Rubriky:

Ostatní

Skandál! Bývalý dlouholetý šéf FIFA bral miliónové úplatky

11. července 2012 19:11 - Ženeva

Bývalý prezident FIFA Joao Havelange a někdejší šéf brazilského fotbalu Ricardo Teixeira brali v 90. letech úplatky ve spojitosti s prodejem televizních práv na mistrovství světa. Vyplývá to z dokumentů, které dnes musela FIFA z nařízení švýcarského nejvyššího soudu zveřejnit.

 

Profimedia.cz

Podle nich bývalý člen výkonného výboru světové federace Teixeira dostal od někdejšího marketingového partnera FIFA společnosti ISL, která v roce 2001 zkrachovala, v letech 1992 až 1997 nejméně 12,74 miliónu švýcarských franků. Čestný prezident FIFA Havelange v roce 1997 obdržel 1,5 miliónu. Celkem prý dvojice Brazilců během osmi let vzala úplatky v celkové výši 22 miliónů.

Jméno současného šéfa světového fotbalu Seppa Blattera, který Havelange ve funkci prezidenta vystřídal v roce 1998, ve spisech nefiguruje. "Jsme rádi, že dokumenty mohly být zveřejněny. Rozhodnutí soudu potvrdilo, že budou zveřejněna jen jména dvou funkcionářů," uvedla v prohlášení FIFA.

Federace sice původně chtěla spolu s Havelangem a Teixeirou uveřejnění dokumentu soudní cestou zabránit, loni v prosinci však změnila názor.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní