Rubriky:

Ostatní

UEFA navrhuje pro fotbalisty za rasismus stop na deset zápasů

10. dubna 2013 15:00 - Manchester

UEFA navrhuje stop minimálně na deset zápasů pro fotbalisty, kteří se rasisticky proviní. Pokud budou rasistické urážky vykřikovat fanoušci, klub při prvním incidentu bude muset mít uzavřenou část stadiónu a po opakovaném případu celý.

 

Profimedia.cz

S plány, jak zpřísnit sankce, seznámil ve středu v Manchesteru na konferenci SoccerEx generální sekretář Evropské fotbalové unie (UEFA) Gianni Infantino. Neřekl, kdy by mohly vstoupit v platnost, ale je pravděpodobné, že ještě před startem nové sezóny.

UEFA v poslední době opakovaně vyzývá hráče a trenéry, aby se do boje proti rasismu více zapojovali. A na rozhodčí apelovala, že kdyby se tento nešvar objevil na trávníku či v hledišti, měli by zápas ukončit. Žádný oficiální duel pod hlavičkou UEFA zatím kvůli rasismu ukončen nebyl.

"Musíme mít sankce, které budou mít odrazující účinek. Proto navrhujeme, aby hráč nebo funkcionář v případě uznání viny z rasistických činů dostal distanc nejméně na deset utkání," řekl Infantino. Klub by za své fanoušky pykal nejprve částečným uzavřením stadiónu a pak i celým včetně pokuty 50.000 eur (asi 1,3 miliónu korun).

Debata o rasismu zesílila po vyhecovaném utkání v říjnu mezi Srbskem a Anglií v kvalifikaci na ME hráčů do 21 let a také po trestech pro Maďarsko a Bulharsko v kvalifikaci o MS. Z slavných hráčů v nedávné minulosti pykali za rasismus kapitán Chelsea John Terry či Luis Suárez z Liverpoolu.

Na protest proti chování fanoušků pak odešel ze hřiště v lednu v přípravném duelu záložník AC Milán Kevin-Prince Boateng, jehož zbytek týmu následoval. Právě Boateng se pak stal tváří FIFA v boji proti rasismu.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní