Manchester po 11 letech nepostoupil ze skupiny LM

Podobně jako pražská Sparta se ve středu s pohárovou Evropou rozloučili také fotbalisté Manchesteru United. Anglický celek prohrál v posledním utkání základní části Ligy mistrů na půdě Benfiky Lisabon 1:2 a ve skupině D obsadil až poslední místo. Podobný neúspěch hráči United zažili naposled před jedenácti lety.

Manchester jako by si doopravdy vzal příklad z George Besta, jak sliboval. Na stadiónu Benfiky, kde před 39 lety zazářila jeho nedávno zesnulá legenda, udeřil ve stejný moment jako tehdy slavný útočník. V 6. minutě si Scholes naběhl na centr Garyho Nevillea a posunul svůj tým blíž osmifinále.

Jenže další góly už "Reds" nepřidali, naopak dvakrát inkasovali od Brazilců. Deset minut po prvním gólu vyrovnal Geovanni a ještě do přestávky otočil skóre Beto, jehož střelu nešťastně tečoval za Van der Sara Scholes. Benfica se k postupu odrazila z posledního místa.

Tam nyní odsunula Manchester, který tím v pohárové Evropě dohrál. Místo v Poháru UEFA mu sebralo díky lepší bilanci ze vzájemných zápasů Lille. Francouzi nebyli ozdobou soutěže: třikrát hráli bez branek a třikrát v jejich zápase padla jediná. Ve Villarrealu ji v 67. minutě vstřelil domácí Guayre. Villarreal vyhrál vyrovnanou skupinu s pouhými třemi vstřelenými brankami.

Udine remízu neudrželo

Brémy potřebovaly k postupu doma porazit Panathinaikos a doufat v to, že Udine doma podlehne Barceloně. Svůj díl práce zvládl Werder bravurně. Vedl už od 2. minuty. Klose, který se vrátil do sestavy po dvou týdnech se speciální maskou chránící jeho zlomenou lícní kost, se po pár desítkách sekund vřítil do šestnáctky, kde jej nedovoleně zastavil gólman Galinovič a Micoud se z penalty nemýlil. Pak dvěma góly během tří minut rozhodl zápas paraguayský útočník Valdez.

Konečných pět branek v síti řeckého týmu jako by obměkčily Barcelonu. Ta v Udine dlouho zahazovala ty největší šance, Giuly sólový únik zakončil střelou do břevna a pár minut na to trefil tyč. Už to vypadalo, že Udine s oslabeným soupeřem, kterému chyběli nejen čerstvý vítěz Zlatého míče Ronaldinho a Kamerunec Eto'o, ale také kouč Rijkaard, jenž musel zůstat ve Španělsku se zápalem plic, bod získá. Pět minut před koncem ale zhatil jeho naděje Ezquerro a pak přidal druhý gól další náhradník Iniesta.

Nezahrál si Nedvěd ani Bejbl

Ze setkání vicemistrů Evropy z roku 1996 ve Vídni sešlo. Reprezentační záložník Pavel Nedvěd není v týmu jistého osmifinalisty Juventusu Turín ani mezi náhradníky, protože mu před zápasem oteklo koleno. Radek Bejbl se nevešel do sestavy Rapidu a na lavičce se šance nedočkal. Jediným Čechem na hřišti tak byl vedle rozhodčího Jaroslava Járy domácí útočník Marek Kincl.

Rapid skončil jako jediný z 32 týmů v hlavní soutěži bez bodu. Po poločase prohrával zásluhou Del Piera s Ibrahimovicem už 0:3 a po přestávce už jen snížil. Postaral se o to právě Kincl, který zblízka překonal Abbiatiho a radoval se ze svého pátého gólu v soutěži v kariéře.

Zápas mezi Arsenalem a Ajaxem nemohl nic na pořadí ve skupině B změnit. Proto nemusí Francouze Henryho ani příliš mrzet, že v nastavení prvního poločasu neproměnil penaltu, nařízenou za faul Tomáše Galáska na Reyese. Další Čech v sestavě Ajaxu Zdeněk Grygera nastoupil s kapitánskou páskou. Užil si ji jen chviličku, už v 1. minutě nastavil hlavu do Henryho rány a byl natolik otřesen, že jej po čtvrthodině hry vystřídal Trábilsí.

Liga mistrů - 6. kolo
Skupina A
FC Bruggy - Bayern Mnichov 1:1 (1:1)
Branky: 32. Portillo - 20. Pizarro. Rozhodčí: Duhamel (Fr.). Diváci: 27860.
Rapid Vídeň - Juventus Turín 1:3 (0:3)
Branky: 52. Kincl - 36. a 45. Del Piero, 42. Ibrahimovic. Rozhodčí: Jára - Zlámal, Tulinger (všichni ČR). Diváci: 46000.
Arsenal Londýn - Ajax Amsterodam 0:0
Rozhodčí: Iturralde González (Šp.). Diváci: 35376.
1. Arsenal Londýn651010:216
2. Ajax Amsterodam632110:611
3. FC Thun61144:94
4. Sparta Praha60242:92
Skupina C
Werder Brémy - Panathinaikos Atény 5:1 (3:0)
Branky: 28. a 31. Valdez, 2. Micoud z pen., 51. Klose, 90+1. Frings - 53. Morris. Rozhodčí: Fröjdfeldt (Švéd.). Diváci: 38000.
Udinese Calcio - FC Barcelona 0:2 (0:0)
Branky: 85. Ezquerro, 90. Iniesta. Rozhodčí: Braamhaar (Niz.). Diváci: 28000.
1. FC Barcelona651016:216
2. Werder Brémy621312:127
3. Udinese Calcio621310:127
4. Panathinaikos61144:164
Skupina D
FC Villarreal - Olympique Lille 1:0 (0:0)
Branka: 67. Guayre. Rozhodčí: Ivanov (Rus.). Diváci: 20000.
Benfica Lisabon - Manchester United 2:1 (2:1)
Branky: 16. Geovanni, 34. Beto - 6. Scholes. Rozhodčí: Vassaras (Řec.). Diváci: 60000.