Rubriky:

Ostatní

Pravidlová komise otevřela dveře pro využití techniky ve fotbale

20. října 2010 19:50 - NEWPORT

Fotbalová pravidlová komise IFAB pootevřela dveře k zavedení technologií, které by měly pomoci rozhodčím určit, zda míč přešel brankovou čáru. Komise dnes uvedla, že bude různé systémy testovat a o jejich zanesení do pravidel rozhodne na schůzce 4. až 6. března příštího roku.

 

Stefan Wermuth, Reuters

IFAB zatím dostala 13 návrhů systémů od různých společností, přičemž další zájemci mají šanci do konce října. Mezi uchazeči podle agentury AP nechybí Jestřábí oko, využívané v tenisu a kriketu, nebo tým Cairos, jenž vyvinul míč s mikročipem.

"To, zda gól padl, musí být okamžitě jasné a automaticky potvrzené během sekundy," nastínila IFAB, co musí systém splňovat. Informaci má dostat pouze rozhodčí a technologie musí být naprosto spolehlivá.

Světová federace FIFA dlouho zavedení techniky při řešení sporných momentů odmítala s tím, že lidský faktor je nedílnou součásti fotbalu. Po chybách rozhodčích na mistrovství světa v Jihoafrické republice, které měly podíl na vyřazení Mexika a Anglie, však prezident FIFA Sepp Blatter znovu debatu otevřel.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní