Čtyři čeští fotbalisté stříleli góly v německé lize

Čeští fotbalisté byli v sobotu ve 26. kole německé bundesligy hodně vidět. Reprezentanti Tomáš Rosický a Vratislav Lokvenc dali po brance, trefil se i Václav Svěrkoš z týmu do 21 let a po pěti měsících zažil gólovou radost i Jiří Štajner. Rosický byl vůbec prvním střelcem kola, účet v Hamburku otevřel už po deseti minutách.

Tomáš Rosický pomohl gólem k výhře Dortmundu v Hamburku - archivní foto.

Hosté z Dortmundu ostřelovali hamburskou branku, belgický obránce Van Buyten dva pokusy obětavě zblokoval, ale proti střele českého záložníka z 18 metrů byl i on bezmocný. Dramatický zápas nakonec Borussia vyhrála 3:2.

Svěrkoš byl dnes v základní sestavě Mönchengladbachu jediným českým hráčem a v Hannoveru poslal hosty do vedení. Vyrovnání zařídili čeští náhradníci, kteří přišli na hřiště až po přestávce. Kaufman přihrál, Štajner dal gól a domácí nakonec vyhráli 2:1.

Bochum je považována za jednoho ze žhavých kandidátů na sestup, ale dnes na to vůbec nevypadala. Už po prvním poločasu vedla nad Wolfsburgem 4:0 a Lokvenc byl už tří ze čtyř branek. Nejprve na dvě přihrál a pak dal svůj sedmý gól v tomto ročníku. Čekal na něj osm kol.

Brémám už se uzdravil chorvatský střelec Klasnič a s ním jdou výkony mistra nahoru. Dvěma góly zařídil výhru v Norimberku, domácí uchazeč o Zlatou kopačku Slovák Mintál vyšel po pěti zápasech tentokrát naprázdno. Do sestavy Bayernu se po zranění vrátil Makaay, ale i s ním se mnichovský tým dost trápil, než vyhrál nad o záchranu bojujícím Rostockem 3:1. Uklidnění přinesla až Ballackova penalta minutu před koncem.

Zápasy Mohuč - Schalke a Stuttgrat - Freiburg se hrají v neděli.

Německo - 26. kolo:
Leverkusen - Kaiserslautern 2:0 (13. Callsen-Bracker, 46. Voronin), Bayern Mnichov - Rostock 3:1 (40. Lúcio, 65. Pizarro, 89. Ballack z pen. - 16. Möhrle), Bochum - Wolfsburg 5:1 (15. a 38. Edú, 24. Wosz, 39. Lokvenc, 57. Madsen - 73. Petrov), Hamburk - Dortmund 2:3 (30. Benjamin, 57. Beinlich - 10. Rosický, 61. Ricken, 87. Ewerthon), Hannover - Mönchengladbach 2:1 (59. Štajner, 74. Vinicius - 31. Svěrkoš), Hertha Berlín - Bielefeld 3:0 (29. a 56. Marx, 90+1. Bastürk), Norimberk - Brémy 1:2 (69. Kiessling - 22. a 45. Klasnič).

Čecha překonal finský útočník, Chelsea přesto hladce vyhrála

Ligový nováček Crystal Palace nezastavil vítězné tažení fotbalistů Chelsea, přestože na Stamford Bridge dlouho vzdoroval. Brankáře Čecha překonal finský útočník Riihilahti, který se proti němu pravděpodobně postaví i příští sobotu v Teplicích v kvalifikaci pro mistrovství světa. Londýnský tým však nakonec vyhrál hladce 4:1 a v čele tabulky má dál jedenáctibodový náskok.

Po třech bodech si připsali i jeho nejbližší pronásledovatelé. Manchester United nepřipustil, aby se opakovala situace z loňského roku, kdy Fulham na Old Traffordu vyhrál 3:1. Tentokrát se díky Portugalci Ronaldovi radovali domácí.

Fotbalistům Arsenalu se povedla generálka na semifinále Anglického poháru. Na hřišti Blackburnu, s nímž budou za měsíc hrát o postup do finále, zvítězili 1:0. Obhájce titulu se proti houževnaté obraně prosadil i přesto, že se jeho nejproduktivnější útok anglické ligy kvůli zraněním úplně rozpadl. Henry, Pires i Bergkamp se na zápas jen dívali, ale Nizozemec Van Persie je zastoupil.

Předposlední West Bromwich Albion vyhrál na hřišti Charltonu 4:1. Pomohlo mu, že domácí hráli déle než hodinu v deseti bez vyloučeného Karkouriho. Střelcem kola byl Earnshaw, jemuž se v posledních sedmnácti minutách povedl hattrick.

Anglie - 30. kolo:
Blackburn - Arsenal 0:1 (43. Van Persie), Charlton - West Bromwich 1:4 (24. Johansson - 73., 84. a 90. z pen. Earnshaw, 9. Horsfield), Chelsea - Crystal Palace 4:1 (78. a 90. Kežman, 26. Lampard, 54. J. Cole - 42. Riihilahti), Manchester United - Fulham 1:0 (21. Ronaldo), Portsmouth - Newcastle 1:1 (45. Stone - 43. Dyer), Tottenham - Manchester City 2:1 (16. Defoe, 84. Rob. Keane - 44. Reyna). Bolton - Norwich 1:0 (42. Janakopulos)

Del Piero poslal Juventus do čela, Nedvěd nehrál

Ani na lavičce se neobjevil Pavel Nedvěd v dnešním ligovém utkání Juventusu proti Reggině. Hvězdný záložník už chtěl po otřesu mozku a angíně slavit proti Reggině návrat na trávník, nakonec ale ještě odpočíval.

I bez něj 'Stará dáma' zvítězila, o jediný gól zápasu se postaral Alessandro Del Piero. Nejméně do neděle se černobílí posunuli před dosud vedoucí AC Milán, ten má ale nedělní zápas v Římě proti AS k dobru.

Fotbalisté Sieny získali v boji o záchranu v italské lize tři body v utkání s Laziem Řím. Jediný gól vstřelil chorvatský obránce Tudor.

Itálie - 29. kolo:
Siena - Lazio 1:0 (59. Tudor), Juventus - Reggina 1:0 (65. Del Piero).

Barcelona vede španělskou ligu o 14 bodů

Fotbalisté Barcelony vedou španělskou ligu o 14 bodů. Ve 29. kole zajistil zajistil katalánskému velkoklubu tříbodový zisk v La Coruni už v desáté minutě Giuly a lídr soutěže vedení uhájil, přestože od 52. minuty hrál bez vyloučeného mexického obránce Márqueze.

Fotbalisté Betisu Sevilla porazili Albacete 2:1 a minimálně do neděle vystřídali na třetím místě tabulky Villarreal. Naopak z pátého místa se nehnul Espaňol, který nedokázal porazit San Sebastian. K remíze 2:2 mu navíc pomohly dvě penalty, které proměnil Raul Tamudo.

Španělsko - 29. kolo:
Betis Sevilla - Albacete 2:1 (17. Rivas, 59. Assuncao - 75. González), Espaňol - San Sebastian 2:2 (37. z pen. a 56. z pen. Tamudo - 23. Kovačevič, 77. De Paula), La Coruňa - Barcelona 0:1.

Vedoucí Lyon ve francouzské lize vyhrál ve Štrasburku

Fotbalisté Lyonu si upevnili pozici v čele francouzské ligy. V dnešním zápase 30. kola vyhráli 1:0 ve Štrasburku a v tabulce mají náskok jedenácti bodů před druhým Olympiquem Marseille, který však odehrál o jeden zápas méně. Jedinou branku přemožitele pražské Sparty ze základní skupiny Ligy mistrů dnes vstřelil Sylvain Wiltord.

Francie - 30.kolo:
Bastia - Mety 1:0 (90.+3 Yahia), Caen - Rennes 2:2 (52. Eudeline, 74. Watier z pen. - 60. Frei, 75. Ouaddou), Lens - Bordeaux 2:0 (33. Thomert, 50. Utaka), Istres - Nice 1:1 (80. Delaye - 33. Die), Nantes - Ajaccio 0:0, Štrasburk - Lyon 0:1 (57. Wiltord), Toulouse - Sochaux 0:0.