Rubriky:

Ostatní

Kociana vystřídá na lavičce slovenské reprezentace Weiss

25. června 2008 13:15 - BRATISLAVA

Také slovenský fotbal hledá reprezentačního trenéra. Padesátiletý Ján Kocian totiž na lavičce národního týmu ve středu předčasně skončil, jeho nástupcem by se měl na 99,9 procenta stát o osm let mladší Vladimír Weiss, jenž v současnosti trénuje mistrovskou Petržalku a v minulých dnech koketoval s odchodem do skotského klubu Hearts of Midlothian. Sport.cz má tuto informaci potvrzenu hned z několika na sobě nezávislých zdrojů.

Ján Kocian, jenž hrával v době společné československé ligy za Duklu Banská Bystrica a po odchodu do zahraničí působil pět let v bundesligovém FC St. Pauli Hamburk, tušil, že u slovenské reprezentace skončí.

"Nepřekvapilo mě to, věděl jsem, že to přijde. Proto jsem se s prezidentem slovenského fotbalu na ukončení spolupráce dohodli rychle a bez problémů," potvrdil Ján Kocián, že po středečním sezení s Františkem Laurincem u slovenské reprezentace 30. června končí.

Vyhazov Kociana mrzí

"Pochopitelně že mně to mrzí, protože jsem půldruhého roku s mužstvem pracoval a chtěl jsem pokračovat. Základ má slovenská reprezentace dobrý," svěřoval se Ján Kocian, který slovenský národní tým převzal v listiopadu 2006 v průběhu kvalifikace o EURO 2008 po Dušanu Galisovi. Na mistrovství Evropy s ním však nepostoupil, výsledky v posledních přípravných zápase Slováků, kteří budou soupeři české reprezentace v nastávající kvalifikaci o postup na mistrovství světa 2010, srazily Kocianovi vaz definitivně. Vždyť Slovensko v 17 utkáních za Kocianova vedení jen třikrát vyhrálo, pětkrát remizovalo a devětkrát prohrálo.

"Na dovolenou teď nepojedu, ale nové trenérské angažmá si také zatím hledat nebudu. Všechno nechám otevřené," svěřoval se nejlepší fotbalista Československa z roku 1990 a účastník čtvrtfinále mistrovství světa 1990 v Itálii Ján Kocian.

Mimochodem - Kocian byl sedmým trenérem, který od roku 1993 samostatnou slovenskou reprezentaci vedl a neuspěl. Stejně jako před ním Jozef Vengloš, jemuž dělal Kocian asistenta, ale i Jankech, Radolský, Galis, Adamec či Radolský.

Slováci už nástupce mají

Slováci ovšem nebudou hledat nového reprezentačního trenéra dlouho. Podle informací, jež Sport.cz získal u Dunaje, by se novým koučem měl už ve středu stát další reprezentant Vladimír Weiss, jenž stejně jako Kocian startoval v barvách československé reprezentace na mistrovství světa 1990 v Itálii.

Jako trenér působil půldruhého roku v ruském Saturnu Moskevská oblast, poté se vrátil do Artmedie Petržalka, s níž získal v minulé sezóně double. Vehementně se o něho začal zajímat skotský klub Heart od Midlothian, jenž patří ruskému miliardáři Romanovovi. Weiss s ním dokonce absolvoval třídenní jednání ve Vilniusu, Skotsko ho lákalo a i když bylo jeho angažmá v Edinburghu už na spadnutí, dá nyní na 99,9 procenta přednost reprezentaci.

Majitel Artmedie Petržalka Ivan Kmotrík nebude proti, ovšem pod podmínkou, že Weiss ještě povede jeho tým v kvalifikačních předkolech Ligy mistrů a pokusí se o postup do základní skupiny. Pak bude volný pro slovenský reprezentaci a tudíž i pro kvalifikaci o postup na mistrovství světa 2010 v Jihoafrické republice, do níž Slováci vstoupí už 6. září domácím zápasem proti Severnímu Irsku.

Zdeněk Pavlis, Sport.cz

Zrušit