Rubriky:

Ostatní

Pravidlová komise bude v březnu opět řešit gólové technologie ve fotbale

4. února 2013 14:10 - Edinburgh

Na březnovém zasedání pravidlové komise IFAB by mohlo padnout definitivní rozhodnutí o využití systémů na hlídání brankové čáry. FIFA a její komise mají na výběr ze dvou technologií, které se testovaly na prosincovém mistrovství světa klubů.

 

Profimedia.cz

Licenci od mezinárodní fotbalové federace mají dva systémy - GoalRef s čipem v míči a z tenisu známé Jestřábí oko, jež hlídá čáry pomocí kamer. Oba měly premiéru v závěru minulého roku v Japonsku a jejich další využití bude IFAB za měsíc v Edinburghu řešit. Očekává se, že dlouho odmítané technologie budou využity i na letošním Poháru FIFA a příští rok na MS v Brazílii.

Osmičlenná komise složená ze čtyř představitelů FIFA a zástupců čtyř britských asociací se bude věnovat také interpretaci pravidla o útočícím hráči stojícím v ofsajdu. Podle nového návrhu by mohl takový fotbalista pokračovat ve hře, pokud by od bránícího týmu dostal úmyslnou přihrávku, například pokaženou "malou domů".

Za stojícího v ofsajdu by byl považován jako dosud v případě, že dostane míč po odrazu od brankové konstrukce nebo od hráče bránícího mužstva, který se snaží míč získat, vypíchnout či zblokovat.

Na popud Dánské fotbalové asociace bude také IFAB řešit případ útočníka Šachtaru Doněck Luize Adriana, jenž v podzimním utkání Ligy mistrů proti Nordsjaellandu ignoroval nepsané pravidlo o vrácení míče soupeři po takzvaném míči rozhodčího. Adriano přebral míč od spoluhráče, jenž ho přitom po ošetření vracel soupeři, a překvapeným Dánům vstřelil gól.

UEFA následně uznala, že Brazilec jednal v rámci pravidel, nicméně potrestala ho jedním zákazem startu v LM a nařídila mu den veřejných prací ve fotbalovém sektoru. Dánové navrhují zanést do pravidel, aby branka nemohla být uznána, pokud by jeden tým očekával vrácení míče a po vhození od rozhodčího se ho nedotknul.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní