Rubriky:

EURO 2012

Byl to můj nejtěžší zápas v roli nehrajícího kapitána, smál se Rosický

18. června 2012 10:01 - Vratislav

Nešlo to. Achillovka Tomáši Rosickému nakonec nedovolila, aby proti Polákům nastoupil. Smutně tak usedl na lavičku náhradníků. A trpěl...

 

Jan Handrejch, Právo

Byl jste hodně naštvaný nebo smutný, když se ukázalo, že nemůžete nastoupit?
A kdo by nebyl, ale opravdu to nešlo. Mužstvu bych na hřišti o jedné noze, jak říkali někteří kluci, nepomohl. Zvládli zápas fantasticky.

Trpěl jste hodně na lavičce?
Strašně! Tohle byl můj nejtěžší zápas v roli nehrajícího kapitána. Už jsem jich pár zažil, ale takový ještě ne.

Kdy vám bylo v utkání nejhůř?
V samém závěru, když balón letěl do brány, ale objevila se tam zlatá hlava Michala Kadlece.

Koho ze spoluhráčů byste vyzvedl?
Nikoho! Všichni odvedli fantastickou práci. V první půli jsme to měli hrozně těžké, ale přežili jsme. Každý se vydal ze všech sil a splnil si svoje úkoly. Druhý poločas patřil nám. Chválím celý tým, jsem na něj hrdý. Myslím si, že jsme postoupili zcela zaslouženě.

Poláci vůbec o svém postupu nepochybovali. Atmosféra na stadiónu je měla hnát k vítězství, ale ve druhé půli to vypadalo, že zápas psychicky nezvládli...
Atmosféra byla báječná. Jenže Poláci doplatili na to, že dva roky nehráli zápas, ve kterém o něco jde. My jsme sehráli spoustu těžkých zápasů v kvalifikaci, většinou jsme hráli o všechno a zvládli jsme je. Největší školou pro nás byla baráž. Mužstvo se semklo a jak jsem mnohokrát říkal, dokázali jsme nejvíc zabrat ve chvílích, kdy šlo o všechno. To je nesmírně cenná škola, tu ničím nenahradíte.

Ale Poláci sehráli hodně těžkých zápasů mnohdy s kvalitnějšími soupeři než vy. Cožpak ty jim tolik nedali?
Samozřejmě že zápasy s Německem nebo Portugalskem vám dají hodně, ale nejsou to zápasy, v nichž jde tak říkající o život, o postup. Samozřejmě je chcete vyhrát, ale není to jako když hraješ buď, a nebo. Tohle jim chybělo, neměli tu tvrdou zkušenost, kterou jinde nezískáš.

Kdy se podle vás právě tahle nezkušenost projevila?
Ve druhém poločase. Najednou nevěděli, co mají hrát, jak si s tím poradit. My jsme tohle věděli. Měli jsme tuhle zkušenost z těžkých zápasů, o nichž jsem mluvil, ale i z utkání s Rusy a Řeky. Věděli jsme, jak si s tím poradit. A tahle zkušenost nám ten zápas vyhrála. Vždyť druhá půle byla z naší strany excelentní. Kluci perfektně drželi balón, nezmatkovali a Poláci vůbec nevěděli, co mají hrát.

Takže se dá říct, že vám ty facky třeba z kvalifikace nebo od Rusů pomohli?
Hlavně to play-off s Černou Horou nám pomohlo. To bylo nejvíc podobné zápasům, které se hrají tady na šampionátu. My jsme ho zvládli na první pohled podle výsledků bez problémů. Ale právě ten dvojzápas byl klíčový pro mužstvo, které se ještě víc semklo a získalo obrovskou zkušenost, kterou jsme tady uplatnili.

Zápas dlouho směřoval k remíze. Věděli jste, že Řekové vedou nad Rusy a tudíž nerozhodný výsledek nám nestačí?
Věděli jsme to.

Dozvěděli se to i hráči na hřišti?
Věděli, že musíme vyhrát.

Trenér Bílek jim dal nějaké pokyny?
V tomhle zápase ukázal trenér Bílek, že je velký trenér. Zůstal v klidu po celou dobu nejen tohoto zápasu, ale i všech předchozích. Prožívá těžké časy, ale velcí koučové zůstávají v kritických chvílích klidní. On to zvládl a postupoval naprosto perfektně. Někteří lidé ho nemají rádi, ale on přeci splnil všechno, co splnit měl. Všechno další bude přidaná hodnota.

Takže nepodléhá tlaku médií a fanoušků?
Vůbec ne. Zůstává klidný a nic na mužstvo nepřenáší. To dovedou opravdu jen silné osobnosti. Trenér Bílek a takové to srdce týmu, jeho nejzkušenější hráči, zůstali v klidu i v nejtěžších chvílích a přenesli to na ostatní. I já jsem říkal, že v nejkritičtějších chvílích musíš zůstat v klidu a nepanikařit. Kdyby v tomhle týmu tak silné osobnosti nebyly, už je dávno rozložený a nikam by se nedostal. Dneska ale byli fanoušci fantastičtí a patří jim dík. Neztratili se v tom polském moři.

Jaká je šance, že nastoupíte ve čtvrtečním čtvrtfinále?
Nějaká šance existuje. Není moc veliká, ale žiju a věřím. Nepanikařím...

Karel Felt, Právo

Zrušit


Mistrovství Evropy ve fotbale 2012

 • Čtvrtfinále

 • 21.06.12      20:45
  Česká republika Česko Portugalsko Portugalsko
  0:1
 • 23.06.12      20:45
  Španělsko Španělsko Francie Francie
  2:0
 • 22.06.12      20:45
  Německo Německo Řecko Řecko
  4:2
 • 24.06.12      20:45
  Anglie Anglie Itálie Itálie
  0:1
  po penaltách
 • Semifinále

 • 27.06.12      20:45
  Portugalsko Portugalsko Španělsko Španělsko
  0:1
  po penaltách
 • 28.06.12      20:45
  Německo Německo Itálie Itálie
  1:2
 • Finále

 • 01.07.12      20:45
  Španělsko Španělsko Itálie Itálie
  4:0

Časová osa: EURO 2012

Podsekce:

       
 • Souhrn
 • Výsledky
 • Tabulky
 • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..