Rubriky:

Ostatní

Polsko ujistilo Platiniho, že si s přípravou Eura 2012 poradí

2. července 2008 18:02 - VARŠAVA

Polsko se stihne připravit na evropský fotbalový šampionát, který má v roce 2012 uspořádat společně s Ukrajinou. Po setkání s šéfem UEFA Michelem Platinim to ve středu řekl polský premiér Donald Tusk. Platini ještě před středeční inspekcí v Polsku uvedl, že nejdůležitější je postavit stadióny ve Varšavě a v Kyjevě.

Bez stadiónu v metropoli, kde se má odehrát zahajovací zápas, se může Polsko s evropským fotbalovým šampionátem rozloučit. Národní stadión pro 55 000 diváků vznikne na místě bývalého komunistického sportoviště, které léta okupovali trhovci. "Varšava je pro UEFA klíčová," řekl ministr sportu Miroslav Drzewiecki, který se ve středu také setkal s Platinim.

Jiné stadióny mohou být nahrazeny, nikoliv však ten ve Varšavě, protože má být největší. Nicméně podle Drzewieckého byl šéf UEFA spokojen se stavem příprav. "Setkání bylo velmi příjemné. Michel Platini jako každý šéf je výborně informován, ale dnes se přesvědčil na vlastní oči, že vše realizujeme podle plánu," uvedl Drzewiecki.

Platini již dříve řekl, že UEFA nemá připravený záložní plán, pokud by Polsko a Ukrajina nedokázaly mistrovství Evropy včas připravit. Vedení evropského fotbalu přitom už oběma zemím několikrát pohrozilo odebráním pořadatelství šampionátu. Rozhodnutí, zda se velký fotbalový svátek skutečně odehraje ve dvou postkomunistických zemích, má padnout na podzim.

Zájem o náhradní pořádání má Skotsko

Zájem o pořádání "náhradního" mistrovství vyjádřilo Skotsko, přání uspořádat turnaj obnovila i Itálie a také ve španělských médiích se objevily informace, že turnaj by se mohl uskutečnit na Pyrenejském poloostrově.

Představitelé polského fotbalu však spekulace o odebrání mistrovství odmítají. "Všechno jde podle plánu. UEFA zaznamenala postup v některých oblastech. Dobře hodnotí přípravu stadionů, hotelů a městské dopravy. Hůře dopadla letiště, která zatím nemají dostatečnou kapacitu," uvedl předseda polského fotbalového svazu Michal Listkiewicz. "Doufám, že zpráva UEFA zakončí diskuse o odebrání Eura 2012 Polsku," zdůraznil.

Premiér Tusk uvedl, že je spokojený s tím, že Polsko je v UEFA vnímáno jako věrohodný partner.Hlavní problém se šampionátem vidí vedení evropského fotbalu podle Drzewieckého na Ukrajině. Do Kyjeva jede Platini ve čtvrtek. "Stále je to ale polsko-ukrajinský turnaj a nepřipouštím si, že by si Ukrajinci neporadili," zdůraznil ministr.

Největší riziko představuje Varšava

Dost práce před sebou má však i Polsko. Fotbalové arény ve Varšavě, Gdaňsku a Vratislavi se budou stavět od základů. V Poznani zahájili dělníci modernizaci již existujícího stadionu. Jako náhradníci se musí ještě připravit jihopolská města Krakov a Chorzów. Odhady nákladů na rekonstrukci a stavbu stadionů v Polsku se pohybují kolem tří miliard zlotých (zhruba 22 miliard korun).

Jako místo nejvyššího rizika hodnotí UEFA Varšavu. Práce na stavbě ještě nezačaly, navíc hrozí, že město nestihne postavit plánovanou druhou trasu metra, která má vést k stadionu.

Celkové investice v zemi před Eurem 2012 budou činit podle ratingové agentury Fitch zhruba 27 miliard eur (677 miliard korun). Do té doby je kromě stadionů nutné vybudovat na 3000 dálnic a rychlostních silnic, postavit kolem 100 areálů pro fotbalisty a mnoho hotelů.

Šéf UEFA chce podle zástupců polského fotbalu slyšet od nejdůležitějších osob, že vše se stihne na čas. V Polsku to již od premiéra uslyšel, nyní je na řadě Ukrajina.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní