MS 2014

Obhájci titulu dostali od Nizozemců bůra! Chile a Mexiko vstoupily do MS vítězně

13. června 2014 12:00 - Praha
(Aktualizováno: 14. června 2014 01:52)

O obrovský šok se na světovém šampionátu v Brazílii postarali fotbalisté Nizozemska. V repríze posledního finále MS deklasovali Oranjes po famózním výkonu obhájce trofeje ze Španělska 5:1. První tři body slaví na turnaji i hráči Mexika, kteří zdolali Kamerun 1:0. Po dvou regulérních, ale neplatících gólech z úvodního poločasu se po pauze dočkali uznané branky. Dal ji Oribe Peralta. Povedený duel má za sebou i Chile. V rámci skupiny B porazilo tým Austrálie 3:1.

Tony Gentile, Reuters

Prvním pátečním duelem se završilo úvodní kolo ve skupině A, kterou ve čtvrtek otevřeli Brazilci s Chorvaty (3:1). Mexičané naplnili proti Kamerunu roli favorita. Ale jisté je i to, že se znovu rozvíří vlna vášnivých debat o sudích, kteří vítězům nejprve mylně neuznali dva regulérní góly pro ofsajd.

Vytvořte si tým na MS ve fotbale! Každý den rozdáváme ceny!

Mexičané na posledních pěti šampionátech vždy postoupili ze skupiny. Nakročeno k tomu mají i tentokrát poté, co si připsali vůbec první vítězství nad africkým soupeřem na MS. Peralta do sítě poslal míč, který těsně před tím vyrazil brankář Itandje.

Obávaný kamerunský kanonýr Eto´o se neprosadil, největší šanci jeho týmu měl v závěru Moukandjo. Jeho hlavičku ovšem bravurně zneškodnil brankář Ochoa.

Nizozemci smetli obhájce titulu

Dokonalá pomsta za čtyři roky starou porážku z finále MS v Jihoafrické republice se v pátek podařila Nizozemcům. Se Španěly sice Tulipány prohrávaly od 27. minuty poté, co nařízenou penaltu proměnil Xabi Alonso. Těsně před pauzou však srovnal Van Persie a po změně stran předvedli Oranjes nevídaný brankostroj. Obhájcům titulu nasázeli čtyři góly a uštědřili jim nejtěžší porážku v soutěžním zápase od roku 1950. Dvakrát skórovali v utkání Arjen Robben a Robin van Persie, jednou pak Stefan de Vrij.

Chile si poradilo s Austrálií

Úspěšně vstoupil do světového šampionátu v Brazílii i výběr Chile. Jihoameričané ve svém úvodním vystoupení ve skupině B zdolali celek Austrálie 3:1, když o výhře rozhodli slepenými góly ve 12. a 14. minutě Alexis Sánchez a Jorge Valdivia. Tim Cahill před pauzou snížil, ale v nastavení přidal třetí trefu Jean Beausejour. Chilané potvrdili, že se jim na Austrálii daří, vždyť v pátém vzájemném střetnutí počtvrté vyhráli. Navíc poprvé od roku 1962 dali na MS v jednom utkání tři branky.

Páteční program MS:
A: Mexiko - Kamerun 1:0
Branka: 61. Peralta.
B: Španělsko - Nizozemsko 1:5
Branky: 27. Alonso z pen. - 44. a 72. Van Persie, 53. a 80. Robben, 65. De Vrij.
B: Chile - Austrálie 3:1
Branky: 12. Sánchez, 14. Valdivia, 90.+2 Beausejour - 35. Cahill.