Rubriky:

Ostatní

Šéf chorvatského fotbalového svazu má problémy s homosexuály

10. listopadu 2010 14:26 - ZÁHŘEB

Předseda chorvatského fotbalového svazu Vlatko Markovič prohlásil, že dokud bude ve funkci, nedostane se do reprezentačního týmu jediný homosexuál. Podle agentury AP si na něj proto chtějí organizace gayů stěžovat u UEFA a plánují i žalobu.

"Dokud budu prezidentem svazu, nebudou v chorvatské reprezentaci žádní homosexuálové," prohlásil třiasedmdesátiletý Markovič v rozhovoru pro deník Večernji List. Na otázku, jestli se někdy ve fotbale potkal s gayem, odpověděl: "Ne, fotbal naštěstí hrají jen zdraví lidé."

Na jeho slova už reagovaly organizace chorvatských homosexuálů, podle kterých Markovič porušil chorvatské i mezinárodní zákony. Proto mají v plánu funkcionáře zažalovat a stěžovat si na něj UEFA.

Bývalý trenér chorvatské reprezentace se už za své prohlášení omluvil. "Hloupě jsem se vyjádřil. Neměl jsem v úmyslu nikoho urazit," uvedl v prohlášení na svazovém webu. "Nemám nic proti žádné menšině, už vůbec ne proti homosexuálům. Omlouvám se všem, které jsem urazil," dodal.

Před třemi lety dostal od UEFA pokutu 1825 eur (asi 45 tisíc korun) bývalý trenér Chorvatska Otto Barič za to, že řekl, že v jeho týmu není pro gaye místo.

Podobný názor v minulosti zastávali také bývalý šéf Juventusu Luciano Moggi nebo někdejší trenér italské reprezentace Marcello Lippi.

ČTK

Časová osa: Ostatní