggy.
Besiktas Istanbul - FC Valencie 0:2 (0:1)
Branky: 12. Angulo, 57. Juan Sánchez. Rozhodčí: Messina (It.). ČK: 90. Zago (Besiktas). Diváci: 25.000. První zápas 2:3, postupuje Valencie.
Levski Sofie - FC Liverpool 2:4 (2:3)
Branky: 27. G. Ivanov, 40. Simonovič - 7. Gerrard, 11. Owen, 44. Hamann, 67. Hyypiä. Rozhodčí: Fröjdfeldt (Švéd.). Diváci: 40.281. První zápas 0:2, postupuje Liverpool.
PSV Eindhoven - AC Perugia 3:1 (2:0)
Branky: 44. a 48. Kežman, 22. Hofland - 88. Zé María. Rozhodčí: Iturralde González (Šp.). Diváci: 30.000. První zápas 0:0, postupuje Eindhoven.
Panathinaikos Atény - AJ Auxerre 0:1 (0:0)
Branka: 71. Kalou. Rozhodčí: Meyer (Něm.). Diváci: 14.500. První zápas 0:0, postupuje Auxerre.
Newcastle - Valerenga Oslo 3:1 (1:1)
Branky: 47. a 89. Ameobi, 19. Shearer - 25. Hagen. Rozhodčí: Braamhaar (Niz.). Diváci: 38.531. První zápas 1:1, postupuje Newcastle.
Rosenborg Trondheim - Benfica Lisabon 2:1 (2:1)
Branky: 7. Berg, 15. Karadas - 19. Nuňo Gomés. Rozhodčí: Hriňák (SR). ČK: 42. Nuňo Gomés (Benfica). Diváci: 18.238. První zápas 0:1, postupuje Benfica.
Inter Milán - FC Sochaux 0:0
Rozhodčí: Bennett (Angl.). ČK: 86. Vieri (Inter). Diváci: 20.000. První zápas 2:2, postupuje Inter.
Real Mallorca - Spartak Moskva 0:1 (0:1)
Branka: 44. Samedov. Rozhodčí: Bré (Fr.). Diváci: 3000. První zápas 3:0, postupuje Mallorca.
FC Barcelona - Bröndby Kodaň 2:1 (2:0)
Branky: 31. Luis García, 43. Cocu - 83. Nielsen. Rozhodčí: Busacca (Švýc.). Diváci: 50.000. První zápas 1:0, postupuje Barcelona.
FC Villarreal - Galatasaray Istanbul 3:0 (0:0)
Branky: 48. Anderson, 52. Roger García, 90. Riquelme. Rozhodčí: Wegereef (Niz.). Diváci: 16.000. První zápas 2:2, postupuje Villarreal.
Teplice - Celtic Glasgow 1:0 (1:0)