Rubriky:

Ostatní

Polský ministr sportu jede pro peníze na Euro 2012 k Arabům

27. února 2009 13:37 - VARŠAVA

Polský ministr sportu Miroslaw Drzewiecki jede na Arabský poloostrov, kde chce sehnat peníze na evropský šampionát ve fotbale, který bude hostit Polsko s Ukrajinou v roce 2012. Šejky chce ministr přesvědčit k budování hotelů, kongresových a obchodních center či sportovních hal poblíž budoucích stadionů.

Polská delegace se objeví v Kuvajtu, Spojených arabských emirátech, Saúdské Arábii či Kataru. "Při takovém závazku jako je šampionát, jsou nejdůležitější peníze, a tedy investoři, kteří se kvůli hospodářské krizi ze světa vytrácejí. Jsou už jen na Blízkém Východě," uvedl Drzewiecki.

Arabským investorům Poláci nabídnou pozemky v okolí budovaných stadionů ve Varšavě, Krakově, Poznani a Gdaňsku. V Polsku stále chybí čtyř- a pětihvězdičkové hotely. Právě na jejich stavbě by se mohli investoři z Blízkého Východu podílet.

Prodat chtějí Poláci i název národního stadionu ve Varšavě. "Stadion musí vydělávat a prodej názvu sportovního střediska je v Evropě běžnou praxí," řekl ministr.

Nalákat chtějí Poláci šejky na rozvoj turistiky v zemi v nejbližších letech. V roce 2010 očekává Polsko příjezd tisíců milovníků hudby na akce spojené s 200. výročím narození hudebního skladatele Fryderyka Chopina. V roce 2011 bude Polsko půl roku předsedat Evropské unii a do země by mohli jezdit bruselští politici. V roce 2012 bude v Polsku fotbalové mistrovství Evropy a v roce 2014 světový šampionát volejbalistů.

Drzewiecki chce k podobné cestě vybídnout ukrajinské kolegy, kteří dnes přijeli do Varšavy na konzultace. Ministr ujistil novináře, že neexistuje alternativní varianta pro konání šampionátu, o čemž spekulují média. Nicméně se podle něj může stát, že hospodářská situace "přinutí Ukrajinu, aby soustředila výdaje do vybraných míst". Pořadatelská města by měla UEFA určit v květnu.

Nedávno polský deník Gazeta Wyborcza napsal, že Euro 2012 se možná nakonec uskuteční na šesti stadionech v Polsku a jen na dvou na Ukrajině. Ukrajinská strana to popřela.

O potížích s přípravami Eura 2012 se hovoří v podstatě od chvíle, kdy UEFA dvěma postkomunistickým zemím pořadatelství přidělila. Unie jim dokonce pohrozila, že pokud nesplní stanovené termíny, o šampionát přijdou. V září UEFA rozhodla pořadatele neměnit.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní