Rubriky:

Evropské ligy

Rosický: Svůj odchod vidím reálně až po sezóně

11. ledna 2004 09:28 - PRAHA

Český záložník Borussie Dortmund Tomáš Rosický je momentálně s týmem na soustředění ve Španělsku a zvěsti o svém odchodu z klubu považuje jen za spekulace novinářů. V rozhovoru pro deník Právo dále prozradil, že věří, že se Dortmund v německé lize zvedne a dostane do pohárové Evropy, a že si do Nového roku přál jediné: více zdraví než v tom minulém.

 

PRÁVO/Petr Hloušek

Začala příprava na novou sezónu, jak ji snášíte?
Docela normálně. Momentálně jsme s Borussií na soustředění ve španělské Marbelle. Trénujeme dvoufázově, jednou s míčem, pak se zase běhá a honí kondice. S Honzou Kollerem bydlíme spolu na pokoji a docela nám to ubíhá.

Probíráte i to, že byste třeba za pár dní z Dortmundu odešel jinam?
Tak to vůbec ne, protože to nevidím reálně. Je sice pravda, že Dortmund rozhodně nemá tolik peněz, kolik by potřeboval, ale vzal si úvěr a nemusí tudíž v tuto chvíli prodávat za každou cenu. To, co se píše, jsou spíš spekulace médií. Svůj odchod v zimě proto nevidím reálně. Navíc mi v Dortmundu nic nechybí. Možná to bude aktuální po sezóně.

Vás by nelákaly velké kluby z Itálie nebo Španělska, o nichž se mluví v souvislosti s vaším přestupem?
Což o to, pořád platí, že bych si rád zahrál třeba za Barcelonu, ale já si nestavím vzdušné zámky. Navíc i vzhledem k blížícímu se mistrovství Evropy bych na jaře nerad měnil prostředí, znovu si zvykal a bojoval o místo v sestavě.

Dortmund však bude muset úvěr splácet a bude potřebovat peníze. Myslíte si, že si vás nechá v létě?
To je opravdu moc daleko a jen bychom spekulovali. Pokud se nám podaří vybojovat účast v Lize mistrů, klub vydělá peníze a nebude muset tolik prodávat. Pak by si mě třeba nechal, ale já se tím skutečně nijak netrápím.

Jenže podzim Borussii nevyšel. Má na to, aby si vybojovala vůbec účast alespoň v kvalifikaci Ligy mistrů?
Proč by ne? Soutěž je v polovině a na jaře se může stát hodně věcí. My se připravujeme tak, abychom byli schopni využít sebemenších zaváhání soupeřů a zaútočili na přední příčky. Postupně se nám vracejí dlouhodobí marodi, takže budeme stále silnější a silnější. V kompletním složení je Borussia hodně silná.

Kam byste zařadil loňský fotbalový rok?
I když to tak možná nevypadá, určitě nemohu říct, že by byl vysloveně špatný. Musím ho rozdělit na klubový a reprezentační. S Borussií to bylo špatné, hlavně když jsme na podzim vypadli jak z Ligy mistrů, tedy její kvalifikace, tak i z Poháru UEFA. Naopak s reprezentací se nám dařilo skvěle. Postup na euro je obrovský úspěch. Před tím to bylo zase naopak. S Borussií se dařilo, nakonec jsme vyhráli bundesligu a pak hráli i finále Ligy mistrů, zatímco s reprezentací jsme nepostoupili na mistrovství světa.

Takže ideální by bylo...
Obojí sladit a vítězit na obou frontách.

To je sen, nebo věříte, že se něco takového může povést?
Proč by nemohlo? Borussia se bude zlepšovat, vyhrávat a dostane se mezi tři nejlepší v bundeslize. Reprezentace je v takové pohodě a tak silná, že klidně může být také mezi třemi nejlepšími týmy v Evropě.

Když jste si připíjel na Nový rok, co jste si přál nejvíc?
Zdraví, hlavně zdraví, protože od toho se všechno odvíjí. Ten uplynulý rok byl z tohoto pohledu nevydařený. Měl jsem zdravotní problémy, které mě brzdily, hodně jsem chyběl a pak se musel dostávat do formy. Věřím, že ten letošní rok bude v tomto směru mnohem lepší.

Zatím je tedy vše v pořádku?
V úplném, nemám žádné potíže. Musím to zaklepat, aby to vydrželo.

Vy jste před rokem porážel Pavla Nedvěda v domácích fotbalových anketách, ale loni jste zůstal v jeho stínu. Nemrzí vás to?
Kdepak! Takhle to neberu. Vždycky jsem na dotaz, komu bych dal třeba český Zlatý míč nebo cenu pro fotbalistu roku, říkal, že právě Pavlovi. On měl zejména loni fantastický fotbalový rok. Když to všechno spočítáte, jak v reprezentaci, tak v Juventusu, co udělal a dokázal, jakým byl tahounem, pak v Evropě nebyl nikdo lepší a Zlatý míč si skutečně zasloužil.

Kdy ho zvedne nad hlavu Tomáš Rosický, o němž se mluví jako o potenciálním nejlepším fotbalistovi Evropy?
To jsem ještě neslyšel... Já na takovou trofej mám ještě čas, ale jednou bych ho chtěl také zvednout nad hlavu.

Karel Felt, Sport.cz, Právo

Zrušit