Rubriky:

Ostatní

Muž, který rozkrýval korupci ve FIFA, dostal doživotní zákaz působení ve fotbale

9. července 2015 10:34 - Curych

Přiznal se k nepravostem ve fotbale, pomáhal je vykreslit v reálné podobě při vyšetřování a nakonec ho také stihnul trest. Bývalý člen výkonného výboru FIFA Američan Chuck Blazer dostal od etické komise doživotní zákaz působení ve fotbale. Předloni se přiznal k braní úplatků, byl ale také hlavním informátorem amerických úřadů při vyšetřování korupce v Mezinárodní fotbalové federaci.

 

Profimedia.cz

"Byl klíčovým hráčem v systému nabízení i přijímání nelegálních plateb a úplatků," uvedla etické komise FIFA v prohlášení.

Sedmdesátiletý Blazer byl dlouhé roky druhým mužem severoamerické fotbalové konfederace CONCACAF a do roku 2013 působil 16 let ve vedení FIFA. Sám se k finančním nepravostem doznal v listopadu 2013. V té době již údajně dva roky spolupracoval s americkými úřady na vyšetřování korupce ve FIFA. Doznal se k šestinásobnému vyhýbání daňové povinnosti a také k finančním podvodům, jako jsou praní špinavých peněz či platební machinace.

Podle amerických médií Blazer zásoboval agenty Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) informacemi o korupčních praktikách ve fotbalovém vedení. Na schůzky funkcionářů údajně nosil tajné nahrávací zařízení, které rozhovory zaznamenávalo.

Prokuratura v souvislosti s Blazerovým doznáním uvedla, že mimo jiné přijal 750 000 dolarů (asi 19 miliónů korun) z deseti miliónů dolarů (přes 251 miliónů korun), které bývalý viceprezident FIFA Jack Warner získal od vlády JAR za přidělení pořadatelství světového šampionátu. Jihoafričané uplácení popřeli.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní