Rubriky:

MS 2014

Spalte ho! Angličtí burani řádili, rasisticky uráželi obránce národního týmu Ferdinanda

29. března 2013 15:14 - Londýn

Část anglických fotbalových příznivců, která vyjela za mužstvem ke kvalifikačnímu duelu na půdu San Marina, si zadělala na pěkný průšvih. Někteří z nich totiž v průběhu utkání, které Angličané s přehledem vyhráli 8:0, skandovali rasistické a urážlivé nadávky na obránce Manchesteru United Ria Ferdinanda a jeho bratra Antona. „Zapalte oheň a spalte je!“ znělo podle organizace Fotbal proti rasismu v Evropě (FARE) ze sektoru anglických fanoušků.

 

Profimedia.cz

Rio Ferdinand tou dobou na hřišti nebyl. I když si měl připsat první start za Anglii od roku 2011, čtyři dny před utkáním v San Marinu se z reprezentace omluvil kvůli lehkým zdravotním problémům. Potom však odletěl do Kataru, kde se v televizní stanici věnoval roli televizního experta, za což to pořádně schytal u britských novinářů.

A Ferdinand si proti sobě poštval i část anglických fanoušků. Pro jejich „výlevy" v San Marinu ale neměl pochopení. „Vždycky se najde nějaká menšina, která to zkazí všem ostatním. Škádlení od fanoušků jako hráč čekáte a dokážete to přijmout. Ale rasismus už není žádný žert. A ještě od vlastních příznivců? Wow!" nevěřícně napsal čtyřiatřicetiletý zadák Manchesteru United na sociální síti Twitter.

Zástupci organizace FARE už celou věc předali do šetření Mezinárodní fotbalové federaci FIFA. Ta přitom v minulosti již několikrát ujistila rozhodčí, že v případě jakéhokoliv rasistického chování, které se na stadiónech objeví, mohou předčasně ukončit zápas.

„Nedělejme ukvapené závěry, možná to byl opravdu jen hloupý žert. Uvidíme, jak dopadne vyšetřování," dodal s klidným tónem Rio Ferdinand, který v dresu Albionu odkopal 81 mezistátních utkání, v nichž vstřelil tři góly.

Vedle anglických fanoušků FARE hlásí xenofobní incidenty také z dalších dějišť kvalifikačních zápasů o postup na MS 2014 - Chorvatska a Polska.

jis, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: MS 2014

Filtr článků - MS 2014


Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..